Cupa României SanoVita la spadă masculin U15 a fost acontată de Mihai Ghencea!

Un stelist a pierdut în fața lui… Ghencea! Constănțeanul Mihai Ghencea a cucerit Cupa României SanoVita la spadă masculin U15! El a avut un parcurs perfect de-a lungul întregii zile, reușind să adune zece victorii în grupă și pe tabloul principal, iar în semifinală să îl elimine pe Luca Iliuță (15-12). În finală, Mihai l-a înfruntat pe stelistul George Petrache, ajuns în ultimul act după un succes categoric cu David Baloi în semifinale (15-6). Finala dintre Mihai Ghencea și George Petrache a început sub semnul echilibrului, cei doi mergând cap la cap până la 5-5, când George a părut că se va desprinde în câștigător. Stelistul a condus cu 10-6 și 11-8, însă Mihai a revenit senzațional, puunctând tușă după tușă și a egalat mai întâi la 11. George a condus apoi la câte o tușă, ajungând la 14-13. Mihai a replicat cu o tușă pentru egalare și apoi cu punctul câștigător, pentru 15-14 scor final. Astfel Cupa României SanoVita merge la Constanța, împreună cu Mihai Ghencea. Medaliile de bronz au fost câștigate de Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) și David Baloi (CSȘ Steaua). Premierea medaliaților și a spadasinilor clasați pe locurile 5-8 a fost efectuată de Bianca Benea, componentă a lotului național de spadă și vicecampioană mondială cu echipa de junioare a României la Campionatele Mondiale din 2018.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Flavius Papp (CSȘ 1 Constanța) 15-8
  • Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) – Alexander Luca (CS UNEFS București) 15-7
  • Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) – Alexandru Acsinte (CSM Corona Brașov) 15-6
  • Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) – Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) 15-8
  • Călin Aprofirei (CSM Corona Brașov) – Mihnea Codrean (LPS Bihorul Oradea) 15-4
  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Akos Vereș (CSȘ Tg Mureș) 15-12
  • Mihnea Stoicescu (CS Dinamo) – Tamas Kovacs (CSȘ Tg Mureș)  15-4
  • Ștefan Popa (ACS Engarde București) – Vladimir Vasile (ACS Prima Spadă Constanța) 15-14
  • Matei Campion (CS Dinamo) – David Maier (CSȘ 1 Constanța) 15-5
  • Teodor Gogu (CS Farul Constanța) – Mihai Popa (ACS Engarde București) 15-6
  • Albert Baloi (CSȘ Steaua) – David Matei (CS Farul Constanța) 15-12
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Mihnea Tămășan (LPS Bihorul Oradea) 15-14
  • Mihai Ghencea, David Pădureanu, David Baloi și George Petrache s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) 15-11
  • Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) – Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) 15-11
  • Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) – Călin Aprofirei (CSM Corona Brașov) 15-12
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 15-8
  • David Baloi (CSȘ Steaua) – Mihnea Stoicescu (CS Dinamo) 15-12
  • Ștefan Popa (ACS Engarde București)  – Matei Campion (CS Dinamo) 14-12
  • Albert Baloi (CSȘ Steaua) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-12
  • George Petrache (CSA Steaua) – Sebastian Toma (LPS Craiova) 15-4

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 15-11
  • Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • David Baloi (CSȘ Steaua) – Ștefan Popa (ACS Engarde București) 15-8
  • George Petrache (CSA Steaua) – Albert Baloi (CSȘ Steaua) 15-3

SEMIFINALE:

  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • George Petrache (CSA Steaua) – David Baloi (CSȘ Steaua) 15-6

FINALA:

  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – George Petrache (CSA Steaua) 15-14

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 GHENCEA Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
2 PETRACHE George CSA STEAUA București  ROU
3T BALOI David CSȘ STEAUA București  ROU
3T ILIUŢĂ Luca CSȘ1 Constanța  ROU
5 PĂDUREANU David CSȘ1 Constanța  ROU
6 POPA Gabriel LPS BIHORUL Oradea  ROU
7 BALOI Albert CSȘ STEAUA București  ROU
8 POPA Ştefan ACS ENGARDE București  ROU
9 CAMPION Matei CS DINAMO București  ROU
10 GOGU Teodor CS FARUL Constanța  ROU
11 APARASCHIȚEI Andrei CSA STEAUA București  ROU
12 APROFIREI Calin CSM CORONA Brașov  ROU
13 DINA Alexandru CS UNEFS București  ROU
14 STOICESCU Mihnea CS DINAMO București  ROU
15 TOMA Sebastian LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
16 SLAVE Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
17 VASILE Vladimir ACS PRIMA SPADĂ Constanța  ROU
18 PAPP Flavius CSȘ1 Constanța  ROU
19 TAMASAN Mihnea LPS BIHORUL Oradea  ROU
20 KOVACS Tamas CSȘ Tg Mureș  ROU
21 VEREȘ akos CSȘ Tg Mureș  ROU
22 CODREAN Mihnea LPS BIHORUL Oradea  ROU
23 MATEI David CS FARUL Constanța  ROU
24 LUCA Alexander CS UNEFS București  ROU
25 ACSINTE Alexandru CSM CORONA Brașov  ROU
26 POPA Mihai ACS ENGARDE București  ROU
27 MAIER David CSȘ1 Constanța  ROU
28 DOICARU Eduard CS FARUL Constanța  ROU
29 BRATU ALEX CS UNEFS București  ROU
30 PÎRVAN Andrei CS DINAMO București  ROU
31 TULPAN Ștefan CSȘ STEAUA București  ROU
32 NEMEȘ Aron CSȘ Tg Mureș  ROU
33 BARBUR Dragoș LPS BIHORUL Oradea  ROU
34 SIMIONCA David CSȘ Tg Mureș  ROU

 

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here