Universitatea Craiova este campioana băieților la spadă tineret!

Echipa Universității Craiova (Mihai Bigea, David Biro, Mihai Ciovică, Mihail Oprea) a reușit să câștige titlul masculin la spadă în a doua zi a Campionatelor Naționale de tineret! Craiovenii au eliminat în sferturi echipa Liceului Sportiv din Oradea (45-39), iar în semifinale a trecut de prime echipă a Stelei, de care a dispus cu 45-32. A doua finalistă a fost prima echipă a clubului Dinamo (Dorin Băzăvan, Victor Ionică, David Statie, Alexandru Stoica). Alb-roșii au învins în semifinale pe LPS Craiova cu 45-35. Finala a fost la dispoziția spadasinilor craioveni care au condus pe întreaga desfășurare a acesteia. Oltenii au pierdut un singur releu din cele nouă disputate și s-au impus cu 45-26, cucerind titlul de campioni naționali ai categoriei. Medalia de bronz a fost câștigată de prima echipă a clubului Steaua (Ștefan Baciu, Răzvan Crăciun, Daniel Popa, Sebastian Tirman), care a dispus cu 45-31 de LPS Craiova (Cristian Constantinescu, Cristian Corbu,  Alexandru Mihart, Răzvan Tudosie).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

SFERTURI DE FINALĂ:

  • CS Dinamo București 1 – CS Dinamo București 2 45-40
  • LPS Craiova – CS Satu Mare 45-40
  • CS Universitatea Craiova – CSȘ LPS Bihorul Oradea 45-39
  • CSA Steaua București 1 – CSA Steaua București 2 45-37

TURNEUL PENTRU LOCURILE 5-8

  • CS Satu Mare – CS Dinamo București 2 45-20
  • CSȘ LPS Bihorul Oradea – CSA Steaua București 2 45-28

MECIUL PENTRU LOCUL 5

  • CS Satu Mare – CSȘ LPS Bihorul Oradea 45-40

MECIUL PENTRU LOCUL 7

  • CSA Steaua București 2 – CS Dinamo București 2 45-42

SEMIFINALE:

  • CS Dinamo București 1 – LPS Craiova 45-35
  • CS Universitatea Craiova – CSA Steaua București 1 45-32

MECIUL PENTRU LOCUL 3

  • CSA Steaua București 1 – LPS Craiova 45-31

FINALA:

  • CS Universitatea Craiova – CS Dinamo București 1 45-26

CLASAMENT FINAL:

Loc Club Componența echipei Țară
1 CS UNIVERSITATEA Craiova BIGEA mihai

BIRO David

CIOVICĂ Mihai

OPREA Mihail

 ROU
2 CS DINAMO București 1 BĂZĂVAN Dorin

IONICĂ Victor

STATIE David

STOICA Alexandru

 ROU
3 CSA STEAUA București 1 BACIU Ștefan

CRĂCIUN Răzvan

POPA Daniel

TIRMAN Sebastian

 ROU
4 LPS Craiova CONSTANTINESCU Cristian

CORBU Cristian

MIHART Alexandru

TUDOSIE Răzvan

 ROU
5 CS Satu Mare CÎMPAN Anton

MEZINGER Marton

SURDUCAN Tudor

SZABO Szabolcs

 ROU
6 CSȘ LPS BIHORUL Oradea NAGHI Vlad

SEBEȘAN Claus

TUFAN Raul

 ROU
7 CSA STEAUA București 2 APARASCHIȚEI Andrei

BURGHELEA Andrei

MARGHESCU Rareș

 ROU
8 CS DINAMO București 2 CAMPION Matei

FLORESCU Codruț

MARIN Matei

 ROU

 

REZULTATELE DESFĂȘURATE ALE MECIURILOR:

CS Dinamo București 1 – CS Dinamo București 2 45-40

LPS Craiova – CS Satu Mare 45-40

CS Universitatea Craiova – CSȘ LPS Bihorul Oradea 45-39

CSA Steaua București 1 – CSA Steaua București 2 45-37

CS Satu Mare – CS Dinamo București 2 45-20

CSȘ LPS Bihorul Oradea – CSA Steaua București 2 45-28

CS Satu Mare – CSȘ LPS Bihorul Oradea 45-40

CSA Steaua București 2 – CS Dinamo București 2 45-42

CS Dinamo București 1 – LPS Craiova 45-35

CS Universitatea Craiova – CSA Steaua București 1 45-32

CSA Steaua București 1 – LPS Craiova 45-31

CS Universitatea Craiova – CS Dinamo București 1 45-26

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here