Alexandra Mitruș – victorie în Cupa României SanoVita la sabie U15!

Într-o competiție dominată de sportivele din București, și în special de cele de la Dinamo, dinamovista Alexandra Mitruș s-a impus după un traseu perfect. Celor șase victorii din grupă, Alexandra le-a adăugat alte trei succese categorice pe tabloul principal pentru a ajunge în semifinale, unde a întâlnit-o pe colega de club Anastasia Fusea. Chiardacă Anastasia a condus cu 5-2, 7-5 și 9-7, Alexandra a revenit și a egalat situația, preluând conducerea cu 10-9. Din acel moment ea nu a mai cedat inițiativa și s-a impus cu 15-12 după o a doua jumătate de meci pe care a controlat-o fără probleme. În finală s-a calificat și Amalia Covaliu, care a întrecut-o pe Rosemarie Benciu, de la Riposta. Rosemarie a punctat în prima parte a înfruntării, conducând permanent până la 9-5, însă Amalia a fost mai agresivă, a atacat și a punctat la foc automat, revenind și egalând la 12 pentru a câștiga cu 15-14. Finala dintre cele două componente ale clubului Dinamo a fost frumoasă. Alexandra s-a distanțat repede la 6-2, iar Amalia a reușit să egaleze la 7. Alexandra a recăpătat controlul și a început să pună puncte între ea și adversară, iar la final a câștigat cu 15-12. Alexandra Mitruș câștigă astfel ediția din acest an a Cupei României SanoVita la sabie pentru categoria U15. Medaliile de bronz au fost obținute de Rosemarie Benciu (CS Riposta București) și Anastasia Fusea (CS Dinamo). Premierea primelor opt clasate în ierarhia finală a fost făcută de Bianca Pascu, componentă a lotului național de sabie și medaliată cu bronz la Mondialul 2019 și la Europenele 2017.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

  • Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) – Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) 15-9
  • Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) – Alexia Maria Marcu (ACS Duel București) 15-0
  • Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 15-13
  • Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Ana Cotoc (CSA Steaua) 15-12
  • Alexandra Hehal (CS Dinamo) – Andreea Spătaru (CSȘ 1 București) 15-2
  • Ioana Arabolu (ACS Duel București) – Ruxandra Bolohan (ACS Duel București) 15-12
  • Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Maria Daria Copoiu (CSȘ 1 București) 15-4
  • Viviana Ioana Boriceanu (CS Dinamo) – Sofia Axinte (CS Muschetarul Iași) 15-2
  • Crina Maria Dinu (CSTA București) – Giulia Aramoni (CS Dinamo) 15-6
  • Daria Miron (CS Muschetarul Iași) – Sara Nicole Dumitrescu (ACS Duel București) 15-12
  • Elena Spătaru (CSȘ 1 București) – Bianca Gomoescu (CS Riposta București) 15-14
  • Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) 15-10

16-IMI:

  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) 15-9
  • Maria Tanislav (CS Riposta București) – Ana Dejescu (CS Riposta București) 15-12
  • Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) – Ioana Guliciuc (CS Dinamo) 15-10
  • Iulia Maria Păun (CSA Steaua) – Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) 15-6
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Emilia Nuță (CSTA București) 15-5
  • Alexandra Hehal (CS Dinamo) – Amelie Pescaru (CS Dinamo) 15-4
  • Alexia Militaru (CSTA București) – Maria Bădulescu (ACS Duel București) 15-10
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Ioana Arabolu (ACS Duel București) 15-9
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 15-6
  • Maria Zait (CS Muschetarul Iași) – Petra Pătrănoiu (CS Dinamo) 15-12
  • Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Viviana Ioana Boriceanu (CS Dinamo) 15-9
  • Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) – Crina Maria Dinu (CSTA București) 15-3
  • Teodora Berger (CS Dinamo) – Daria Miron (CS Muschetarul Iași) 15-6
  • Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) – Elena Spătaru (CSȘ 1 București) 15-13
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) 15-12
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-2

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Maria Tanislav (CS Riposta București) 15-3
  • Iulia Maria Păun (CSA Steaua) – Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) 15-8
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Alexandra Hehal (CS Dinamo) 15-13
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Alexia Militaru (CSTA București) 15-7
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Maria Zait (CS Muschetarul Iași) 15-8
  • Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) 15-8
  • Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) – Teodora Berger (CS Dinamo) 15-10
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 15-7

