Michael Ene – victorie în Cupa României DCNEU la sabie U13!

Cu semifinale exclusiv bucureștene, concursul de astăzi și-a desemnat repede finaliștii. Michael Ene, de la Riposta, și-a continuat parcursul perfect de pînă atunci și l-a învins cu 10-3 pe dinamovistul Mihnea Velicu, iar Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) nu a avut probleme în fața sabrerului de la CSTA București, Eduard Florin Vintilă, de care a dispus cu 10-4. Finala a început în nota de dominare a lui Mihnea Ștefan Munteanu, care a condus cu 5-1, apoi a urmat revenirea extraordinară a lui Michael Ene, care a preluat conducerea cu 7-5. Mihnea a egalat la 7, 8 și 9, dar Michael Ene a câștigat ultimul asalt și a obținut trofeul, învingându-l pe Mihnea la diferență de o tușă, 10-9. Medaliile de bronz au fost câștigate de Mihnea Velicu (CS Dinamo) și Eduard Florin Vintilă (CSTA București). Medaliații și sportivii clasați pe locurile 5-8 au fost premiați de către Iulian Teodosiu, component al lotului național de sabie, vicecampion mondial cu echipa României în 2013.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

  • Vlad Miculescu (Academia de Scrimă București) – Toma Ștefan Stănescu (ACS Sabia București) 10-9
  • Felix Mihai Dănilă (CS Dinamo) – Mihai Isopescu (CSȘ Slobozia) 10-8
  • Matei Stescu (Muschetarul Iași) – Matei Zait (Muschetarul Iași) 10-8
  • Codrin Pintescu (Muschetarul Iași) – Vladimir Panait (CS Riposta București) 10-7
  • Darius Ioan Vînătoru (CSȘ 1 București) – Luca Adrian Hermeziu (CS Dinamo) 10-5
  • Mădălin Șomoiog (CSȘ Slobozia) – Mihai Matei Balea (Academia de Scrimă București) 10-1
  • David Bârsan (CS Riposta București) – Rareș Andreescu (CS Riposta București) 10-3
  • Darius Bogdan Tomele (CS Dinamo) – Cătălin Săcuiu (CSȘ Slobozia) 10-7

16-IMI:

  • Michael Ene (CS Riposta București) – Vlad Miculescu (Academia de Scrimă București) 10-1
  • Adrian Ștefan Fătu (CS Dinamo) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 10-7
  • Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) – Sebastian Constantin (CSTA București) 10-5
  • Mihnea Andrei Năstase (CSTA București) – Felix Mihai Dănilă (CS Dinamo) 10-4
  • Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) – Matei Stescu (Muschetarul Iași) 10-3
  • Călin Ioan Soare (ACS Sabia București) – Ștefan Mihalache (CSȘ Slobozia) 10-7
  • Mihnea Velicu (CS Dinamo) – Luca Ștefan Grecu (CS Dinamo) 10-4
  • Luca Antonio Constantin (CSA Steaua) – Codrin Pintescu (Muschetarul Iași) 10-1
  • Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) – Darius Ioan Vînătoru (CSȘ 1 București) 10-3
  • Vlad Luca Mărginean (CSM Corona Brașov) – Ștefan Alexandru Surcel (CS Dinamo) 10-8
  • Tiberiu Andreas Pandelescu (CS Dinamo) – Rareș Florin Munteanu (CSȘ Unirea iași) 10-7
  • Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) – Mădălin Șomoiog (CSȘ Slobozia) 10-5
  • Sebastian Căpățînă (CSTA București) – David Bârsan (CS Riposta București) 10-9
  • Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) – Alexander Ene (CS Riposta București) 10-7
  • Andrei Vochin (CS Dinamo) victorie la Ștefan Cristian Bobu (CSA Steaua) prin abandon din cauze medicale
  • Eduard Florin Vintilă (CSTA București) – Darius Bogdan Tomele (CS Dinamo) 10-3

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Michael Ene (CS Riposta București) – Adrian Ștefan Fătu (CS Dinamo) 10-2
  • Mihnea Andrei Năstase (CSTA București) – Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) 10-7
  • Călin Ioan Soare (ACS Sabia București) – Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) 10-6
  • Mihnea Velicu (CS Dinamo) – Luca Antonio Constantin (CSA Steaua) 10-5
  • Vlad Luca Mărginean (CSM Corona Brașov) – Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) 10-8
  • Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) – Tiberiu Andreas Pandelescu (CS Dinamo) 10-2
  • Sebastian Căpățînă (CSTA București) – Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) 10-5
  • Eduard Florin Vintilă (CSTA București) – Andrei Vochin (CS Dinamo) 10-9

