Memorialul Ștefan Moldanschi 2021

Bună ziua,

În perioada 18-19 septembrie a avut loc în sala de Scrimă a CS Petrolul cea de-a patra ediție a Cupei Memorialul ȘTEFAN MOLDANSCHI, la proba floreta baieti si fete U13 și U11.

Dorim sa păstrăm tradiția scrimei de performanta în Ploiești, acest concurs venind sa cinstească memoria unui fost campion și un antrenor emerit.

La acest concurs au participat 68 sportivi legitimati la opt cluburi din tara.

Aceasta competiție arata ca noile generații de mici floretisti se pregătesc sa devina din ce în ce mai buni, iar sacrificiile trec în planul secund atunci când sportul pe care îl practică vine cu bucurii și medalii.

 

 

Week-end-ul trecut, 18-19 septembrie, a adus și ediția a patra a Cupei Memorialul Ștefan Moldanschi la floretă băieți și fete, U11 și U13. Competiția s-a desfășurat, ca de obicei, la Ploiești, în sala de scrimă a Clubului Sportiv Petrolul. Organizată în memoria regretatului spadasin campion al României și antrenor de floretă Ștefan Moldanschi, maestru al sportului și fost antrenor la Petrolul Ploiești, întrecerea a adunat la start 68 de micuți floretiști legitimați la opt cluburi din București, Brașov, Cluj-Napoca, Ploiești. Rm Vâlcea și Timișoara.

Competiția își propune să păstreze tradiția scrimei de performanta în Ploiești, dar să și demonstreze că noile generații de mici floretiști se pregătesc să devină din ce în ce mai bune, iar sacrificiile trec în planul secund atunci când sportul pe care îl practică le aduce bucurii, dar și trofee și medalii.

Clasamentele primilor clasați:

U11 FEMININ:

  1. Delia Marin (CSTA București)
  2. Alexandra Nicula (CSȘ Triumf București)
  3. Ștefania David (ACS Floreta Timișoara)
  4. Antonia Stănescu (CS Petrolul Ploiești)
  5. Catrinel Dubău (ACS Atlas Invictus Cluj-Napoca)

U11 MASCULIN:

  1. Filip Efros (ACS Floreta Timișoara)
  2. Andrei Bratu (CS Petrolul Ploiești)
  3. Matei Liță (CSȘ Triumf București)
  4. Rareș Popescu (ACS Floreta Timișoara)
  5. Edward Florea (CSTA București)

U13 FEMININ:

  1. Maya Marișescu (ACS Floreta Timișoara)
  2. Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara)
  3. Lavinia Bondrea (CSM Corona Brașov)
  4. Alexandra Nicula (CSȘ Triumf București)
  5. Delia Marin (CSTA București)

U 13 MASCULIN:

  1. Robert Ghețu (CSȘ Triumf București)
  2. Rareș Vasilache (ACS Floreta Timișoara)
  3. Filip Efros (ACS Floreta Timișoara)
  4. Alan Fey (ACS Floreta Timișoara)
  5. Toma Pandele (CSȘ Triumf București)

Aici pot fi consultate clasamentele finale ale celor patru concursuri desfășurate sâmbătă și duminică la Ploiești:

U11 Feminin – Memorialul Moldanschi

U11 Masculin – Memorialul Moldanschi

U13 Feminin – Memorialul Moldanschi

U13 Masculin – Memorialul Moldanschi

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here