Erica Badea a câștigat Cupa României SanoVita la spadă U15 feminin!

În prima zi a Cupei României SanoVita, fetele de la spadă au avut parte de un concurs tare, în semifinalele căruia s-au înfruntat reprezentante ale unor cluburi din București, Constanța și Oradea. Erica Badea, de la CSȘ Steaua, a avut-o ca adversară pe Ana Poleucă, legitimată la CSA Steaua. A fost un meci dominat categoric de Erica, învingătoare la scor, 15-4. În a doua semifinală constănțeanca Eva Mateescu s-a impus cu 15-12 într-un meci dificil, împotriva Alexandrei Drăgan (LPS Bihorul Oradea). Finala i-a dat câștig de cauză Ericăi, care s-a aflat permanent la conducere și a câștigat cu 15-6, cucerind trofeul și medalia de aur a competiției. Bronzul a mers la Ana Poleucă (CSA Steaua) și Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Andreea Stadler (CSȘ Steaua) – Alexandra Cocoș (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Daria Yousofian (CSȘ Steaua) – Diana Tufan (CS Farul Constanța) 14-10
  • Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Ana Muntean (LPS Bihorul Oradea) 15-11
  • Ana Poleucă (CSA Steaua) – Sabina Stanciu (CSȘ Steaua) 15-11
  • Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) – Irina Nicea (CSȘ 1 Constanța) 15-13
  • Daria Bistriceanu (CSA Steaua) – Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța) 15-12
  • Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) – Mara Mazilescu (LPS Bihorul Oradea) 15-8
  • Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) – Miruna Ciobanu (CSȘ 1 Constanța) 15-2
  • Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Petra Jurău (LPS Bihorul Oradea) 15-12
  • Ioana Bucșa (CSA Steaua) – Teodora Pavelescu (CSA Steaua) 15-14
  • Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Clara Dulgheroiu (CS Farul Constanța) 15-8
  • Andrea Muntean (LPS Bihorul Oradea) – Ioana Agbaș (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Anaith Ciocan (CS Farul Constanța) 15-9
  • Diana Dona (CSA Steaua) – Ana Maria Tudorache (CS Farul Constanța) 10-5
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Irina Bănică (ACS Prima Spadă Constanța) 15-6
  • Erica Badea s-a calificat direct în faza optimilor de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Andreea Stadler (CSȘ Steaua) 15-10
  • Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Daria Yousofian (CSȘ Steaua) 15-8
  • Ana Poleucă (CSA Steaua) – Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) 15-14
  • Daria Bistriceanu (CSA Steaua) – Sophia Petroșianu (CS Satu Mare) 15-10
  • Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) 15-14
  • Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Ioana Bucșa (CSA Steaua) 15-7
  • Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Andrea Muntean (LPS Bihorul Oradea) 15-6
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Diana Dona (CSA Steaua) 15-12

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Tomșa (CS Satu Mare) 15-11
  • Ana Poleucă (CSA Steaua) – Daria Bistriceanu (CSA Steaua) 12-11
  • Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) 15-12
  • Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-8

SEMIFINALE:

  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Poleucă (CSA Steaua) 15-4
  • Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) 15-12

FINALA:

  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) 15-6

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club(s) Country
1 BADEA Erica CSȘ STEAUA București  ROU
2 MATEESCU Eva CSȘ1 Constanța  ROU
3T POLEUCĂ Ana CSA STEAUA București  ROU
3T DRĂGAN Alexandra LPS BIHORUL Oradea  ROU
5 STĂNCIULESCU Daria CS DINAMO București  ROU
6 TOMȘA Ana CS Satu Mare  ROU
7 ȘTEFĂNESCU Rodica CSA STEAUA București  ROU
8 BISTRICEANU Daria CSA STEAUA București  ROU
9 ISMAILEANU Mara CS FARUL Constanța  ROU
10 PETROȘIANU Sophia CS Satu Mare  ROU
11 MUNTEAN Andrea LPS BIHORUL Oradea  ROU
12 YOUSOFIAN Daria CSȘ STEAUA București  ROU
13 BUCȘA Ioana CSA STEAUA București  ROU
14 FRUSINOIU Alexia CSA STEAUA București  ROU
15 DONA Diana CSA STEAUA București  ROU
16 STADLER Andreea CSȘ STEAUA București  ROU
17 REZEANU Casandra CS FARUL Constanța  ROU
18 COCOŞ Alexandra CSȘ1 Constanța  ROU
19 TUDORACHE Ana Maria CS FARUL Constanța  ROU
20 JURĂU Petra LPS BIHORUL Oradea  ROU
21 NICEA Irina CSȘ1 Constanța  ROU
22 PAVELESCU Teodora CSA STEAUA București  ROU
23 CIOCAN Anaith CS FARUL Constanța  ROU
24 TUFAN Diana CS FARUL Constanța  ROU
25 MUNTEAN Ana LPS BIHORUL Oradea  ROU
26 AGBAŞ Ioana CSȘ1 Constanța  ROU
27 DULGHEROIU Clara CS FARUL Constanța  ROU
28 STANCIU Sabina CSȘ STEAUA București  ROU
29 MAZILESCU Mara LPS BIHORUL Oradea  ROU
30 CIOBANU Miruna CSȘ1 Constanța  ROU
31 BĂNICĂ Irina ACS PRIMA SPADĂ Constanța  ROU
32 JUMUGA Andreea CS UNEFS București  ROU
33 ILYES Jazmin LPS Satu Mare  ROU
34 MOCANU Iris CS UNEFS București  ROU
35 AVRAMESCU Diana CSȘ QUARTO București  ROU
36 TĂMĂȘAN Izabela LPS BIHORUL Oradea  ROU
37 MENAEF Eva CS FARUL Constanța  ROU
38 TUTA Melissa CSȘ STEAUA București  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here