Enya Male a câștigat Cupa României SanoVita la floretă U15!

Enya s-a impus la mare luptă într-o finală brașoveană împotriva colegei sale de club, Darra Cișmaș. Cele două componente ale Coronei Brașov au eliminat în semifinale alte două reprezentante ale provinciei. Darra Cișmaș a învins-o pe clujeanca Teodora Sipoș, cu 15-7, în timp ce Enya Male a dispus de Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara). În finală, Enya a controlat meciul și, deși a fost egalată la 11, nu s-a pierdut cu firea, punctând apoi de patru ori pentru o victorie cu 15-11. Cupa României SanoVita la floretă feminin U15 merge astfel la Brașov, acolo unde ajunge și medalia de argint. Medaliile de bronz au fost obținute de Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) și Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara). Premierea medaliatelor și a sportivelor clasate pe locurile 5-8 a fost efectuată de Maria Boldor, vicecampioană europeană de tineret în 2018.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Veronica Burdulea (CSM Cluj Napoca) – Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) 15-4
  • Iana Manolache (CSȘ Triumf București) – Sonia Lupașcu (CSM Corona Brașov) 15-8
  • Dalia Preda (CSȘ Triumf București) – Alexia Stan (CSȘ Triumf București) 15-2
  • Karina Liță (CSȘ Triumf București) – Ilinca Vereș (ACSȘ Aramis București) 15-10
  • Alexandra Olaru (CSM Corona Brașov) – Ilia Blaga (CSM Cluj Napoca) 15-9
  • Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara) – Ioana Vlad (ACS Floreta Timișoara) 15-7
  • Darra Cișmaș, Iulia Predescu, Ioana Barbu, Sonia Tighinean, Teodora Sipoș, Enya Male, Catinca Polschi, Alexandra Adoch, Timea Horvath și Ingrid Miti Bikfalvi s-au calificat direct pentru optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Veronica Burdulea (CSM Cluj Napoca) 15-7
  • Ioana Barbu (CSTA București) – Iulia Predescu (CSȘ Triumf București) 15-6
  • Sonia Tighinean (CSM Corona Brașov) – Iana Manolache (CSȘ Triumf București) 15-9
  • Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) – Dalia Preda (CSȘ Triumf București) 15-12
  • Enya Male (CSM Corona Brașov) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 15-12
  • Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) – Alexandra Olaru (CSM Corona Brașov) 15-11
  • Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Timea Horvath (CSM Cluj Napoca) 15-3
  • Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) – Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara) 15-5

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Ioana Barbu (CSTA București) 10-7
  • Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) – Sonia Tighinean (CSM Corona Brașov) 15-11
  • Enya Male (CSM Corona Brașov) – Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) 15-14
  • Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) – Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) 15-7

SEMIFINALE:

  • Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) 15-7
  • Enya Male (CSM Corona Brașov) – Ingrid Miti Bikfalvi (CSU Poli Timișoara)15-14

FINALA:

  • Enya Male (CSM Corona Brașov) – Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) 15-11

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 MALE Enya CSM CORONA Brașov  ROU
2 CISMAS Darra CSM CORONA Brașov  ROU
3T MITI BIKFALVI Ingrid CS UNIVERSITAR POLITEHNICA Timișoara  ROU
3T SIPOȘ Teodora CSM Cluj Napoca  ROU
5 TIGHINEAN Sonia CSM CORONA Brașov  ROU
6 POLSCHI Catinca CS UNIVERSITAR POLITEHNICA Timișoara  ROU
7 ADOCH Alexandra ACS FLORETA Timișoara  ROU
8 BARBU Ioana CSTA București  ROU
9 PREDESCU Iulia CSȘ TRIUMF București  ROU
10 HORVATH Timea CSM Cluj Napoca  ROU
11 OLARU Alexandra CSM CORONA Brașov  ROU
12 MANOLACHE Iana CSȘ TRIUMF București  ROU
13 PREDA Dalia CSȘ TRIUMF București  ROU
14 LIȚĂ Karina CSȘ TRIUMF București  ROU
15 BURDULEA Veronica CSM Cluj Napoca  ROU
16 MARIȘESCU Maya ACS FLORETA Timișoara  ROU
17 VLAD Ioana ACS FLORETA Timișoara  ROU
18 PESCĂRUȘ Denisa CSM CORONA Brașov  ROU
19 VERES Ilinca ACSȘ ARAMIS București  ROU
20 STAN Alexia CSȘ TRIUMF București  ROU
21 LUPAȘCU Sonia CSM CORONA Brașov  ROU
22 BLAGA Ilia CSM Cluj Napoca  ROU
23 ZODILĂ Daria CSM CORONA Brașov  ROU
24 EFROS Anya ACS FLORETA Timișoara  ROU
25 PUȘCAȘU Anca CSM CORONA Brașov  ROU
26 BONDREA Lavinia CSM CORONA Brașov  ROU
27 MATEI Ingrid ACSȘ ARAMIS București  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here