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Michael Ene (CS Riposta București) – Mihnea Andrei Năstase (CSTA București) 10-5
  • Mihnea Velicu (CS Dinamo) – Călin Ioan Soare (ACS Sabia București) 10-6
  • Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) – Vlad Luca Mărginean (CSM Corona Brașov) 10-5
  • Eduard Florin Vintilă (CSTA București) – Sebastian Căpățînă (CSTA București) 10-6

SEMIFINALE:

  • Michael Ene (CS Riposta București) – Mihnea Velicu (CS Dinamo) 10-3
  • Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) – Eduard Florin Vintilă (CSTA București) 10-4

FINALA:

  • Michael Ene (CS Riposta București) – Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) 10-9

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 ENE Michael CS RIPOSTA București  ROU
2 MUNTEANU Mihnea Ștefan ACS SABIA București  ROU
3T VELICU Mihnea CS DINAMO București  ROU
3T VINTILĂ Eduard Florin CSTA București  ROU
5 CĂPĂȚÎNĂ Sebastian CSTA București  ROU
6 NĂSTASE Mihnea Andrei CSTA București  ROU
7 SOARE Călin Ioan ACS SABIA București  ROU
8 MĂRGINEAN Vlad Luca CSM CORONA Brașov  ROU
9 MANEA Noah Ștefan CSM CORONA Brașov  ROU
10 CONSTANTIN Luca Antonio CSA STEAUA București  ROU
11 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA București  ROU
12 ȘTEFAN Mario Alexandru CSA STEAUA București  ROU
13 RADU Matei Alexandru CS DINAMO București  ROU
14 FĂTU Adrian Ștefan CS DINAMO București  ROU
15 VOCHIN Andrei CS DINAMO București  ROU
16 PANDELESCU Tiberiu Andreas CS DINAMO București  ROU
17 MUNTEANU Rareș Florin CSȘ UNIREA Iași  ROU
18 BOBU Ștefan Cristian CSA STEAUA București  ROU
19 BETEAGU Rareș CS DINAMO București  ROU
20 SURCEL Ștefan Alexandru CS DINAMO București  ROU
21 GRECU Luca Ștefan CS DINAMO București  ROU
22 MIHALACHE Ștefan CSȘ Slobozia  ROU
23 ENE Alexander (Sasha) CS RIPOSTA București  ROU
24 CONSTANTIN Sebastian CSTA București  ROU
25 BÂRSAN David CS RIPOSTA București  ROU
26 ȘOMOIOG Madalin CSȘ Slobozia  ROU
27 VÎNATORU Darius Ioan CSȘ 1 București  ROU
28 TOMELE Darius Bogdan CS DINAMO București  ROU
29 MICULESCU Vlad CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
30 PINTESCU Codrin CS MUSCHETARUL Iași  ROU
31 STESCU Matei CS MUSCHETARUL Iași  ROU
32 DĂNILĂ Felix Mihai CS DINAMO București  ROU
33 ISOPESCU Mihai CSȘ Slobozia  ROU
34 ZAIT Matei CS MUSCHETARUL Iași  ROU
35 PANAIT Vladimir (Vladi) CS RIPOSTA București  ROU
36 STĂNESCU Toma Ștefan ACS SABIA București  ROU
37 SĂCUIU Catalin CSȘ Slobozia  ROU
38 HERMEZIU Luca Adrian CS DINAMO București  ROU
39T BALEA Mihai Matei CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
39T ANDREESCU Rareș CS RIPOSTA București  ROU
41 TOADER Matei Alexandru CSTA București  ROU
42 BLAGA Horia Andrei CSA STEAUA București  ROU
43 CIOBANU Nectarie ACSS VOINȚA Buftea  ROU
44 BUNGHEZ Matei CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
45 NIȚĂ Andrei Nicușor CSȘ 1 București  ROU
46T PĂUN Alexandru CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
46T TEACĂ Sacha Andrei CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
48T ROPOTAN Matei Ștefan CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU
48T DAMIAN Matei CS ACADEMIA DE SCRIMĂ București  ROU

 

REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN GRUPE:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here