Daniel Popa este câștigătorul Cupei României la spadă juniori!

Confruntarea bucureșteano-sătmăreană din semifinale a adus victorii la același scor, 15-9, pentru cei doi calificați în ultimul act. Stelistul Daniel Popa l-a eliminat pe Marton Mezinger, cel care evoluase în semifinale și la concursul de ieri, al cadeților, și cedase tot în fața unui component al clubului militar. În cealaltă semifinală sătmăreanul Tudor Surducan a fost mai bun decât finalistul de sâmbătă, de la cadeți, stelistul Rareș Marghescu. Finala a fost una aprigă, decisă la o singură tușă și câștigată meritat de Daniel Popa, învingător cu 15-14. Medaliile de bronz au fost obținute de Marton Mezinger (CS Satu Mare) și Rareș Marghescu (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-14
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-13
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-6
  • Cristian Corbu (LPS Craiova) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-12
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Raul Mateșan (CS Satu Mare) 15-10
  • Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 10-9
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Kristof Bagdan (LPS Bihorul Oradea) 15-12
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-4
  • Victor Ionică (CS UNEFS București) – Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) – Dragoș Rusu (CSA Steaua) 15-8
  • Claus Sebeșan (LPS Bihorul Oradea) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-12
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Vlad Naghi (LPS Bihorul Oradea) 15-14
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-11
  • Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) – Cris Scarlat (CS UNEFS București) 15-11
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 15-6
  • David Statie s-a calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ

  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – David Statie (CS Dinamo) 15-14
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Florin Mirică (CS Farul Constanța) 15-14
  • Cristian Corbu (LPS Craiova) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-14
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) 13-12
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Victor Ionică (CS UNEFS București) 15-8
  • Claus Sebeșan (LPS Bihorul Oradea) – Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) 15-14
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-9
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-11
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-7
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Claus Sebeșan (LPS Bihorul Oradea) 15-14
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-13

SEMIFINALE:

  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-9
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-9

FINALA:

  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-14

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 POPA Daniel CSA STEAUA București  ROU
2 SURDUCAN Tudor CS Satu Mare  ROU
3T MARGHESCU Rareș CSA STEAUA București  ROU
3T MEZINGER Marton CS Satu Mare  ROU
5 SEBEȘAN Claus LPS BIHORUL Oradea  ROU
6 STOICA Alexandru CS UNEFS București  ROU
7 CÎMPAN Anton CS Satu Mare  ROU
8 CORBU Cristian LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
9 STATIE David CS DINAMO București  ROU
10 NISTOR Horia CS FARUL Constanța  ROU
11 MIRICĂ Florin CS FARUL Constanța  ROU
12 TUFAN Raul LPS BIHORUL Oradea  ROU
13 MIHART Alexandru LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
14 IONICĂ Victor CS UNEFS București  ROU
15 PURCĂREA Dimu CS FARUL Constanța  ROU
16 APARASCHIȚEI Andrei CSA STEAUA București  ROU
17 BACIU Ștefan CSA STEAUA București  ROU
18 BURGHELEA Andrei CSA STEAUA București  ROU
19 SCARLAT Cris CS UNEFS București  ROU
20 GURZA Luca CS Satu Mare  ROU
21 BACIU Ștefan CSȘ1 Constanța  ROU
22 MATEȘAN Raul CS Satu Mare  ROU
23 RUSU Dragoș CSA STEAUA București  ROU
24 SITA Ștefan CSȘ1 Constanța  ROU
25 SZABO Szabolcs CS Satu Mare  ROU
26 TUDOSIE Răzvan LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
27 NAGHI Vlad LPS BIHORUL Oradea  ROU
28 PAPP Andrei CS FARUL Constanța  ROU
29 BAGDAN Kristof LPS BIHORUL Oradea  ROU
30 GOGU Teodor CS FARUL Constanța  ROU
31 POPA Gabriel LPS BIHORUL Oradea  ROU
32 PETRACHE George CSA STEAUA București  ROU
33 PĂDUREANU David CSȘ1 Constanța  ROU
34 MARIN Matei CS DINAMO București  ROU
35 CONSTANTINESCU Cristian LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
36 MACOVEI Alexandru CS PETROLUL Ploiești  ROU
37 SLAVE Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
38 GHENCEA Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
39 MOSCU Andrei CS UNEFS București  ROU
40 CAMPION Matei ACS STESIAL București  ROU
41 ȘERBAN Neculai CSM CORONA Brașov  ROU
42 PAPP Flavius CSȘ1 Constanța  ROU
43 CODREAN Mihnea LPS BIHORUL Oradea  ROU
44 BALOI Albert CSȘ STEAUA București  ROU
45 BALOI DAVID CSȘ STEAUA București  ROU
46 ILIUŢĂ Luca CSȘ1 Constanța  ROU
47 LUCAN Erik LPS BIHORUL Oradea  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here