Anton Cîmpan duce la Satu Mare Cupa României la spadă cadeți!

Sătmărenii Anton Cîmpan și Marton Mezinger au mers foarte bine în concursul de azi, cei doi spadasini de la CS Satu Mare calificându-se cu destulă ușurință în semifinale. În aceasta fază a competiției, Marton l-a înfruntat pe Rareș Marghescu, de la CSA Steaua. Meciul a fost pe muchie de cuțit, cu doi sportivi care au vrut fiecare să dispute finala, în cele din urmă câștig de cauză având Rareș, victorios cu scorul de 15-13. În a doua semifinală, Anton Cîmpan l-a întâlnit pe un alt stelist, George Petrache, pe care l-a întrecut cu 15-11. În ultimul act, confruntarea dintre Anton Cîmpan și Rareș Marghescu a adus și câștigătorul Cupei României 2021. El este Anton Cîmpan, care s-a impus cu 15-13. Medaliile de bronz au fost câștigate de Marton Mezinger (CS Satu Mare) și George Petrache (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Andrei Moscu (CS UNEFS București)  – Sebastian Toma (LPS Craiova) 15-14
  • Dragoș Rusu (CSA Steaua) – Albert Baloi (CSȘ Steaua) 15-6
  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 11-9
  • Alexandru Macovei  (CS Petrolul Ploiești) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 15-13
  • Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) – Matei Marin (CS Dinamo) 15-7

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Andrei Moscu (CS UNEFS București)  15-4
  • Cristian Corbu (LPS Craiova) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-12
  • Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) – Dragoș Rusu (CSA Steaua) 15-7
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) 15-4
  • George Petrache (CSA Steaua) – Alexandru Macovei  (CS Petrolul Ploiești) 15-13
  • Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-12
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) 15-11
  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-7

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-7
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Raul Tufan (LPS Bihorul Oradea) 15-11
  • George Petrache (CSA Steaua) – Andrei Aparaschiței (CSA Steaua) 15-11
  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-2

SEMIFINALE:

  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-13
  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – George Petrache (CSA Steaua) 15-11

FINALA:

  • Anton Cîmpan (CS Satu Mare) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-13

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 CÎMPAN Anton CS Satu Mare  ROU
2 MARGHESCU Rareș CSA STEAUA București  ROU
3T MEZINGER Marton CS Satu Mare  ROU
3T PETRACHE George CSA STEAUA București  ROU
5 TUFAN Raul LPS BIHORUL Oradea  ROU
6 CORBU Cristian LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
7 PĂDUREANU David CSȘ1 Constanța  ROU
8 APARASCHIȚEI Andrei CSA STEAUA București  ROU
9 GOGU Teodor CS FARUL Constanța  ROU
10 GHENCEA Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
11 GURZA Luca CS Satu Mare  ROU
12 SLAVE Mihai CSȘ1 Constanța  ROU
13 MACOVEI alexandru CS PETROLUL Ploiești  ROU
14 SITA Ștefan CSȘ1 Constanța  ROU
15 MOSCU Andrei CS UNEFS București  ROU
16 RUSU Dragoș CSA STEAUA București  ROU
17 BALOI Albert CSȘ STEAUA București  ROU
18 TOMA Sebastian LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
19 MARIN Matei CS DINAMO București  ROU
20 POPA Gabriel LPS BIHORUL Oradea  ROU
21 DINA Alexandru CS UNEFS București  ROU
22 CAMPION Matei ACS STESIAL București  ROU
23 MATEȘAN Raul CS Satu Mare  ROU
24 BACIU Ștefan CSȘ1 Constanța  ROU
25 CODREAN Mihnea LPS BIHORUL Oradea  ROU
26 BALOI David CSȘ STEAUA București  ROU
27 ILIUŢĂ Luca CSȘ1 Constanța  ROU
28 TULPAN Ștefan CSȘ STEAUA București  ROU
29 LUCAN Erik LPS BIHORUL Oradea  ROU
30 COSTEA Andrei CSȘ STEAUA București  ROU
31 PAPP Flavius CSȘ1 Constanța  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here