Ieșeanul Nichita Tomac este campionul sabrerilor la U9!

Ultima zi a întrecerilor de sabie din cadrul Naționalelor pentru copii a început cu concursul rezervat categoriei U9 masculin. Din cei 19 sabreri aliniați la start, s-a impus Nichita Tomac (CSM Iași), care l-a întrecut în finală pe Alexandru Mihai Țugui, de la CS Chitila, cu 8-5. Medaliile de bronz au fost câștigate de Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) și Matei Bunghez (Academia de Scrimă București).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL

16-IMI:

  • Patrick Andrei Tofan (ACS Sabia București) – Alexandru Casian Ciobanu Ciurea (ACS Duel București) 8-6
  • Ianis Cătălin Călin (CS Chitila) – Andrei Stănică (ACS Duel București) 8-3
  • Vlad Alexandru Vieru (CSA Steaua) – Alexandru Bălan (ACS Duel București) 8-6

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Nichita Tomac (CSM Iași) – Patrick Andrei Tofan (ACS Sabia București) 8-0
  • Mihai Costin Pătrașcu (CS Chitila) – Răzvan Marian Cîmpan (CSA Steaua) 8-3
  • Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) – Sacha Andrei Teacă (Academia de Scrimă) 8-1
  • Victor Ionescu (Academia de Scrimă) – Erick Ștefan Chelaru (CS Chitila) 8-5
  • Tudor Florian Creața (CS Riposta București) – Ianis Cătălin Călin (CS Chitila) 8-1
  • Matei Bunghez (Academia de Scrimă) – Nicolae Ciobanu (ACSS Voința Buftea) 8-4
  • Ioan Matei (ACS Touche București) – Radu Ungureanu (ACS Sabia București) 8-3
  • Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Vlad Alexandru Vieru (CSA Steaua) 8-2

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Nichita Tomac (CSM Iași) – Mihai Costin Pătrașcu (CS Chitila) 8-3
  • Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) – Victor Ionescu (Academia de Scrimă) 8-3
  • Matei Bunghez (Academia de Scrimă) – Tudor Florian Creața (CS Riposta București) 8-5
  • Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Ioan Matei (ACS Touche București) 8-5

SEMIFINALE:

  • Nichita Tomac (CSM Iași) – Gabriel Ionuț Sarau (CS Chitila) 8-3
  • Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) – Matei Bunghez (Academia de Scrimă) 8-6

FINALA:

  • Nichita Tomac (CSM Iași) – Alexandru Mihai Țugui (CS Chitila) 8-5

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 TOMAC Nichita CSM Iași  ROU
2 TUGUI Alexandru Mihai CS Chitila  ROU
3T BUNGHEZ Matei ACADEMIA DE SCRIMA București  ROU
3T SARAU Gabriel Ionut CS Chitila  ROU
5 CREATA Tudor Florian CS RIPOSTA București  ROU
6 IONESCU Victor ACADEMIA DE SCRIMA București  ROU
7 MATEI Ioan ACS TOUCHE București  ROU
8 PATRASCU Mihai Costin CS Chitila  ROU
9 CIMPAN Razvan Marian CSA STEAUA București  ROU
10 UNGUREANU Radu ACS SABIA București  ROU
11 CIOBANU Nicolae ACSS VOINȚA Buftea  ROU
12 TEACA Sacha Andrei ACADEMIA DE SCRIMA București  ROU
13 CHELARU Erick Stefan CS Chitila  ROU
14 CALIN Ianis Catalin CS Chitila  ROU
15 TOFAN Patrick Andrei ACS SABIA București  ROU
16 VIERU Vlad Alexandru CSA STEAUA București  ROU
17 BALAN Alexandru ACS DUEL București  ROU
18 CIOBANU CIUREA Alexandru Casian ACS DUEL București  ROU
19 STANICA Andrei ACS DUEL București  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE:

 

 

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here