Marco Șovar este câștigătorul Cupei României la sabie juniori!

Dinamovistul Marco Șovar a reușit să se impună în concursul de azi al juniorilor, după ce a trecut în semifinale de coechipierul său, Nicolas Lupu, cu 15-11, iar în finală l-a învins pe ieșeanul Casian Cîdu, câștigătorul trofeului în competiția rezervată cadeților. Marco a pus pe tabelă un 15-10 care i-a asigurat victoria, aducându-i trofeul și medalia de aur. Bronzul a fost obținut de Nicolas Lupu (CS Dinamo) și Mihnea Enache (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

Turul 1:

  • Radu Mercurian (CS Dinamo) – Horia Nițu (CS Riposta București) 15-13

16-IMI:

  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Radu Mercurian (CS Dinamo) 15-5
  • Cristian Grosu (CSȘ Unirea Iași) – Rareș Gheorghe (CS Dinamo) 15-12
  • Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Maximilian Băjan (ACS Duel București) 15-9
  • Cristian Doană (CS Dinamo) – Luca Radu (CS Dinamo) 15-14
  • Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-4
  • Andrei Mihnea (CSȘ Unirea Iași) – Liviu Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-8
  • Ionuț Duțu (CSA Steaua) – David Balc (CSM Unirea Slobozia) 15-7
  • Nicolas Lupu (CS Dinamo) – Alexandru Eva (Muschetarul Iași) 15-11
  • Radu Nițu (CS Riposta București) – Andrei Bărbuță (CSȘ Unirea Iași) 15-7
  • Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – Andrei Popa (CSȘ Slobozia) 15-4
  • Paul Iacob (CSA Steaua) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-7
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Andrei Costea (ACS Duel București) 15-6
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (CS Dinamo) 15-6
  • Mario Cojocaru (CSA Steaua) – Andrei Pietroiu (CSȘ Slobozia) 15-9
  • Iustin Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Rareș Dicu (CS Dinamo) 15-13
  • Mihnea Enache (CSA Steaua) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-8

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Cristian Grosu (CSȘ Unirea Iași) 15-7
  • Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Cristian Doană (CS Dinamo) 15-11
  • Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – Andrei Mihnea (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Nicolas Lupu (CS Dinamo) – Ionuț Duțu (CSA Steaua) 15-13
  • Radu Nițu (CS Riposta București) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-3
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Paul Iacob (CSA Steaua) 15-5
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Mario Cojocaru (CSA Steaua) 15-14
  • Mihnea Enache (CSA Steaua) – Iustin Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-11
  • Nicolas Lupu (CS Dinamo) – Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-13
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Radu Nițu (CS Riposta București) 15-12
  • Mihnea Enache (CSA Steaua) – Vlad Covaliu (CS Dinamo) 15-8

SEMIFINALE:

  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Nicolas Lupu (CS Dinamo) 15-11
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Mihnea Enache (CSA Steaua) 15-12

FINALA:

  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15-10

CLASAMENT FINAL:

 

Loc Nume Club Țară
1 ȘOVAR Marco CS DINAMO București  ROU
2 CÎDU Casian CSȘ UNIREA Iași  ROU
3T LUPU Nicolas CS DINAMO București  ROU
3T ENACHE Mihnea CSA STEAUA București  ROU
5 NIȚU Radu (Champ) CS RIPOSTA București  ROU
6 STAN Cosmin CSS UNIREA Iași  ROU
7 COVALIU Vlad CS DINAMO București  ROU
8 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
9 COJOCARU Mario CSA STEAUA București  ROU
10 IACOB Paul CSA STEAUA București  ROU
11 MIHNEA Andrei CSS UNIREA Iași  ROU
12 DUȚU Ionuț CSA STEAUA București  ROU
13 TIPIȘCĂ Răzvan CSM Iași  ROU
14 CÎDU Iustin CSS UNIREA Iași  ROU
15 GROSU Cristian CSS UNIREA Iași  ROU
16 DOANA Cristian CS DINAMO București  ROU
17 RADU Luca CS DINAMO București  ROU
18 GHEORGHE Rares CS DINAMO București  ROU
19 DICU Rares CS DINAMO București  ROU
20 POPA Andrei CSȘ Slobozia  ROU
21 BALC David CSM UNIREA Slobozia  ROU
22 LEPADATESCU Liviu CSM UNIREA Slobozia  ROU
23 CRISTOLOVEAN Bogdan CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
24 PIETROIU Andrei CSș Slobozia  ROU
25 BAJAN Maximilian ACS DUEL București  ROU
26 ROSESCU Iannis CS DINAMO București  ROU
27 COSTEA Andrei ACS DUEL București  ROU
28 ENACHE Dacian CSA STEAUA București  ROU
29 EVA Alexandru CS MUSCHETARUL Iași  ROU
30 BARBUTA Andrei CSȘ UNIREA Iași  ROU
31 GAVRILA Cristian Marian CSȘ Slobozia  ROU
32 MERCURIAN Radu CS DINAMO București  ROU
33 NITU Horia CS RIPOSTA București  ROU
34 BUJOR Mihai Alexandru CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
35 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO București  ROU
36 MILITARU David Nicolae CS DINAMO București  ROU
37 MARCU Alexandru CS DINAMO București  ROU
38 MACOVEI Razvan CSA STEAUA București  ROU
39 COSTEA Rares ACS DUEL București  ROU
40 SAVA MUSTEATA Amza CS RIPOSTA București  ROU
41 AGAVRILOAIE Rares CSM Iași  ROU
42 NISTOR Nichita CSA STEAUA București  ROU
43 BORCEA Tudor Ioan CS RIPOSTA București  ROU
44 PIRVU Mario ACS DUEL București  ROU
45 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA București  ROU
46 MIHAI Mircea Ioan CSA STEAUA București  ROU
47 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA București  ROU
48 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO București  ROU
49 LIONTE Albert Gabriel CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here