Cristina Constantinescu – câștigătoarea Cupei României la spadă juniori!

Semifinalele concursului au fost extrem de disputate, cu scoruri strânse și cu două calificate merituoase în ultimul act. Cristina Constantinescu a reușit să o întreacă la limită pe dinamovista Renata Axinte, 15-14,  și să se califice în ultimul act. În cealaltă semifinală, Emma Șonț a învins-o pe colega sa de club, Ilinca Ionescu, cu 15-12. Finala, sută la sută stelistă, a avut ritm, iar ambele spadasine și-au dorit victoria. Emma își dorea să ˷răzbune” insuccesul de ieri, de la cadeți, dar Cristina s-a impus cu 15-11, câștigînd trofeul. Medaliile de bronz au mers la Renata Axinte (CS Dinamo) și Ilinca Ionescu (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Andrada Ghica (CS Dinamo) 15-13
  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Andreea Muntean (LPS Bihorul Oradea) 15-13
  • Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) – Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) 15-12
  • Theodora Ion (CS Farul Constanța) – Ana Vulcănescu (LPS Craiova) 15-11
  • Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) – Eva Letzner (CS UNEFS București) 15-9
  • Melissa Stănescu (CS UNEFS București) – Iulia Rîndă (CSM Craiova) 15-11
  • Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Ana Maria Gornoviceanu (LPS Craiova) 15-10
  • Maria Stan (CSȘ 1 Constanța) – Ioana Bucșă (CSA Steaua) 15-11
  • Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) – Teodora Barbu (CSM Craiova) 15-12
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Ana Poleucă (CSA Steaua) 15-10
  • Irina Stan (CSA Steaua) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-11
  • Bianca Moroianu, Maria Crăciun, Renata Axinte, Ilinca Ionescu și Diana Zota s-au calificat direct în optimi

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Erica Badea (CSȘ Steaua) 15-6
  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) 12-9
  • Theodora Ion (CS Farul Constanța) – Maria Crăciun (CS Satu Mare) 15-12
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Alexandra Drăgan (LPS Bihorul Oradea) 15-10
  • Ilinca Ionescu (CSA Steaua) – Melissa Stănescu (CS UNEFS București) 12-11
  • Maria Stan (CSȘ 1 Constanța) – Ana Tomșa (CS Satu Mare) 15-12
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) 15-1
  • Irina Stan (CSA Steaua) – Diana Zota (CS Dinamo) 15-12

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Bianca Moroianu (CSA Steaua) 15-12
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Theodora Ion (CS Farul Constanța) 15-12
  • Ilinca Ionescu (CSA Steaua) – Maria Stan (CSȘ 1 Constanța) 15-9
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Irina Stan (CSA Steaua) 15-11

SEMIFINALE:

  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Renata Axinte (CS Dinamo) 15-14
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Ilinca Ionescu (CSA Steaua) 15-12

FINALA:

  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Emma Șont (CSA Steaua) 15-11

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 CONSTANTINESCU Cristina CSA STEAUA București  ROU
2 ȘONȚ Emma CSA STEAUA București  ROU
3T IONESCU Ilinca CSA STEAUA București  ROU
3T AXINTE Renata CS DINAMO București  ROU
5 MOROIANU Bianca CSA STEAUA București  ROU
6 STAN Maria CSȘ1 Constanța  ROU
7 ION Theodora CS FARUL Constanța  ROU
8 STAN Irina CSA STEAUA București  ROU
9 ZOTA Diana CS DINAMO București  ROU
10 CRĂCIUN Maria CS Satu Mare  ROU
11 TĂTARU Georgiana CS UNEFS București  ROU
12 STĂNESCU Melissa CS UNEFS București  ROU
13 BADEA Erica CSS STEAUA București  ROU
14 DRĂGAN Alexandra LPS BIHORUL Oradea  ROU
15 TOMȘA Ana CS Satu Mare  ROU
16 ISMAILEANU Mara CS FARUL Constanța  ROU
17 BARBU Teodora CSM Craiova  ROU
18 GORNOVICEANU Ana Maria LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
19 LETZNER Eva CS UNEFS București  ROU
20 GHICA Andrada CS DINAMO București  ROU
21T STĂNCIULESCU Daria CS DINAMO București  ROU
21T RÎNDĂ Iulia CSM Craiova  ROU
23 VULCĂNESCU Ana LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
24 POLEUCA Ana CSA STEAUA București  ROU
25 MUNTEAN Andreea LPS BIHORUL Oradea  ROU
26 FRUSINOIU Alexia CSA STEAUA București  ROU
27 BUCȘĂ Ioana CSA STEAUA București  ROU
28 LOPĂTARU Ștefania CSM CORONA Brașov  ROU
29T PĂUNA Bianca CSM Craiova  ROU
29T AVRAMESCU Diana CSȘ QUARTO București  ROU
31 DONA Diana CSA STEAUA Bucuresti  ROU
32 STANCIU Alexandra CSA STEAUA Bucuresti  ROU
33 CÎMPAN Maria LPS BIHORUL Oradea  ROU
34 HOTCĂ Daria CS Satu Mare  ROU
35 PAVELESCU Teodora CSA STEAUA București  ROU
36 BULBOREA Roxana Mihaela CS FARUL Constanța  ROU
37 TUDORACHE Ana Maria CS FARUL Constanța  ROU
38 REZEANU Casandra CS FARUL Constanța  ROU
39 DURĂU Raluca LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU
40 MENAEF Eva CS FARUL Constanța  ROU
DNF PREDOI Bianca LPS PETRACHE TRIȘCU Craiova  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here