Cupa României la sabie cadeți a plecat la Iași, cucerită de Casian Cîdu!

Ieșeanul Casian Cîdu a fost singur printre dinamoviști în semifinalele concursului de azi, însă s-a descurcat de minune, câștigând trofeul și medalia de aur. Casian a trecut în semifinale de Rareș Gheorghe, după un meci greu în care s-a impus cu 15-13, iar în ultimul act a luptat împotriva lui Vlad Covaliu. Înfruntarea a fost dificilă, dar Casian nu a cedat inițiativa, învingând cu 15-10. Medaliile de bronz au fost obținute de doi componenți ai clubului CS Dinamo, Rareș Gheorghe și Luca Radu.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • David Nicolae Militaru (CS Dinamo) – Matei Pantiș (CS Riposta București) 15-6
  • Adrian Ștefan Fătu (CS Dinamo) – Nichita Nistor (CS Steaua) 15-12
  • Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) – Vlad Luca Mărginean (CSM Corona Brașov) 15-9
  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 15-8
  • Rareș Costea (ACS Duel București) – Horia Nițu (CSM Riposta București) 15-13
  • Tudor Moise (CSM Corona Brașov) – Sergiu Vasilescu (CS Riposta București) 15-13
  • Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Alexandru Eva (Muschetarul Iași) 15-14
  • Radu Mercurian (CS Dinamo) – Nicolae Chrisley Tatulescu (CSA Steaua) 15-6
  • Cristian Doană (CS Dinamo) – Mario Pîrvu (ACS Duel București) 15-5
  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Alexandru Robert Tudor (CS Dinamo) 15-3
  • Ioan Dinu Argatu (CS Dinamo) – Alessandro Conete (CS Dinamo) 15-8
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași), Rareș Gheorghe (CS Dinamo) , Dacian Enache (CSA Steaua), Luca Radu (CS Dinamo) și Vlad Covaliu (CS Dinamo) s-au calificat direct în optimi de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-6
  • Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) – Adrian Ștefan Fătu (CS Dinamo) 15-5
  • Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Alexandru Miculescu (CSA Steaua) 15-4
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Rareș Costea (ACS Duel București) 15-3
  • Luca Radu (CS Dinamo) – Tudor Moise (CSM Corona Brașov) 15-2
  • Radu Mercurian (CS Dinamo) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-7
  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Cristian Doană (CS Dinamo) 15-14
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Ioan Dinu Argatu (CS Dinamo) 15-4

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-4
  • Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-9
  • Luca Radu (CS Dinamo) – Radu Mercurian (CS Dinamo) 15-10
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Iannis Roșescu (CS Dinamo) 15-9

SEMIFINALE:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Rareș Gheorghe (CS Dinamo) 15-13
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Luca Radu (CS Dinamo) 15-13

FINALA:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Vlad Covaliu (CS Dinamo) 15-10

CLASAMENTUL FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 CÎDU Casian CSȘ UNIREA Iași  ROU
2 COVALIU Vlad CS DINAMO București  ROU
3T GHEORGHE Rareș CS DINAMO București  ROU
3T RADU Luca CS DINAMO București  ROU
5 ENACHE Dacian CSA STEAUA București  ROU
6 MERCURIAN Radu CS DINAMO București  ROU
7 CRISTOLOVEAN Bogdan CS OLIMPIC Cetate Râșnov  ROU
8 ROȘESCU Iannis CS DINAMO București  ROU
9 DOANĂ Cristian CS DINAMO București  ROU
10 GAVRILĂ Cristian Marian CSȘ Slobozia  ROU
11 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA București  ROU
12 COSTEA Rareș ACS DUEL București  ROU
13 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO București  ROU
14 MILITARU David Nicolae CS DINAMO București  ROU
15 MOISE Tudor CSM CORONA Brașov  ROU
16 FĂTU Adrian Ștefan CS DINAMO București  ROU
17 NISTOR Nichita CSA STEAUA București  ROU
18 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA București  ROU
19 PANTIȘ Matei CS RIPOSTA București  ROU
20 CONETE Alessandro CS DINAMO București  ROU
21 NIȚU Horia CS RIPOSTA București  ROU
22 BETEAGU Rareș CS DINAMO București  ROU
23 EVA Alexandru CS MUSCHETARUL Iași  ROU
24 TUDOR Alexandru Robert CS DINAMO București  ROU
25 MĂRGINEAN Vlad Luca CSM CORONA Brașov  ROU
26 PÎRVU Mario ACS DUEL București  ROU
27 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA București  ROU
28 MANEA Noah Ștefan CSM CORONA Brașov  ROU
29 AKBULUT Alp CS RIPOSTA București  ROU
30 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO București  ROU
31 AGAVRILOAIE Rareș CSM Iași  ROU
32 VOCHIN Andrei CS DINAMO București  ROU
33 MACOVEI Cristian CSA STEAUA București  ROU
34 BORCEA Tudor Ioan CS RIPOSTA București  ROU
35 POPA Cosmin Andrei CSA STEAUA București  ROU
36 CONSTANTIN Luca Antonio CSA STEAUA București  ROU
37 ENE Michael CS RIPOSTA București  ROU
38 BOBU Ștefan Cristian CSA STEAUA București  ROU
39 ȘTEFAN Mario Alexandru CSA STEAUA București  ROU
40T DOBRE Alexandru CSA STEAUA București  ROU
40T RADU Matei Alexandru CS DINAMO București  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here