Steaua a câștigat titlul național pe echipe la floretă feminin tineret!

Echipa CSA Steaua (Andreea Dincă, Paula Radu, Anca Săveanu, Teodora Șofran)  a dominat-o clar în semifinale pe CSM Corona, de care a dispus cu 45-10, iar în finală a întâlnit prima echipă de la CSU Poli Timișoara (Anastasia Cereș, Andreea Gheorghe, Ecaterina Gorobet, Teodora Sîrbu). Bănățencele au ajuns în finală după ce au eliminat pe CSU Poli Timișoara 2, cu 45-15 și pe CSTA București în semifinale, cu 45-29. Finala a fost la dispoziția bucureștencelor. Stelistele s-au desprins la 15-6, după primele trei relee, iar timișorencele au recuperat până la 17-18 la finele releului al patrulea (victorie Andreea Gheorghe la Paula Radu, cu 11-3). Conștiente de pericol, fetele de la Steaua au tratat mai atent următoarele meciuri și au început să se distanțeze iarăși pe tabelă, câștigând în cele din urmă cu 45-29 și cucerind astfel titlul național la tineret. Locul al treilea a fost obținut de CSTA București (Ioana Barbu, Anne Marie Briciu, Emilia Corbu, Maria Teodorescu), victorioasă în finala mică în fața echipei CSM Corona Brașov, cu 45-27.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

SFERTURI DE FINALĂ:

  • CSM Corona Brașov – CSȘ Triumf București 45-31
  • CSU Poli Timișoara 1 – CSU Poli Timișoara 2 45-15

MECIUL PENTRU LOCUL 5:

  • CSU Poli Timișoara 2 – CSȘ Triumf București 45-29

SEMIFINALE:

  • CSA Steaua București – CSM Corona Brașov 45-10
  • CSU Poli Timișoara 1 – CSTA București 45-29

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • CSTA București – CSM Corona Brașov 45-27

FINALA:

  • CSA Steaua București – CSU Poli Timișoara 45-29

CLASAMENT FINAL:

Loc Club Componența echipei Țară
1 CSA STEAUA București DINCĂ Andreea

RADU Paula

SĂVEANU Anca

ȘOFRAN Teodora

 ROU
2 CSU POLI Timișoara 1 CEREȘ Anastasia

GHEORGHE Andreea

GOROBET Ecaterina

SÎRBU Teodora

 ROU
3 CSTA București BARBU Ioana

BRICIU Anne Marie

CORBU Emilia

TEODORESCU Maria

 ROU
4 CSM CORONA Brașov CIȘMAȘ Darra

MALE Enya

OLARU Alexandra

TIGHINEAN Sonia

 ROU
5 CSU POLI Timișoara 2 LAZIN Alexandra

MITI BIKFALVI Ingrid

POLSCHI Catinca

SUTA Diana

 ROU
6 CSȘ TRIUMF București LIȚĂ Karina

MANOLACHE PASSIMA Iana

PREDA Dalia

PREDESCU Iulia

 ROU

 

REZULTATELE DESFĂȘURATE ALE MECIURILOR:

CSM Corona Brașov – CSȘ Triumf București 45-31

CSU Poli Timișoara 1 – CSU Poli Timișoara 2 45-15

CSU Poli Timișoara 2 – CSȘ Triumf București 45-29

CSA Steaua București – CSM Corona Brașov 45-10

CSU Poli Timișoara 1 – CSTA București 45-29

CSTA București – CSM Corona Brașov 45-27

CSA Steaua București – CSU Poli Timișoara 45-29

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here