Amalia Covaliu este campioana sabrerelor la 12-13 ani!

360

56 de sportive de la 15 cluburi s-au prezentat pe pistele de concurs pentru medalia de aur a categoriei 12-13 ani. Competiția a fost dominată de Amalia Covaliu (CS Dinamo), care a spulberat totul în calea ei. Șase victorii în grupă, urmate de alte patru succese categorice pe tabloul principal, au dus-o pe Amalia în finală, unde a avut-o ca adversară pe colega sa de club Yasmin Teodora Sezer, altă sportivă care reușise până atunci zece victorii consecutive. Finala a fost la discreția Amaliei, care s-a impus cu 10-1. Medaliile de bronz au revenit Mariei Tanislav (CS Riposta București) și Teodorei Chicoș (CSȘ Unirea Iași). Premierea medaliatelor a fost efectuată de Mihai Covaliu, președintele COSR și fost campion olimpic, mondial și european la sabie.

REZULTATELE COMPLETE DE PE TABLOUL PRINCIPAL:

TURUL 1:

  • Medeea Martinescu (CSTA București) – Ilinca Minea (CSM Iași) 10-7
  • Ana Cotoc (CSA Steaua) – Krisztina Pouvoutsis (CS Dinamo) 10-1
  • Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Daria Cristiana Orban (CS Victoria Cumpăna) 10-2
  • Irina Vlăsceanu (CSTA București)Maria Lucia Chitic (CS Victoria Cumpăna) 10-4
  • Simona Mușat (CSȘ Slobozia) – Ioana Măriuca Plămădeala (CSȘ Unirea Iași) 10-8
  • Eva Gimin Bobeș (CS Dinamo) – Alexandra Mușat (CSȘ Slobozia) 10-0
  • Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) – Sofia Axinte (CS Muschetarul Iași) 10-6
  • Sara Nicole Dumitrescu (ACS Duel București) – Daria Tudose (ACS Duel București) 10-4
  • Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Elena Alexia Chisăliță (CS Victoria Cumpăna) 10-2
  • Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) – Iona Costian (ACS Duel București) 10-1
  • Daria Miron (CS Muschetarul Iași) – Rebecca Andreea Ungureanu (CS Dinamo) 10-1
  • Cătălina Znacom (CSM Iași) – Lara Andreea Fedorenciuc (CSȘ Unirea Iași) 10-3
  • Alexia Maria Coatu (ACS Zorro Bârlad) – Bianca Bogdan (CSȘ Slobozia) 10-7
  • Alexia Maria Pușcașu (CS Dinamo) – Anastasia Surugiu (CS Muschetarul Iași) 10-2
  • Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Ioana Elena Dobre (CSA Steaua) 10-1
  • Crina Maria Gheorghe (CS Dinamo)Andreea Stoian (CS Riposta București) 10-1
  • Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Alexia Daria Ion (ACS Sabia București) 10-0
  • Smaranda Beceriu (CS Riposta București) – Laura Gheorghe (Academia de Scrimă) 10-9
  • Maria Ilie (ACS Duel București) – Andreea Copoiu (CSȘ 1 București) 10-7
  • Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) – Andreea Gabriela Verenca (CSA Steaua) 10-5
  • Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Maria Ciobanu (CSTA București) 10-0
  • Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) – Mara Cotoc (CSA Steaua) 10-2
  • Amalia Buruiană (CS Muschetarul Iași) – Marta Neagu (CSȘ Slobozia) 10-9
  • Maria Alexia Bologa (CSȘ 1 București) – Olga Russo Dușmănescu (ACS Duel București) 10-3

16-IMI:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Medeea Martinescu (CSTA București) 10-0
  • Maria Emilia Nuță (CSTA București) – Ana Cotoc (CSA Steaua) 10-7
  • Irina Vlăsceanu (CSTA București) – Simona Mușat (CSȘ Slobozia) 10-8
  • Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Eva Gimin Bobeș (CS Dinamo) 10-9
  • Maria Tanislav (CS Riposta București) – Sabina Raluca Radu (CS Dinamo) 10-4
  • Briana Valentina Pelin (CSTA București) – Sara Nicole Dumitrescu (ACS Duel București) 10-2
  • Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) – Daria Miron (CS Muschetarul Iași) 10-6
  • Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) – Cătălina Znacom (CSM Iași) 10-3
  • Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Alexia Maria Coatu (ACS Zorro Bârlad) 10-1
  • Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Alexia Maria Pușcașu (CS Dinamo) 10-7
  • Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Crina Maria Gheorghe (CS Dinamo) 10-4
  • Bianca Grofu (ACS Duel București) – Smaranda Beceriu (CS Riposta București) 10-5
  • Alexia Lorena Dan (CS Olimpic Cetate Râșnov) – Maria Ilie (ACS Duel București) 10-4
  • Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) 10-9
  • Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) – Amalia Buruiană (CS Muschetarul Iași) 10-4
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Maria Alexia Bologa (CSȘ 1 București) 10-1

