Dacian Enache a câștigat Cupa României SanoVita la sabie masculin U15!

Capitala a dominat întrecerea, calificând în sferturi numai puțin de șapte sportivi, iar în semifinale CSA Steaua și-a tăiat partea leului, cu trei sabreri luptând pentru medalii. Cu șase victorii în grupă și cu trei victorii categorice pe tablou, Dacian Enache și-a continuat traseul foarte bun și în semifinale, ieșind victorios, cu 15-3, din înfruntarea cu unul din colegii săi de club, Nichita Nistor. În cealaltă semifinală dinamovistul David Nicolae Militaru s-a impus cu 15-10 în fața stelistului Alexandru Miculescu. Ultimul act a fost controlat în totalitate de Dacian, care l-a învins pe David cu 15-5, cucerind Cupa României SanoVita la sabie masculin U15. Premierea medaliaților și a sportivilor clasați pe locurile 5-8 a fost efectuată de Tiberiu Dolniceanu, campion mondial cu echipa României (2009), campion european la sabie individual (2013) și vicecampion olimpic cu România la Londra 2012.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Alexander Ene (CS Riposta București) 15-9
  • Cristian Macovei (CSA Steaua) – Sebastian Căpățînă  (CSTA București) 15-13
  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Călin Ioan Soare (ACS Sabia București) 15-9
  • Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) – Ștefan Cristian Bobu (CSA Steaua) 15-4
  • Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) – Ianis Alexandru Bara (CS Dinamo) 15-14
  • David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Vlad Luca Mărginean (CSM Corona Brașov) 15-10
  • Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) – Andrei Vochin (CS Dinamo) 15-11
  • Andrei Busuioc (CS Dinamo) – Darius Ioan Vînătoru (CSȘ 1 București) 15-3
  • Nichita Nistor (CSA Steaua) – Rareș Ștefan Tastaman (CSȘ Slobozia) 15-6
  • Mihnea Velicu (CS Dinamo) – Eduard Florin Vintilă (CSTA București) 15-9
  • Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) – Michael Ene (CS Riposta București) 15-5
  • Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) – Tiberiu Andreas Pandelescu (CS Dinamo) 15-8
  • Alessandro Conete (CS Dinamo) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 15-8
  • Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Mihnea Ștefan Munteanu (ACS Sabia București) 15-6
  • Horia Nițu (CS Riposta București) – David Mihai Călbează (CS Dinamo) 15-2
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Mihnea Andrei Năstase (CSTA București) 15-2

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 15-5
  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Matei Alexandru Radu (CS Dinamo) 15-11
  • David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) 15-9
  • Andrei Busuioc (CS Dinamo) – Mario Alexandru Ștefan (CSA Steaua) 15-11
  • Nichita Nistor (CSA Steaua) – Mihnea Velicu (CS Dinamo) 15-9
  • Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) – Noah Ștefan Manea (CSM Corona Brașov) 15-8
  • Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Alessandro Conete (CS Dinamo) 15-11
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Horia Nițu (CS Riposta București) 15-3

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Iannis Roșescu (CS Dinamo) 15-14
  • David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Andrei Busuioc (CS Dinamo) 15-8
  • Nichita Nistor (CSA Steaua) – Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) 15-12
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-3

SEMIFINALE:

  • David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Alexandru Miculescu (CSA Steaua) 15-10
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Nichita Nistor (CSA Steaua) 15-3

FINALA:

  • Dacian Enache (CSA Steaua) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-5

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 ENACHE Dacian CSA STEAUA București  ROU
2 MILITARU David Nicolae CS DINAMO București  ROU
3T MICULESCU Alexandru CSA STEAUA București  ROU
3T NISTOR Nichita CSA STEAUA București  ROU
5 ROȘESCU Iannis CS DINAMO București  ROU
6 BUSUIOC Andrei CS DINAMO București  ROU
7 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA București  ROU
8 GAVRILĂ Cristian Marian CSȘ Slobozia  ROU
9 CONETE Alessandro CS DINAMO București  ROU
10 MACOVEI Cristian CSA STEAUA București  ROU
11 NIȚU Horia CS RIPOSTA București  ROU
12 VELICU Mihnea CS DINAMO București  ROU
13 ȘTEFAN Mario Alexandru CSA STEAUA București  ROU
14 MANEA Noah Ștefan CSM CORONA Brașov  ROU
15 RADU Matei Alexandru CS DINAMO București  ROU
16 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA București  ROU
17 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO București  ROU
18 BOBU Ștefan Cristian CSA STEAUA București  ROU
19 ENE Michael CS RIPOSTA București  ROU
20 VOCHIN Andrei CS DINAMO București  ROU
21 VINTILĂ Eduard Florin CSTA București  ROU
22 CĂLBEAZĂ David Mihai CS DINAMO București  ROU
23 CĂPĂȚÎNĂ Sebastian CSTA București  ROU
24 MĂRGINEAN Vlad Luca CSM CORONA Brașov  ROU
25 MUNTEANU Mihnea Ștefan ACS SABIA București  ROU
26 SOARE Călin Ioan ACS SABIA București  ROU
27 BETEAGU Rareș CS DINAMO București  ROU
28 PANDELESCU Tiberiu Andreas CS DINAMO București  ROU
29 VÎNATORU Darius Ioan CSȘ 1 București  ROU
30 TASTAMAN Rareș Ștefan CSȘ Slobozia  ROU
31 NĂSTASE Mihnea Andrei CSTA Bucuresti  ROU
32 ENE Alexander (Sasha) CS RIPOSTA București  ROU
33 TRAȘCĂ Ionuț Cornel CS VICTORIA Cumpăna  ROU
34 ȘOMOIOG Mădălin CSȘ Slobozia  ROU
35 ISOPESCU Mihai CSȘ Slobozia  ROU
36 PINTESCU Codrin CS MUSCHETARUL Iași  ROU
37 LAZĂR Vlad Eduard CS DINAMO București  ROU
38 MIHALACHE Ștefan CSȘ Slobozia  ROU
39 CONSTANTIN Sebastian CSTA București  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here