Sebastian Drăghici este laureatul Cupei României la floretă juniori!

În concursul juniorilor, singurul „provincial” intercalat în semifinale printre bucureșteni a fost câștigătorul de ieri al trofeului, de la cadeți, sătmăreanul Răzvan Nojea. El a fost însă învins în această fază a competiției de către Ionuț Stoe, care s-a impus cu 15-7, pășind astfel în finală. În cealaltă semifinală, Sebastian Drăghici l-a întrecut pe stelistul Petru Surcel cu 15-13 și a mers și el în ultimul act. Finala a fost una pe muchie de… floretă! În cele din urmă câștig de cauză a avut Sebastian Drăghici, care a câștigat meciul și trofeul la o singură tușă, 15-14. Medaliile de bronz au fost obținute de Petru Surcel (CSA Steaua) și Răzvan Nojea (CS Satu Mare).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) – Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) 15-5
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Robert Ghețu (CSȘ Triumf București) 15-11
  • Mihnea Robănescu (ACS Floreta Timișoara) – Alan Fey (ACS Floreta Timișoara) 15-5
  • Justin Albeanu (CSA Steaua) – Vlad Ciutina (ACS Floreta Timișoara) 15-1
  • Pavel Sandu (CS Petrolul Ploiești) – Ștefan Adoch (ACS Floreta Timișoara) 15-12
  • Paul Căunii (ACS Floreta Timișoara) – Rareș Berceanu (CSȘ Triumf București) 15-7
  • Mihnea Surcel (ACS Balestra București) – Radu Bălan (CSA Steaua) 15-10
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Andrei Vereș (ACSȘ Aramis București) 15-2
  • Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Ethan Fey (ACS Floreta Timișoara) 15-5
  • Mihnea Petrache (ACS Floreta Timișoara) – Tudor Tomici (ACS Floreta Timișoara) 15-7
  • Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) – Luca Ioniță (CSA Steaua) 15-6
  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București), Petru Surcel (CSA Steaua), Nicolas Pop (CS Satu Mare), Radu Burcea (CSA Steaua) și Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) 13-8
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Mihnea Robănescu (ACS Floreta Timișoara) 15-12
  • Petru Surcel (CSA Steaua) – Justin Albeanu (CSA Steaua) 15-5
  • Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Pavel Sandu (CS Petrolul Ploiești) 15-6
  • Radu Burcea (CSA Steaua) – Paul Căunii (ACS Floreta Timișoara) 15-7
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Mihnea Surcel (ACS Balestra București) 15-8
  • Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) – Mihnea Petrache (ACS Floreta Timișoara) 15-7
  • Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) – Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-10
  • Petru Surcel (CSA Steaua) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-9
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Radu Burcea (CSA Steaua) 15-5
  • Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-13

SEMIFINALE:

  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Petru Surcel (CSA Steaua) 15-13
  • Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-7

FINALA:

  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Ionuț Stoe (CSȘ Triumf București) 15-14

CLASAMENTUL FINAL:

Loc Nume Club Country
1 DRĂGHICI Sebastian CS OLIMPIA București  ROU
2 STOE Ionuț CSȘ TRIUMF București  ROU
3T SURCEL Petru CSA STEAUA București  ROU
3T NOJEA Răzvan CS Satu Mare  ROU
5 BURCEA Radu CSA STEAUA București  ROU
6 POP Nicolas CS Satu Mare  ROU
7 MACOVEI Alexandru CS PETROLUL Ploiești  ROU
8 SERGHIE Matei CS Satu Mare  ROU
9 ROBĂNESCU Mihnea ACS FLORETA Timișoara  ROU
10 PETRACHE Mihnea ACS FLORETA Timișoara  ROU
11 SURCEL Mihnea ACS BALESTRA București  ROU
12 ALBEANU Justin CSA STEAUA București  ROU
13 CĂUNII Paul ACS FLORETA Timișoara  ROU
14 DOGARIU Felix ACS FLORETA Timișoara  ROU
15 BALOGH Ștefan ACSȘ ARAMIS București  ROU
16 SANDU Pavel CS PETROLUL Ploiești  ROU
17 ADOCH Ștefan ACS FLORETA Timișoara  ROU
18 BACIU Rareș CSȘ TRIUMF București  ROU
19 IONIȚĂ Luca CSA STEAUA București  ROU
20 BERCEANU Rareș CSȘ TRIUMF București  ROU
21 CIUTINA Vlad ACS FLORETA Timișoara  ROU
22 BĂLAN Radu CSA STEAUA București  ROU
23 TOMICI Tudor ACS FLORETA Timișoara  ROU
24 GHEȚU Robert CSȘ TRIUMF București  ROU
25 FEY Alan ACS FLORETA Timișoara  ROU
26 FEY Ethan ACS FLORETA Timișoara  ROU
27 VEREȘ Andrei ACSȘ ARAMIS București  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN A DOUA FAZĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here