Andreea Dincă a câștigat Cupa României la floretă feminin cadeți!

Într-o competiție ale cărei semifinale au fost dominate de sportivele legitimate la clubul bucureștean CSA Steaua, finala s-a disputat între două floretiste roș-albastre, Andreea Dincă și Paula Radu. Andreea își dominase adversarele în ambele faze ale grupelor – cu 11 victorii din tot atâtea meciuri disputate, iar pe tabloul principal mai obținuse alte trei vitorii la scor, învingând în semifinale și pe singura sportivă din afara capitalei care reușise să ajungă în această fază – pe timișoreanca Ingrid Miti Bikfalvi. Paula înregistrase și ea victorii pe linie în grupe, câștigând partidele din sferturi și semifinale la o diferență de cinci tușe. În ultimul act, Andreea Dincă a fost nevoită să se întrebuințeze mai mult decât până atunci pentru a-și apropia victoria, dar, în cele din urmă, s-a impus cu 15-9, trecându-și în palmares trofeul Cupei României. Medaliile de bronz au fost câștigate de Miti Ingrid Bikfalvi și Mara Neagu Culea.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) – Diana Virag (CS Satu Mare) 15-14
  • Ioana Barbu (CSTA București) – Ana Stan (ACS Spadasinii Argeșeni Pitești) 15-4
  • Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 15-14
  • Iulia Popescu (ACS Floreta Timișoara) – Ilia Blaga (CSM Cluj Napoca) 15-13
  • Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) – Iulia Predescu (CSȘ Triumf București) 12-11
  • Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) – Amalia Ion (ACS Balestra București) 15-2
  • Dalia Preda (CSȘ Triumf București) – Alexandra Olaru (CSM Corona Brașov) 15-6
  • Maria Chiorean (CS Satu Mare) – Teodora Sipoș (CSM Cluj Napoca) 15-14
  • Andreea Dincă (CSA Steaua), Maria Teodorescu (CSTA București), Darra Cismaș (CSM Corona Brașov), Miti Ingrid Bikfalvi (CSU Poli Timișoara), Mara Neagu Culea (CSA Steaua), Iana Manolache (CSȘ Triumf București), Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) și Paula Radu (CSA Steaua) s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Andreea Dincă (CSA Steaua) – Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) 15-2
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Ioana Barbu (CSTA București) 15-7
  • Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) – Darra Cismaș (CSM Corona Brașov) 15-10
  • Miti Ingrid Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) – Iulia Popescu (ACS Floreta Timișoara) 15-6
  • Mara Neagu Culea (CSA Steaua) – Alexandra Adoch (ACS Floreta Timișoara) 15-7
  • Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) – Iana Manolache (CSȘ Triumf București) 15-9
  • Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) – Dalia Preda (CSȘ Triumf București) 15-3
  • Paula Radu (CSA Steaua) – Maria Chiorean (CS Satu Mare) 15-3

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Andreea Dincă (CSA Steaua) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-6
  • Miti Ingrid Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) – Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) 15-2
  • Mara Neagu Culea (CSA Steaua) – Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) 15-14
  • Paula Radu (CSA Steaua) – Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) 15-10

SEMIFINALE:

  • Andreea Dincă (CSA Steaua) – Miti Ingrid Bikfalvi (CSU Poli Timișoara) 15-5
  • Paula Radu (CSA Steaua) – Mara Neagu Culea (CSA Steaua) 15-10

FINALA:

  • Andreea Dincă (CSA Steaua) – Paula Radu (CSA Steaua) 15-9

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 DINCĂ Andreea CSA STEAUA București  ROU
2 RADU Paula CSA STEAUA București  ROU
3T NEAGU CULEA Mara CSA STEAUA București  ROU
3T BIKFALVI Miti Ingrid CS UNIVERSITAR POLITEHNICA Timișoara  ROU
5 POLSCHI Catinca CS UNIVERSITAR POLITEHNICA Timișoara  ROU
6 TEODORESCU Maria CSTA București  ROU
7 HUSU Miruna CS UNIVERSITAR POLITEHNICA Timișoara  ROU
8 TAL Karina ACS FLORETA Timișoara  ROU
9 CISMAȘ Darra CSM CORONA Brașov  ROU
10 MANOLACHE Iana CSȘ TRIUMF București  ROU
11 BARBU Ioana CSTA București  ROU
12 PREDA Dalia CSȘ TRIUMF București  ROU
13 POPESCU Iulia ACS FLORETA Timișoara  ROU
14 ADOCH Alexandra ACS FLORETA Timișoara  ROU
15 PESCĂRUȘ Denisa CSM CORONA Brașov  ROU
16 CHIOREAN Maria CS Satu Mare  ROU
17 LIȚĂ Karina CSȘ TRIUMF București  ROU
18 SIPOȘ Teodora CSM Cluj Napoca  ROU
19 VIRAG Diana CS Satu Mare  ROU
20 PREDESCU Iulia CSȘ TRIUMF București  ROU
21 BLAGA Ilia CSM Cluj Napoca  ROU
22 ION Amalia ACS BALESTRA București  ROU
23 OLARU Alexandra CSM CORONA Brașov  ROU
24 STAN Ana ACS SPADASINII ARGEȘENI Pitești  ROU
25 TIGHINEAN Sonia CSM CORONA Brașov  ROU
26 BURDULEA Veronica CSM Cluj Napoca  ROU
27 VLAD Ioana ACS FLORETA Timișoara  ROU
28 MARIȘESCU Maya ACS FLORETA Timișoara  ROU
29 SERGHIE Sara CS Satu Mare  ROU
30 VEREȘ Ilinca ACSȘ ARAMIS București  ROU
31 PUȘCAȘU Anca CSM CORONA Brașov  ROU
32 PUȘCAȘ Teodora ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
33 IONESCU Iris ACS SPADASINII ARGEȘENI Pitești  ROU
34 GHERGHE Iulia ACS SPADASINII ARGEȘENI Pitești  ROU
35 CONSTANTINESCU Elena ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
36 SASU Elena ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU
37 POPA Teodora ACS ATLAS INVICTUS Cluj Napoca  ROU

 

REZULTATE DIN PRIMA FAZĂ A GRUPELOR:

REZULTATE DIN A DOUA FAZĂ A GRUPELOR:

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here