Rosemarie Benciu a câștigat titlul național al speranțelor la sabie!

335

În finala concursului s-au calificat Alexandra Mitruș – care  a trecut în semifinale de colega sa de club, Anastasia Fusea, cu 15-11, adunând numai puțin de 16 victorii din 16 meciuri disputate în grupe și pe tablou – și Rosemarie Benciu, învingătoare în penultimul act, cu un categoric 15-4, în fața Teodorei Oargă. În finală, după un început echilibrat, Alexandra Mitruș s-a desprins la 5-2, apoi la 6-4 și 7-5. Rosemarie Benciu a egalat situația la 8, apoi Alexandra a avut o nouă serie câștigătoare, punând iarăși pe tabelă o diferență de patru puncte, 12-8. Rosemarie a revenit spectaculos, egalând la 12 și preluând conducerea cu 13-12. Alexandra a egalat la 13 și la 14, dar Rosemarie a luat ultima tușă și a câștigat titlul național, impunându-se cu 15-14. Medaliile de bronz au fost obținute de Anastasia Fusea (CS Dinamo) și Teodora Oargă (CSTA București).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

  • Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) – Cristina Andreea Tudor (CSȘ Slobozia) 15-10
  • Viviana Ioana Boriceanu (CS Dinamo) – Ștefania Boncioagă (CS Dinamo) 15-11
  • Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Ana Maria Olaru (CSȘ Slobozia) 15-2
  • Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) – Maria Zait (Muschetarul Iași) 15-11
  • Amalia Buruiană (Muschetarul Iași) – Maria Tanislav (Riposta București) 15-11
  • Alexandra Hehal (CS Dinamo) – Crina Maria Gheorghe (CS Dinamo) 15-3
  • Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) – Giulia Aramoni (CS Dinamo) 15-5
  • Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) – Daria Miron (Muschetarul Iași) 15-6
  • Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) – Maria Bădulescu (Duel București) 15-5

16-IMI:

  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-2
  • Iulia Maria Păun (CSA Steaua) – Briana Valentina Pelin (CSTA București) 15-7
  • Adelina Elena Butum (Corona Brașov) – Viviana Ioana Boriceanu (CS Dinamo) 15-2
  • Andreea Mitruș (CS Dinamo) – Magda Elena Fanaca (CS Dinamo) 15-5
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Alexia Lorena Dan (Olimpic Cetate Râșnov) 15-5
  • Alexia Militaru (CSTA București) – Sofia Elena Corlătescu (CS Dinamo) 15-4
  • Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) – Ioana Guliciuc (CS Dinamo) 15-10
  • Ioana Raisa Apostu (CSȘ Unirea Iași) – Amalia Buruiană (Muschetarul Iași) 15-3
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Alexandra Hehal (CS Dinamo) 15-7
  • Ana Dejescu (Riposta București) – Crina Maria Dinu (CSTA București) 15-12
  • Ruxandra Bolohan (Duel București) – Petra Patranoiu (CS Dinamo) Petra s-a retras din motive medicale
  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Yasmin Teodora Sezer (CS Dinamo) 15-6
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Ioana Miruna Condrea (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) – Ioana Arabolu (Duel București) 15-9
  • Teodora Berger (CS Dinamo) – Ema Cîrligeanu (Riposta București) 15-7
  • Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) – Ariana Rebeca Nemeș (CSTA București) 15-8

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Iulia Maria Păun (CSA Steaua) 15-8
  • Adelina Elena Butum (Corona Brașov) – Andreea Mitruș (CS Dinamo) 15-11
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Alexia Militaru (CSTA București) 15-8
  • Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) – Ioana Raisa Apostu (CSȘ Unirea Iași) 15-14
  • Amalia Covaliu (CS Dinamo) – Ana Dejescu (Riposta București) 15-5
  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Ruxandra Bolohan (Duel București) 15-6
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Teodora Chicoș (CSȘ Unirea Iași) 15-8
  • Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) – Teodora Berger (CS Dinamo) 15-9

