Ina Andreea Mocănița – campioana națională a categoriei 10-11 ani, la sabie!

232

A fost un concurs frumos și disputat la sabia feminină 10-11 ani. Micuțele sabrere au luptat din răsputeri pentru un loc pe podium și pentru medalia de aur a Naționalelor, iar cea care și-a apropiat victoria finală a fost Ina Andreea Mocănița, componenta clubului CSA Steaua. Ea a dispus în finală de Sara Elbibany (ACS Sabia București) cu 8-1. Medaliile de bronz au fost câștigate de alte două fetițe talentate: Mara Elena Popa (Voința Buftea) și Diana Florentina Dragomir (CSM Unirea Slobozia).

REZULTATE COMPLETE TABLOUL PRINCIPAL:

TUR 1:

  • Maria Teodora Țiplea (Muschetarul Iași) – Victoria Maia Boncioagă (CS Dinamo) 8-4

16-IMI:

  • Iris Ana Paparoiu (Voința Buftea) – Maria Teodora Țiplea (Muschetarul Iași) 8-0
  • Iana De Graeve (CSM Iași) – Alexandra Elena Rădulescu (ACS Sabia București) 8-6
  • Ingrid Mateescu (CSTA București) – Deria Eonus (Victoria Cumpăna) 8-4
  • Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Patricia Grigore (CSM Iași) 8-0
  • Nora Nițu (Riposta București) – Eva Căliman (CSM Iași) 8-5
  • Catinca Ciobanu (Muschetarul Iași) – Ania Tofan (CSM Iași) 8-7
  • Ayana Biscoveanu (CSA Steaua) – Sofia Grigoraș (Muschetarul Iași) 8-2
  • Mara Elena Popa (Voința Buftea) – Alesia Daniela neagu (Victoria Cumpăna) 8-1
  • Sara Elbibany (ACS Sabia București) – Giulia Băltățeanu Șerban (Olimpic Cetate Râșnov) 8-0
  • Cristiana Misăilă (ACS Sabia București) – Maria Lorena Lionte (Olimpic Cetate Râșnov) 8-6
  • Ilinca Sofia Grierosu (CSȘ Unirea Iași) – Ioana Munteanu (CSM Iași) 8-5
  • Ștefania Ingrid Gheorghe (CSA Steaua) – Natalia Elena Olteanu (ACS Sabia București) 8-7
  • Daria Maria Nica (Voința Buftea) – Ana Maria Sarău (CS Chitila) 8-1
  • Diana Florentina Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Adina Lorena Costea (CS Chitila) 8-1
  • Maria Violeta Chiriță (Victoria Cumpăna) – Clara Teacă (Academia de Scrimă) 8-3
  • Alexia Oargă (CSTA București) – Cristina Mihaela Pastea (CS Chitila) 8-1

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Iris Ana Paparoiu (Voința Buftea) – Iana De Graeve (CSM Iași) 8-3
  • Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Ingrid Mateescu (CSTA București) 8-3
  • Nora Nițu (Riposta București) – Catinca Ciobanu (Muschetarul Iași) 8-7
  • Mara Elena Popa (Voința Buftea) – Ayana Biscoveanu (CSA Steaua) 8-4
  • Sara Elbibany (ACS Sabia București) – Cristiana Misăilă (ACS Sabia București) 8-6
  • Ștefania Ingrid Gheorghe (CSA Steaua) – Ilinca Sofia Grierosu (CSȘ Unirea Iași) 8-1
  • Diana Florentina Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Daria Maria Nica (Voința Buftea) 8-5
  • Alexia Oargă (CSTA București) – Maria Violeta Chiriță (Victoria Cumpăna) 8-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Iris Ana Paparoiu (Voința Buftea) 8-3
  • Mara Elena Popa (Voința Buftea) – Nora Nițu (Riposta București) 8-3
  • Sara Elbibany (ACS Sabia București) – Ștefania Ingrid Gheorghe (CSA Steaua) 8-1
  • Diana Florentina Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Alexia Oargă (CSTA București) 8-7

SEMIFINALE:

  • Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Mara Elena Popa (Voința Buftea) 8-7
  • Sara Elbibany (ACS Sabia București) – Diana Florentina Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 8-4

FINALA:

  • Ina Andreea Mocănița (CSA Steaua) – Sara Elbibany (ACS Sabia București) 8-1

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 MOCĂNIȚĂ Ina Andreea CSA STEAUA București  ROU
2 ELBIBANY Sara ACS SABIA București  ROU
3T DRAGOMIR Diana Florentina CSM UNIREA Slobozia  ROU
3T POPA Mara Elena ACSS VOINȚA Buftea  ROU
5 PAPAROIU Iris Ana ACSS VOINȚA Buftea  ROU
6 OARGA Alexia CSTA București  ROU
7 NITU Nora CS RIPOSTA București  ROU
8 GHEORGHE Ingrid Stefania CSA STEAUA București  ROU
9 NICA Daria Maria ACSS VOINȚA Buftea  ROU
10 MATEESCU Ingrid CSTA București  ROU
11 CIOBANU Catinca CS MUSCHETARUL Iași  ROU
12 CHIRITA Maria Violeta CS VICTORIA Cumpăna  ROU
13 DE GRAEVE Iana CSM Iași  ROU
14 MISAILA Cristiana ACS SABIA București  ROU
15 BISCOVEANU Ayana CSA STEAUA București  ROU
16 GRIEROSU Ilinca Sofia CSȘ UNIREA Iași  ROU
17 OLTEANU Natalia Elena ACS SABIA București  ROU
18 MUNTEANU Ioana CSM Iași  ROU
19 GRIGORAS Sofia CS MUSCHETARUL Iași  ROU
20 LIONTE Maria Lorena CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
21 RADULESCU Alexandra Elena ACS SABIA București  ROU
22 TEACA Clara ACADEMIA DE SCRIMA  ROU
23 TOFAN Ania CSM Iași  ROU
24 COSTEA Adina Lorena CS Chitila  ROU
25 EONUS Deria CS VICTORIA Cumpăna  ROU
26 GRIGORE Patricia CSM Iași  ROU
27 SARAU Ana Maria CS Chitila  ROU
28 CALIMAN Eva CSM Iași  ROU
29 NEAGU Alesia Daniela CS VICTORIA Cumpăna  ROU
30 SERBAN Baltateanu Giulia CS OLIMPIC CETATE Râșnov  ROU
31 PASTEA Cristina Mihaela CS Chitila  ROU
32 TIPLEA Maria Teodora CS MUSCHETARUL Iasi  ROU
33 BONCIOAGA Victoria Maia CS DINAMO București  ROU

 

REZULTATELE DIN  GRUPE: