CSM Unirea Slobozia – campioană națională de tineret la sabie echipe masculin!

Cu George Dragomir în formă (șapte relee câștigate, unul încheiat la egalitate și doar unul pierdut de-a lungul meciurilor de pe tablou), CSM Unirea Slobozia (Eduard Dragomir, George Dragomir, Liviu Lepădătescu, Răzvan Stănescu) a câștigat titlul național după dispute destul de strânse în semifinală și finală. În penultimul act, echipa din Slobozia s-a cam jucat cu focul, ieșenii de la CSȘ Unirea ținând disputa echilibrată și conducând chiar pe tabelă după releul al șaptelea (35-33). Însă Răzvan Stănescu și George Dragomir au adus 12 puncte în ultimele două relee, față de doar trei ale ieșenilor, și Unirea Slobozia s-a impus cu 45-38. Adversar în finală i-a fost prima echipă a clubului Dinamo (Rareș Ailinca, Nicolas Lupu, Marco Șovar, Răzvan Ursachi), victorioasă cu 45-21 în disputa cu rivala bucureșteană CSA Steaua 1. Ultimul act a început cu o victorie clară a lui George Dragomir la Rareș Ailinca (5-0), apoi Răzvan Ursachi l-a întrecut pe Eduard Dragomir cu 10-4 și Dinamo a trecut la conducere. Au urmat însă trei relee câștigate de componenții Unirii Slobozia și diferența a ajuns la opt puncte (25-17). Chiar dacă dinamoviștii au avut o tresărire în releele 6 și 7, Răzvan Stănescu a refăcut un avantaj de patru puncte pentru echipa sa (40-36), iar cum în ultimul releu George Dragomir și Răzvan Ursachi au încheiat la egalitate, titlul de campion ajunge la Slobozia, care s-a impus cu 45-41. Medalia de bronz a fost cucerită de CSȘ Unirea Iași (Casian Cîdu, Iustin Cîdu, Andrei Mihnea, Cosmin Stan) care a întrecut, în finala mică, cu 45-38, pe CSA Steaua București 1 (Mario Cojocaru, Ionuț Duțu, Mihnea Enache, Paul Iacob).

REZULTATELE COMPLETEALE TABLOULUI PRINCIPAL:

OPTIMI DE FINALĂ:

  • CS Riposta București – CS Dinamo București 3 45-43
  • CSA Steaua București 1 – CS Dinamo București 4 45-26
  • CSȘ Slobozia – CSA Steaua București 2 45-44
  • CSM Iași – ACS Duel București 45-31

SFERTURI DE FINALĂ:

  • CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-19
  • CSA Steaua București 1 – CS Dinamo București 2 45-42
  • CSȘ Unirea Iași – CSȘ Slobozia 45-26
  • CSM Unirea Slobozia – CSM Iași 45-36

TURNEUL PENTRU LOCURILE 9-16

  • CS Dinamo București 3 – CS Dinamo București 4 45-34
  • CSA Steaua București 2 – ACS Duel București 45-43

MECIUL PENTRU LOCUL 11:

  • CS Dinamo București 4 – ACS Duel București 45-35

MECIUL PENTRU LOCUL 9:

  • CSA Steaua București 2 – CS Dinamo București 3 45-40

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8:

  • CS Riposta București – CS Dinamo București 2 45-44
  • CSM Iași – CSȘ Slobozia 45-28

MECIUL PENTRU LOCUL 5:

  • CSM Iași – CS Riposta București 45-31

MECIUL PENTRU LOCUL 7:

  • CS Dinamo București 2 – CSȘ Slobozia 45-35

SEMIFINALE:

  • CS Dinamo București 1 – CSA Steaua București 1 45-21
  • CSM Unirea Slobozia – CSȘ Unirea Iași 45-38

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • CSȘ Unirea Iași – CSA Steaua București 1 45-38

FINALA:

  • CSM Unirea Slobozia – CS Dinamo București 1 45-41

CLASAMENT FINAL:

Loc Club Componența echipei Țară
1 CSM UNIREA Slobozia DRAGOMIR Eduard

DRAGOMIR George

LEPĂDĂTESCU Liviu

STĂNESCU Răzvan

 ROU
2 CS DINAMO București 1 AILINCA Rareș

LUPU Nicolas

ȘOVAR Marco

URSACHI Răzvan

 ROU
3 CSȘUNIREA Iași CÎDU Casian

CÎDU Iustin

MIHNEA Andrei

STAN Cosmin

 ROU
4 CSA STEAUA București 1 COJOCARU Mario

DUȚU Ionuț

ENACHE Mihnea

IACOB Paul

 ROU
5 CSM Iași CÎDU Matei

EVA Alexandru

TIPIȘCĂ Răzvan

ZMĂU Alexandru

 ROU
6 CS RIPOSTA București NIȚU Horia

NIȚU Radu (Champ)

PANTIȘ Matei

SAVA MUSTEAȚĂ Amza

 ROU
7 CS DINAMO București 2 COVALIU Vlad

GHEORGHE Rareș

GHEORGHE Sergiu

RADU Luca

 ROU
8 CSȘ Slobozia GAVRILĂ Cristian Marian

PIETROIU Andrei

POPA Andrei

ȘOMOIOG Ionuț

 ROU
9 CSA STEAUA București 2 ENACHE Dacian

MACOVEI Cristian

MICULESCU Alexandru

NISTOR Nichita

 ROU
10 CS DINAMO București 3 ARGATU Ioan Dinu

DICU Rareș

DOANĂ Cristian

MERCURIAN Radu

 ROU
11 CS DINAMO București 4 CONETE Alessandro

MILITARU David Nicolae

ROȘESCU Iannis

 ROU
12 ACS DUEL București BĂJAN Maximilian

COSTEA Andrei

COSTEA Rareș

PÎRVU Mario

 ROU

 

REZULTATELE DESFĂȘURATE ALE MECIURILOR:

CS Riposta București – CS Dinamo București 3 45-43

CSA Steaua București 1 – CS Dinamo București 4 45-26

CSȘ Slobozia – CSA Steaua București 2 45-44

CSM Iași – ACS Duel București 45-31

CS Dinamo București 1 – CS Riposta București 45-19

CSA Steaua București 1 – CS Dinamo București 2 45-42

CSȘ Unirea Iași – CSȘ Slobozia 45-26

CSM Unirea Slobozia – CSM Iași 45-36

CS Dinamo București 3 – CS Dinamo București 4 45-34

CSA Steaua București – ACS Duel București 45-43

CS Dinamo București 4 – ACS Duel București 45-35

CSA Steaua București 2 – CS Dinamo București 3 45-40

CS Riposta București – CS Dinamo București 2 45-44

CSM Iași – CSȘ Slobozia 45-28

CSM Iași – CS Riposta București 45-31

CS Dinamo București 2 – CSȘ Slobozia 45-35

CS Dinamo București 1 – CSA Steaua București 1 45-21

CSM Unirea Slobozia – CSȘ Unirea Iași 45-38

CSȘ Unirea Iași – CSA Steaua București 1 45-38

CSM Unirea Slobozia – CS Dinamo București 1 45-41

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here