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Adelina Elena Butum (Corona Brașov) 15-7
  • Anastasia Fusea (CS Dinamo) – Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) 15-7
  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Amalia Covaliu (CS Dinamo) 15-10
  • Teodora Oargă (CSTA București) – Adriana Maria Geatara (CSA Steaua) 15-10

SEMIFINALE:

  • Alexandra Mitruș (CS Dinamo) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-11
  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Teodora Oargă (CSTA București) 15-4

FINALA:

  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Alexandra Mitruș (CS Dinamo) 15-14

CLASAMENT FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 BENCIU Rosemarie CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
2 MITRUS Alexandra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T OARGA Teodora CSTA Bucuresti  ROU
3T FUSEA Anastasia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 GEATARA Adriana Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
6 COVALIU Amalia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 BUTUM Adelina Elena CSM CORONA BRASOV  ROU
8 ADANILOAIE Andreea Beatrice CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 APOSTU Ioana Raisa CSS Unirea Iasi  ROU
10 MILITARU Alexia CSTA Bucuresti  ROU
11 PAUN Iulia Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
12 BERGER Teodora CS DINAMO BUCURESTI  ROU
13 DEJESCU Ana CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
14 BOLOHAN Ruxandra ACS DUEL BUC  ROU
15 CHICOS Teodora CSS Unirea Iasi  ROU
16 MITRUS Andreea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
17 FANACA Magda Elena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
18 ARABOLU Ioana ACS DUEL BUC  ROU
19 PATRANOIU Petra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20 DINU Crina Maria CSTA Bucuresti  ROU
21 CIRLIGEANU Ema CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
22 PELIN Briana Valentina CSTA Bucuresti  ROU
23 GULICIUC Ioana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
24 CORLATESCU Sofia Elena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
25 CONDREA Ioana Miruna CSS Unirea Iasi  ROU
26 SEZER Yasmin Teodora CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 DAN Alexia Lorena CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
28 HEHAL Alexandra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
29 NEMES Ariana Rebeca CSTA Bucuresti  ROU
30 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
31 BURUIANA Amalia CS Muschetarul Iasi  ROU
32 BORICEANU Viviana Ioana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
33 BONCIOAGA Stefania CS DINAMO BUCURESTI  ROU
34 TANISLAV Maria CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
35 TUDOR Cristina Andreea CSS SLOBOZIA  ROU
36 BADULESCU Maria ACS DUEL BUC  ROU
37 GHEORGHE Crina Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
38 ZAIT Maria CS Muschetarul Iasi  ROU
39 ARAMONI Giulia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
40 MIRON Daria CS Muschetarul Iasi  ROU
41 OLARU Ana Maria CSS SLOBOZIA  ROU
42 DUMITRESCU Sara Nicole ACS DUEL BUC  ROU
43 PUSCASU Alexia Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
44 LUPU Maria Victoria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
45 DUMITRU Sarah Maria CSS SLOBOZIA  ROU
46 PESCARU Amelie CS DINAMO BUCURESTI  ROU
47 ORBAN Sara Andreea CS Victoria Cumpana  ROU
48 BOBES Eva Gimin CS DINAMO BUCURESTI  ROU
49 GROFU Bianca ACS DUEL BUC  ROU
50 ZNACOM Catalina CSM IASI  ROU
51 ICNOTIU Teona Maria CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
52 GROSU Alexia Maria CSS Unirea Iasi  ROU
53 CHIRU Bianca Andreea CSS SLOBOZIA  ROU
54 PAMBLICA Antonia CSS SLOBOZIA  ROU
55 CERNICA Maria CSS SLOBOZIA  ROU
56 COTOC Ana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
57 MUSAT Simona CSS SLOBOZIA  ROU
58T VLASCEANU Irina CSTA Bucuresti  ROU
58T ANDREI Daria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
60 AXINTE Sofia CS Muschetarul Iasi  ROU
61 NEAGU Marta CSS SLOBOZIA  ROU
62T ADAM Maria Madalina CS Victoria Cumpana  ROU
62T MINEA Ilinca CSM IASI  ROU

 

REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN GRUPE – FAZA 1:

REZULTATE ÎNREGISTRATE ÎN GRUPE – FAZA A 2-A: