Amalia Stan a cucerit Cupa României la sabie cadete!

Într-un concurs în care reprezentantele capitalei păreau să domine tabloul, calificându-se cu șase sportive în sferturi și trei în semifinale, trofeul Cupei României a ajuns la… Iași! Amalia Stan este sabrera care a reușit performanța! După ce a ieșit din grupe cu 12 victorii din tot atâtea meciuri disputate, Amalia și-a pulverizat adversarele de până în semifinală cu trei victorii consecutive la același scor, 15-4, pentru ca în penultimul act să dispună de Catinca Dumitru cu 15-9. Adversară în finală i-a fost o altă sabreră remarcabilă, Rosemarie Benciu. Rosemarie nu a avut probleme semnificative în disputele de până atunci, iar finala a condus-o pe aproape întreaga sa întindere, ajunfând să aibă un avantaj de trei tușe (13-10). De aici însă meciul s-a schimbat. Amalia  a avut atacuri rapide, încheiate cu puncte, a revenit și a egalat la 14 câștigând și ultima tușă pentru a-și aconta trofeul și medalia de aur! Bronzul a revenit celor două reprezentante ale clubului CSA Steaua, Catinca Dumitru și Maria Alexe.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

  • Anastasia Mihalcea (CS Dinamo) – Ioana Arabolu (ACS Duel București) 15-9

16-IMI:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Anastasia Mihalcea (CS Dinamo) 15-4
  • Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Alexia Maria Grosu (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Anna Ovesia (CS Dinamo) – Lorena Mărgineanu (CS Dinamo) 15-13
  • Ioana Raisa Apostu (CSȘ Unirea Iași) – Bianca Statie (CS Dinamo) 15-11
  • Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 15-12
  • Adelina Elena Butum (CSM Corona Brașov) – Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) 15-7
  • Patricia Popa (CSA Steaua) – Ana Dejescu (CS Riposta București) 15-6
  • Catinca Dumitru (CSA Steaua) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 15-2
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Petra Pătrănoiu (CS Dinamo) 15-14
  • Iulia Maria Păun (CSA Steaua) – Alexandra Hehal (CS Dinamo) 15-10
  • Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Ema Cîrligeanu (CS Riposta București) 15-11
  • Maria Alexe (CSA Steaua) – Iarina Șerbotei (CS Dinamo) 15-6
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Maria Năstase (CSTA București) 15-6
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) 15-5
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-9
  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) 15-4

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-4
  • Anna Ovesia (CS Dinamo) – Ioana Raisa Apostu (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Adelina Elena Butum (CSM Corona Brașov) – Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo) 15-11
  • Catinca Dumitru (CSA Steaua) – Patricia Popa (CSA Steaua) 15-7
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Iulia Maria Păun (CSA Steaua) 15-2
  • Maria Alexe (CSA Steaua) – Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) 15-5
  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Teodora Oargă (CSTA București) 15-7
  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-9

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Anna Ovesia (CS Dinamo) 15-4
  • Catinca Dumitru (CSA Steaua) – Adelina Elena Butum (CSM Corona Brașov) 15-3
  • Maria Alexe (CSA Steaua) – Amalia Covaliu (CS Dinamo) 15-13
  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Alexandra Mitruș (CS Dinamo) 15-10

SEMIFINALE:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Catinca Dumitru (CSA Steaua) 15-9
  • Rosemarie Benciu (CS Riposta București) – Maria Alexe (CSA Steaua) 15-4

FINALA:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Rosemarie Benciu (CS Riposta București) 15-14
Loc Nume Club Țara
1 STAN Amalia CSS UNIREA Iași  ROU
2 BENCIU Rosemarie CS RIPOSTA București  ROU
3T ALEXE Maria CSA STEAUA București  ROU
3T DUMITRU Catinca CSA STEAUA București  ROU
5 COVALIU Amalia CS DINAMO București  ROU
6 MITRUȘ Alexandra CS DINAMO București  ROU
7 OVESIA Anna CS DINAMO București  ROU
8 BUTUM Adelina Elena CSM CORONA Brașov  ROU
9 ȘERBĂNOIU Andreea (Deea) CS DINAMO București  ROU
10 OARGĂ Teodora CSTA București  ROU
11 POPA Patricia CSA STEAUA București  ROU
12 PĂUN Iulia Maria CSA STEAUA București  ROU
13 FUSEA Anastasia CS DINAMO București  ROU
14 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO București  ROU
15 CHICOȘ Teodora CSS UNIREA Iași  ROU
16 APOSTU Ioana Raisa CSS UNIREA Iași  ROU
17 STATIE Bianca CS DINAMO București  ROU
18 CÎRLIGEANU Ema CS RIPOSTA București  ROU
19 GROSU Alexia Maria CSS UNIREA Iași  ROU
20 CORLĂTESCU Sofia Elena CS DINAMO București  ROU
21 HEHAL Alexandra CS DINAMO București  ROU
22 DEJESCU Ana CS RIPOSTA București  ROU
23 GEATARA Adriana Maria CSA STEAUA București  ROU
24 DAN Alexia Lorena CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
25 MĂRGINEANU Lorena CS DINAMO București  ROU
26 NĂSTASE Maria CSTA București  ROU
27 ȘERBOTEI Iarina CS DINAMO București  ROU
28 MITRUȘ Andreea CS DINAMO București  ROU
29 SEZER Yasmin Teodora CS DINAMO București  ROU
30 PĂTRĂNOIU Petra CS DINAMO București  ROU
31 ADĂNILOAIE Andreea Beatrice CS DINAMO București  ROU
32 MIHALCEA Anastasia CS DINAMO București  ROU
33 ARABOLU Ioana ACS DUEL București  ROU
34 BORICEANU Viviana Ioana CS DINAMO B București  ROU
35 ICNOȚIU Teona Maria CS RIPOSTA București  ROU
36 NEMEȘ Ariana Rebeca CSTA București  ROU
37 COTOC Ana CSA STEAUA București  ROU
38 CONDREA Ioana Miruna CSS UNIREA Iași  ROU
39 DINU Crina Maria CSTA București  ROU
40 PELIN Briana Valentina CSTA București  ROU
41 COPOIU Maria Daria CSȘ 1 București  ROU
42 NUȚĂ Maria Emilia CSTA București  ROU
43 BĂDULESCU Maria ACS DUEL București  ROU
44T GHIMPEȚEANU Bianca ACS DUEL București  ROU
44T PESCARU Amelie CS DINAMO București  ROU
46 GOMOESCU Bianca CS RIPOSTA București  ROU
47T DULGHERU Maria Victoria CSTA București  ROU
47T MILITARU Alexia CSTA București  ROU
49 LUPU Maria Victoria CSA STEAUA București  ROU
50 OANCEA Ilinca CS RIPOSTA București  ROU
51 SUTA Alexandra Maria CSA STEAUA București  ROU

 

REZULTATELE DIN FAZA I A GRUPELOR:

REZULTATELE DIN FAZA SECUNDĂ A GRUPELOR:

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here