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Iulia Maria Păun (CSA Steaua) 15-13
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Teodora Oargă (CSTA București) 15-4
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-8
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) 15-4

SEMIFINALE:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Rosemarie Benciu (CS Riposta București) 15-14
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-12

FINALA:

  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Amalia Covaliu (CS Dinamo) 15-12

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 MITRUȘ Alexandra CS DINAMO București  ROU
2 COVALIU Amalia CS DINAMO București  ROU
3T FUSEA Anastasia CS DINAMO București  ROU
3T BENCIU Rosemarie CS RIPOSTA București  ROU
5 OARGĂ Teodora CSTA București  ROU
6 PĂUN Iulia Maria CSA STEAUA București  ROU
7 DAN Alexia Lorena CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
8 CORLĂTESCU Sofia Elena CS DINAMO București  ROU
9 GEATARA Adriana Maria CSA STEAUA București  ROU
10 BERGER Teodora CS DINAMO București  ROU
11 MILITARU Alexia CSTA București  ROU
12 SEZER Yasmin Teodora CS DINAMO București  ROU
13 TANISLAV Maria CS RIPOSTA București  ROU
14 ZAIT Maria CS MUSCHETARUL Iași  ROU
15 HEHAL Alexandra CS DINAMO București  ROU
16 BONCIOAGĂ Ștefania CS DINAMO București  ROU
17 GULICIUC Ioana CS DINAMO București  ROU
18 PESCARU Amelie CS DINAMO București  ROU
19 PĂTRĂNOIU Petra CS DINAMO București  ROU
20 DEJESCU Ana CS RIPOSTA București  ROU
21 CÎRLIGEANU Ema CS RIPOSTA București  ROU
22 BĂDULESCU Maria ACS DUEL București  ROU
23 BORICEANU Viviana Ioana CS DINAMO București  ROU
24 MIRON Daria CS MUSCHETARUL Iași  ROU
25 DINU Crina Maria CSTA București  ROU
26 NUȚĂ Maria Emilia CSTA București  ROU
27 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO București  ROU
28 ADĂNILOAIE Andreea Beatrice CS DINAMO București  ROU
29 MITRUȘ Andreea CS DINAMO București  ROU
30 ARABOLU Ioana ACS DUEL București  ROU
31 LUPU Maria Victoria CSA STEAUA București  ROU
32 SPĂTARU Elena CSȘ 1 București  ROU
33 GOMOESCU Bianca CS RIPOSTA București  ROU
34 PELIN Briana Valentina CSTA București  ROU
35 BOLOHAN Ruxandra ACS DUEL București  ROU
36 COPOIU Maria Daria CSȘ 1 București  ROU
37 NEMEȘ Ariana Rebeca CSTA București  ROU
38 MOCĂNIȚA Ina Andreea CSA STEAUA București  ROU
39 COTOC Ana CSA STEAUA București  ROU
40T ARAMONI Giulia CS DINAMO București  ROU
40T DUMITRESCU Sara Nicole ACS DUEL București  ROU
42 MARCU Alexia Maria ACS DUEL București  ROU
43 AXINTE Sofia CS MUSCHETARUL Iași  ROU
44 SPĂTARU Andreea CSȘ 1 București  ROU
45 OANCEA Ilinca CS RIPOSTA București  ROU
46 BOCA Serena Iasmina CSTA București  ROU
47 COTOC Mara CSA STEAUA București  ROU
48 GHEORGHE Crina Maria CS DINAMO București  ROU
49 PETRESCU Teodora CS DINAMO București  ROU
50 ORBAN Daria Cristiana CS VICTORIA Cumpăna  ROU
51 VERENCA Andreea Gabriela CSA STEAUA București  ROU
52T CHISĂLIȚĂ Daria Maria CS VICTORIA Cumpăna  ROU
52T ORBAN Sara Andreea CS VICTORIA Cumpăna  ROU
54 CHISĂLIȚĂ Elena Alexia CS VICTORIA Cumpăna  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here