Casian Cîdu este campionul speranțelor la sabie masculin!

180

A fost o finală ieșeană în concursul de sabie al băieților. Cei doi finaliști, Casian Cîdu și Alexandru Eva, au trecut în semifinale de reprezentanți ai celor două mari cluburi bucureștene, Steaua și Dinamo. Casian l-a învins mai greu pe stelistul Dacian Enache (15-13), în vreme ce Alexandru a dispus categoric de dinamovistul Ianni Roșescu (15-6). În ultimul act, câștig de cauză a avut sabrerul Unirii Iași, Casian Cîdu, care s-a impus cu 15-10. Medaliile de bronz au fost obținute de  Dacian Enache (CSA Steaua) și Iannis Roșescu (CS Dinamo).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TUR I:

  • Eduard Florin Vintilă (CSTA București) – Sebastian Căpățână (CSTA București) 15-13
  • Ștefan Cristian  Bobu (CSA Steaua) – Andrei Busuoic (CS Dinamo) 15-6
  • Tudor Ioan Borcea (CS Dinamo) – Nicolae Chrisley Tatulescu ((CSA Steaua) 15-8
  • Ștefan Octavian Dumitru (CSȘ Slobozia) – Adrian Ștefan Fătu (CS Dinamo) 15-12

16-IMI:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Eduard Florin Vintilă (CSTA București) 15-4
  • Alessandro Conete (CS Dinamo) – Andrei Vochin (CS Dinamo) 15-1
  • Rareș Florin Munteanu (CSȘ Unirea Iași) – Andrei Cosmin Popa (CSA Steaua) 15-7
  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Luca Antonio Constantin (CA Steaua) 15-9
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Michael Ene (CSA Steaua) 15-4
  • Sergiu Vasilescu (Riposta București) – Mihnea Velicu (CS Dinamo) 15-5
  • Cristian Macovei (CSA Steaua) – Răzvan Ioan Mihăilă (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Rareș Costea (Duel București) – Ștefan Cristian Bobu (CSA Steaua) 15-10
  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Tudor Ioan Borcea (CS Dinamo) 15-3
  • Robert Daniel Dulgheriu (CSTA București) – Albert Dinicu (Corona Brașov) 15-11
  • Alexandru Robert Tudor (CS Dinamo) – Ianis Alexandru Bara (CS Dinamo) 15-10
  • Nichita Nistor (CSA Steaua) – Alexandru Dobre (CSA Steaua) 15-8
  • Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – Rareș Beteagu (CS Dinamo) 15-3
  • David Mihai Calbeaza (CS Dinamo) – Noah Ștefan Manea (Corona Brașov) 15-7
  • Horia Nițu (Riposta București) – David Nicolae Militaru (CS Dinamo) 15-8
  • Alexandru Eva (Muschetarul Iași) – Ștefan Octavian Dumitru (CSȘ Slobozia) 15-3

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Alessandro Conete (CS Dinamo) 15-1
  • Alexandru Miculescu (CSA Steaua) – Rareș Florin Munteanu (CSȘ Unirea Iași) 15-6
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Sergiu Vasilescu (Riposta București) 15-5
  • Rareș Costea (Duel București) – Cristian Macovei (CSA Steaua) 15-9
  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Robert Daniel Dulgheriu (CSTA București) 15-6
  • Nichita Nistor (CSA Steaua) – Alexandru Robert Tudor (CS Dinamo) 15-5
  • Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) – David Mihai Calbeaza (CS Dinamo) 15-7
  • Alexandru Eva (Muschetarul Iași) – Horia Nițu (Riposta București) 15-1

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Alexandru Miculescu (CSA Steaua) 15-2
  • Dacian Enache (CSA Steaua) – Rareș Costea (Duel București) 15-3
  • Iannis Roșescu (CS Dinamo) – Nichita Nistor (CSA Steaua) 15-8
  • Alexandru Eva (Muschetarul Iași) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-6

SEMIFINALE:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Dacian Enache (CSA Steaua) 15-13
  • Alexandru Eva (Muschetarul Iași) – Iannis Roșescu (CS Dinamo) 15-6

FINALA:

  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Alexandru Eva (Muschetarul Iași) 15-10

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 CIDU Casian CSS Unirea Iasi  ROU
2 EVA Alexandru CS Muschetarul Iasi  ROU
3T ENACHE Dacian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T ROSESCU Iannis CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 COSTEA Rares ACS DUEL BUC  ROU
6 NISTOR Nichita CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 GAVRILA Cristian Marian CSS SLOBOZIA  ROU
8 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
9 MUNTEANU Rares Florin CSS Unirea Iasi  ROU
10 CALBEAZA David Mihai CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 VASILESCU Sergiu CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
12 MACOVEI Cristian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 DULGHERU Robert Daniel CSTA Bucuresti  ROU
14 CONETE Alessandro CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 NITU Horia CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
16 TUDOR Alexandru Robert CS DINAMO BUCURESTI  ROU
17 BARA Ianis Alexandru CS DINAMO BUCURESTI  ROU
18 MILITARU David Nicolae CS DINAMO BUCURESTI  ROU
19 VOCHIN Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20 DINICU Albert CSM CORONA BRASOV  ROU
21 MIHAILA Razvan Ioan CSS Unirea Iasi  ROU
22 VELICU Mihnea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
23 MANEA Noah Stefan CSM CORONA BRASOV  ROU
24 POPA Cosmin Andrei CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
25 CONSTANTIN Luca Antonio CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
26T BETEAGU Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
26T DOBRE Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28 ENE Michael CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
29 BOBU Stefan Cristian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
30 BORCEA Tudor Ioan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
31 VINTILA Eduard Florin CSTA Bucuresti  ROU
32 DUMITRU Octavian Stefan CSS SLOBOZIA  ROU
33 FATU Adrian Stefan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
34 CAPATINA Sebastian CSTA Bucuresti  ROU
35 TATULESCU Nicolae Chrisley CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 BUSUIOC Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
37 MOISE Tudor CSM CORONA BRASOV  ROU
38 MUNTEANU Mihnea Stefan ACS SABIA BUCURESTI  ROU
39 TRASCA Ionut Cornel CS Victoria Cumpana  ROU
40 CAZAN Mircea Andrei CSM CORONA BRASOV  ROU
41 RADU Matei Alexandru CS DINAMO BUCURESTI  ROU
42 SOARE Calin Ioan ACS SABIA BUCURESTI  ROU
43 NASTASE Mihnea Andrei CSTA Bucuresti  ROU
44 LAZAR Vlad Eduard CS DINAMO BUCURESTI  ROU
45 TOMELE Darius Bogdan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
46 MARGINEAN Vlad Luca CSM CORONA BRASOV  ROU
47 ANDREI Catalin Stefan CSS SLOBOZIA  ROU
48 TASTAMAN Rares Stefan CSS SLOBOZIA  ROU
49T PINTESCU Codrin CS Muschetarul Iasi  ROU
49T MIHALACHE Stefan CSS SLOBOZIA  ROU
51 SOMOIOG Madalin CSS SLOBOZIA  ROU
52 FLORESCU Luca Stefan CS Victoria Cumpana  ROU
53T SIVRIU Albert CS Victoria Cumpana  ROU
53T NEDELCU Cristian CSM IASI  ROU
55 CRUCIUG Andrei CSM IASI  ROU
56 PANDELESCU Tiberiu Andreas CS DINAMO BUCURESTI  ROU

 

REZULTATE GRUPE – FAZA 1:

REZULTATE GRUPE – FAZA A 2-A: