Cupa României la floretă cadeți a fost cucerită de Răzvan Nojea!

Sătmăreanul Răzvan Nojea a fost campionul zilei, într-o competiție care a adunat la start 28 de floretiști de la 9 cluburi. Ediția 2021 a Cupei României la floretă cadeți a fost dominată de scrimerii de la CS Satu Mare, club care a avut trei reprezentanți în semifinalele întrecerii. Răzvan l-a învins în semifinale pe singurul bucureștean ajuns în acestă fază, Sebastian Drăghici, de care a dispus cu 15-10, iar Nicolas Pop a ieșit biruitor din confruntarea cu colegul de club Matei Serghie, 15-8. Într-o finală disputată și în care ambii sportivi și-au etalat calitățile, victorios a ieșit Răzvan Nojea, care s-a impus cu 15-12. Medaliile de bronz au fost cucerite de Matei Serghie (CS Satu Mare) și Sebastian Drăghici (CS Olimpia București).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Deneș Șogor (CSM Cluj Napoca) – Endre Koncz (CSM Cluj Napoca) 10-9
  • Robert Ghețu (CSȘ Triumf București) – Andrei Vereș (ACSȘ Aramis București) 15-9
  • Mihnea Robănescu (ACS Floreta Timișoara) – Tudor Tomici (ACS Floreta Timișoara) 15-8
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Alan Fey (ACS Floreta Timișoara) 15-3
  • Mihnea Petrache (ACS Floreta Timișoara) – Rareș Berceanu (CSȘ Triumf București) 15-3
  • Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) – Matei Grigorovici (ACS Atlas Invictus Cluj Napoca) 15-3
  • Mihnea Surcel (ACS Balestra București) – Antoniu Aștilean (CSM Cluj Napoca) 15-5
  • Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) – Ethan Fey (ACS Floreta Timișoara) 15-5
  • Ștefan Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Brandon Moraru (ACS Atlas Invictus Cluj Napoca) 15-2
  • Victor Baciu (CSM Cluj Napoca) – Victor George Sabo (ACS Atlas Invictus Cluj Napoca) 15-2
  • Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) – Toma Pandele (CSȘ Triumf București) 15-10
  • Andrei Știube (ACS Floreta Timșoara) – Pavel Sandu (CS Petrolul Ploiești) 15-10
  • Nicolas Pop (CS Satu Mare), Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești), Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) și Răzvan Nojea (CS Satu Mare) s-au calificat direct în optimile de finală.

OPTIMILE DE FINALĂ:

  • Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Deneș Șogor (CSM Cluj Napoca) 15-4
  • Mihnea Robănescu (ACS Floreta Timișoara)  – Robert Ghețu (CSȘ Triumf București) 15-5
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Mihnea Petrache (ACS Floreta Timișoara) 15-13
  • Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-7
  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Mihnea Surcel (ACS Balestra București) 15-9
  • Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) – Ștefan Adoch (ACS Floreta Timișoara) 15-13
  • Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) – Victor Baciu (CSM Cluj Napoca) 15-4
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Andrei Știube (ACS Floreta Timșoara) 15-4

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Mihnea Robănescu (ACS Floreta Timișoara) 15-4
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Ștefan Balogh (ACSȘ Aramis București) 15-6
  • Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) – Rareș Baciu (CSȘ Triumf București) 15-6
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Felix Dogariu (ACS Floreta Timișoara) 15-1

SEMIFINALE:

  • Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-8
  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Sebastian Drăghici (CS Olimpia București) 15-10

FINALA:

  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-12

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 NOJEA Răzvan CS SATU MARE  ROU
2 POP Nicolas CS SATU MARE  ROU
3T DRĂGHICI Sebastian CS OLIMPIA BUCURESTI  ROU
3T SERGHIE Matei CS SATU MARE  ROU
5 ROBĂNESCU Mihnea ACS FLORETA TIMISOARA  ROU
6 DOGARIU Felix ACS FLORETA TIMISOARA  ROU
7 BACIU Rareș CSȘ TRIUMF București  ROU
8 BALOGH Ștefan ACSȘ ARAMIS București  ROU
9 MACOVEI Alexandru CS PETROLUL Ploiești  ROU
10 ADOCH Ștefan ACS FLORETA Timișoara  ROU
11 BACIU Victor CSM Cluj Napoca  ROU
12 GHEȚU Robert CSȘ TRIUMF București  ROU
13 PETRACHE Mihnea ACS FLORETA Timișoara  ROU
14 SURCEL Mihnea ACS BALESTRA București  ROU
15 ȘOGOR Deneș CSM Cluj Napoca  ROU
16 ȘTIUBE Andrei ACS FLORETA Timișoara  ROU
17 SANDU Pavel CS PETROLUL Ploiești  ROU
18 KONCZ Endre CSM Cluj Napoca  ROU
19 AȘTILEAN Antoniu CSM Cluj Napoca  ROU
20 GRIGOROVICI Matei ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
21 BERCEANU Rareș CSȘ TRIUMF București  ROU
22 FEY Ethan ACS FLORETA Timișoara  ROU
23 PANDELE Toma CSȘ TRIUMF București  ROU
24 VEREȘ Andrei ACSȘ ARAMIS București  ROU
25 TOMICI Tudor ACS FLORETA Timișoara  ROU
26 SABO Victor George ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
27 MORARU Brandon ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
28 FEY Alan ACS FLORETA Timișoara  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN A DOUA FAZĂ A GRUPELOR:

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here