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Emilia Nuță (CSTA București) 10-3
  • Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Irina Vlăsceanu (CSTA București) 10-4
  • Maria Tanislav (CS Riposta București) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 10-5
  • Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) – Sarah Maria Dumitru (CSȘ Slobozia) 10-5
  • Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 10-2
  • Amelie Pescaru (CS Dinamo) – Bianca Grofu (ACS Duel București) 10-4
  • Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) – Alexia Lorena Dan (CS Olimpic Cetate Râșnov) 10-3
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) 10-9

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 10-3
  • Maria Tanislav (CS Riposta București) – Maria Victoria Lupu (CSA Steaua) 10-9
  • Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Amelie Pescaru (CS Dinamo 10-9
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 10-3

SEMIFINALE:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Maria Tanislav (CS Riposta București) 10-1
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) 10-9

FINALA:

  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 10-1

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 COVALIU Amalia CS DINAMO București  ROU
2 SEZER Yasmin Teodora CS DINAMO București  ROU
3T TANISLAV Maria CS RIPOSTA București  ROU
3T CHICOS Teodora CSȘ UNIREA Iași  ROU
5 LUPU Maria Victoria CSA STEAUA București  ROU
6 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO București  ROU
7 CORLATESCU Sofia Elena CS DINAMO București  ROU
8 PESCARU Amelie CS DINAMO București  ROU
9 GROFU Bianca ACS DUEL București  ROU
10 DAN Alexia Lorena CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
11 VLASCEANU Irina CSTA București  ROU
12 PELIN Briana Valentina CSTA București  ROU
13 DUMITRU Sarah Maria CSȘ Slobozia  ROU
14T NEMES Ariana Rebeca CSTA București  ROU
14T MITRUS Andreea CS DINAMO București  ROU
16 NUTA Maria Emilia CSTA București  ROU
17 GHEORGHE Crina Maria CS DINAMO București  ROU
18 COTOC Ana CSA STEAUA București  ROU
19 BURUIANA Amalia CS MUSCHETARUL Iași  ROU
20 PUSCASU Alexia Maria CS DINAMO București  ROU
21 MIRON Daria CS MUSCHETARUL Iași  ROU
22 DUMITRESCU Sara Nicole ACS DUEL București  ROU
23 CONDREA Ioana Miruna CSS UNIREA Iași  ROU
24 MUSAT Simona CSS Slobozia  ROU
25 BOBES Eva Gimin CS DINAMO București  ROU
26 BECERIU Smaranda CS RIPOSTA București  ROU
27 RADU Sabina Raluca CS DINAMO București  ROU
28 ZNACOM Catalina CSM Iași  ROU
29 BOLOGA Maria Alexia CSȘ 1 București  ROU
30 MARTINESCU Medeea CSTA București  ROU
31 COATU Alexia Maria ACS ZORRO Bârlad  ROU
32 ILIE Maria ACS DUEL București  ROU
33 COPOIU Andreea CSȘ 1 București  ROU
34 BOGDAN Bianca CSȘ Slobozia  ROU
35 MINEA Ilinca CSM Iași  ROU
36 RUSSO DUSMANESCU Olga ACS DUEL București  ROU
37 FEDORENCIUC Lara Andreea CSȘ UNIREA Iași  ROU
38 AXINTE Sofia CS MUSCHETARUL Iași  ROU
39 GHEORGHE Laura ACADEMIA DE SCRIMĂ  ROU
40 MUSAT Alexandra CSȘ Slobozia  ROU
41 PLAMADEALA Ioana Mariuca CSȘ UNIREA Iași  ROU
42 VERENCA Andreea Gabriela CSA STEAUA București  ROU
43 ION Alexia Daria ACS SABIA București  ROU
44 TUDOSE Daria ACS DUEL București  ROU
45 UNGUREANU Rebecca Andreea CS DINAMO București  ROU
46 SURUGIU Anastasia CS MUSCHETARUL Iași  ROU
47 NEAGU Marta CSȘ Slobozia  ROU
48 POUVOUTSIS Krisztina CS DINAMO București  ROU
49 ORBAN Daria Cristiana CS VICTORIA Cumpăna  ROU
50 COTOC Mara CSA STEAUA București  ROU
51 DOBRE Ioana Elena CSA STEAUA București  ROU
52 COSTIAN Iona ACS DUEL București  ROU
53T CHISALITA Elena Alexia CS VICTORIA Cumpăna  ROU
53T STOIAN Andreea CS RIPOSTA București  ROU
55 CIOBANU Maria CSTA București  ROU
56 CHITIC Maria Lucia CS VICTORIA Cumpăna  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE: