Sebastian Toma – campionul categoriei 12-13 ani, la spadă!

447

Într-un concurs la care au participat 47 de spadasini de la 15 cluburi, semifinalele au fost onorate de prezența a patru sportivi din patru orașe și regiuni diferite ale țării. Pentru medalia de aur s-au luptat un bucureștean (Alexandru Dina), un constănțean (Eduard Doicaru), un craiovean (Sebastian Toma) și un orădean (Gabriel Popa). Câștiga de cauză a avut, în cele din urmă, tânărul reprezentant al școlii craiovene de scrimă – Sebastian Toma (LPS Craiova), care l-a întrecut în ultimul act pe Alexandru Dina (CS UNEFS București) cu 10-8. Medaliile de bronz au fost obținute de Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) și Gabriel Popa (LPS Oradea)

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL 1:

  • Matei Mielcioiu (LPS Craiova) – Soma Biro (CSȘ Tg Mureș) 10-4
  • Alex Bratu (CS UNEFS București) – Alexandru Cotlarciuc (CSȘ Tg Mureș) 10-7
  • Luca Crețeanu (LPS Craiova) – Luca Eftimie (CS UNEFS București) 10-7
  • David Bauman (CS Satu Mare) – Andrei Lazăr (ACS Engarde București) 10-9
  • Vladimir Alexandru (LPS Craiova) – David Chirio (ACS Prima Spadă) 10-4
  • Mihai Duica (CS Dinamo) – Andrei Panita (CSȘ Quarto București) 10-7
  • Matei Olteanu (CSȘ Quarto București) – Mihai Pleoti (CS UNEFS București) 10-5
  • Raul Untaru (LPS Craiova) – Gabriel Matei (LPS Craiova) 10-6
  • Tiberiu Tănănău (CSȘ 1 Constanța) – Florin Tarba (CSȘ Steaua)
  • Luca Mușetescu (ACS Claus Fencing) – Darius Tomescu (CS Farul Constanța)
  • Ivan Farkas (CSȘ Tg Mureș) – Csanas Sarkany (CSȘ Tg Mureș) 6-5
  • Aron Kovacs (CSȘ Tg Mureș) – Alexandru Tudor (CSȘ Steaua) 10-6
  • Horia Mladin (CSM Corona Brașov) – Alexandru Toncean (LPS Oradea) 10-4
  • David Baicu (CS Farul Constanța) – Victor Mitruț (ACS Stesial) 10-3
  • Andrei Malița (LPS Oradea) – Robert Costache (CS UNEFS București) 10-5

16-IMI:

  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Matei Mielcioiu (LPS Craiova) 10-6
  • Laszlo Acs (CSȘ tg Mureș) – Luca Mielcioiu (LPS Craiova) 8-7
  • Matei Cotruța (CS UNEFS București) – Alex Bratu (CS UNEFS București) 10-4
  • Andrei Deas (CSM Corona Brașov) – Luca Crețeanu (LPS Craiova) 10-5
  • Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) – David Bauman (CS Satu Mare) 10-4
  • Akos Nagy (CSȘ Tg Mureș) – Vladimir Alexandru (LPS Craiova) 10-8
  • Alexander Luca (CS UNEFS București) – Mihai Duica (CS Dinamo) 10-7
  • David Garagancea (CS Farul Constanța) – Matei Olteanu (CSȘ Quarto București) 10-1
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Raul Untaru (LPS Craiova) 10-2
  • Mihnea Tămășan (LPS Oradea) – Tiberiu Tănănău (CSȘ 1 Constanța) 10-5
  • Ștefan Popa (ACS Engarde București) – Luca Mușetescu (ACS Claus Fencing) 10-4
  • Dragoș Barbur (LPS Oradea) – Ivan Farkas (CSȘ Tg Mureș) 10-3
  • Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) – Aron Kovacs (CSȘ Tg Mureș) 10-3
  • Andrei Raț Tarția (LPS Oradea) – Horia Mladin (CSM Corona Brașov) 10-7
  • Flavius Papp (CSȘ 1 Constanța) – David Baicu (CS Farul Constanța) 10-5
  • Gabriel Popa (LPS Oradea) – Andrei Malița (LPS Oradea) 10-4

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Laszlo Acs (CSȘ tg Mureș) 10-9
  • Matei Cotruța (CS UNEFS București) – Andrei Deas (CSM Corona Brașov) 10-7
  • Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) – Akos Nagy (CSȘ Tg Mureș) 10-7
  • Alexander Luca (CS UNEFS București) – David Garagancea (CS Farul Constanța) 10-9
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Mihnea Tămășan (LPS Oradea) 10-6
  • Ștefan Popa (ACS Engarde București) – Dragoș Barbur (LPS Oradea) 10-8
  • Andrei Raț Tarția (LPS Oradea) – Mihai Slave (CSȘ 1 Constanța) 10-5
  • Gabriel Popa (LPS Oradea) – Flavius Papp (CSȘ 1 Constanța) 10-3

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Matei Cotruța (CS UNEFS București) 10-9
  • Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) – Alexander Luca (CS UNEFS București) 9-8
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Ștefan Popa (ACS Engarde București) 10-7
  • Gabriel Popa (LPS Oradea) – Andrei Raț Tarția (LPS Oradea) 10-4

SEMIFINALE:

  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) 10-6
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Gabriel Popa (LPS Oradea) 10-8

FINALA:

  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 10-8

 

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 TOMA SEBASTIAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
2 DINA Alexandru CS UNEFS București  ROU
3T POPA Gabriel LPS BIHORUL Oradea  ROU
3T DOICARU Eduard CS FARUL Constanta  ROU
5T COTRUTA Matei CS UNEFS București  ROU
5T RAT TARTIA Andrei LPS BIHORUL Oradea  ROU
7 POPA Ştefan ACS ENGARDE București  ROU
8 LUCA Alexander CS UNEFS București  ROU
9 GARAGANCEA David CS FARUL Constanta  ROU
10 BARBUR Dragos LPS BIHORUL Oradea  ROU
11 SLAVE Mihai CSȘ1 Constanta  ROU
12 DEAS Andrei CSM CORONA Brasov  ROU
13 NAGY Akos CSȘ Tg Mures  ROU
14 TAMASAN Mihnea LPS BIHORUL Oradea  ROU
15 PAPP Flavius CSȘ1 Constanta  ROU
16 ACS Laszlo CSȘ Tg Mures  ROU
17 MIELCIOIU Luca LPS PETRACHE TRISCU  ROU
18 BAICU David CS FARUL Constanta  ROU
19 TĂNĂNĂU Tiberiu CSȘ1 Constanta  ROU
20 DUICA Mihai CS DINAMO București  ROU
21 ALEXANDRU Vladimir LPS PETRACHE TRISCU  ROU
22 MUSETESCU Luca ACS CLAUS FENCING  ROU
23T MLADIN Horia CSM CORONA Brasov  ROU
23T BRATU Alex CS UNEFS București  ROU
25 CRETEANU Luca LPS PETRACHE TRISCU  ROU
26 UNTARU Raul LPS PETRACHE TRISCU  ROU
27 MALITA Andrei LPS BIHORUL Oradea  ROU
28 MIELCIOIU Matei LPS PETRACHE TRISCU  ROU
29 OLTEANU Matei CSȘ QUARTO București  ROU
30 BAUMAN David CS Satu Mare  ROU
31 FARKAS Ivan CSȘ Tg Mures  ROU
32 KOVACS Aron CSȘ Tg Mures  ROU
33T SARKANY Csanas CSȘ Tg Mures  ROU
33T TUDOR Alexandru CSȘ STEAUA București  ROU
35 LAZAR Andrei ACS ENGARDE București  ROU
36 PLEOTI Mihai CS UNEFS București  ROU
37 BIRO Soma CSȘ Tg Mures  ROU
38 COSTACHE Robert CS UNEFS București  ROU
39 MATEI Gabriel LPS PETRACHE TRISCU  ROU
40 EFTIMIE Luca CS UNEFS București  ROU
41 COTLARCIUC Alexandru CSȘ Tg Mures  ROU
42 TONCEAN Alexandru LPS BIHORUL Oradea  ROU
43 TOMESCU Darius CS FARUL Constanta  ROU
44 CHIRION David ACS PRIMA SPADĂ  ROU
45 PANITA Andrei CSȘ QUARTO București  ROU
46 TARBA Florin CSȘ STEAUA București  ROU
47 MITRUT Victor ACS STESIAL București  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE: