Titlul național al speranțelor la spadă feminin merge la Oradea, câștigat de Alexandra Drăgan!

333

A fost o finală sută la sută orădeană la București, în ultimul act al Naționalelor de spadă pentru tineret. Fetele calificate, ambele sportive la LPS Bihorul Oradea) au fost Alexandra Drăgan (învingătoare în semifinale, cu 15-9 în meciul cu Rodica ștefănescu) și Andreea Muntean (victorie cu 15-12 în meciul cu Daria Stănciulescu. Finala a fost o luptă crâncenă, pe muchie de… spadă. Alexandra a reușit să învingă cu 15-14 și a câștigat titlul național. Medaliile de bronz au fost obținute de Daria Stănciulescu (CS Dinamo) și Rodica Ștefănescu (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Natalia Constantin (CSȘ Steaua) – Andreea Jumuga (CS UNEFS București) 15-6
  • Diana Tufan (CS Farul Constanța) – Miruna Ciobanu (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Ștefania Marghescu (CSA Steaua) 15-6
  • Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) – Alexcandra Cocoș (CSȘ 1 Constanța) 15-10
  • Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) – Sabina Stanciu (CSȘ Steaua) 15-4
  • Ioana Bucșă (CSA Steaua) – Alexia Ilie (LPS Craiova) 15-12
  • Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța) – Ioana Agbaș (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Andreea Muntean (LPS Oradea) – Ana Maria Tudorache (CS Farul Constanța) 15-6
  • Ana Tomșa (CS Satu Mare) – Tiana Panait (CS UNEFS București) 15-12
  • Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) – Sophia Petrosianu (CS Satu Mare) 15-12
  • Daria Yousofian (CSȘ Steaua) – Alesia Coardoș (CS Satu Mare)  15-14
  • Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Ana Muntean (LPS Oradea) 15-11
  • Ana Poleucă (CSA Steaua) – Maria Negulescu (LPS Craiova) 15-5
  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Daria Bistriceanu (CSA Steaua) 15-8
  • Teodora Pavelescu (CSA Steaua) – Maria Alina Alexandrescu (LPS Craiova) 15-4
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Andreea Stadler (CSȘ Steaua) 15-3

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Natalia Constantin (CSȘ Steaua) – Diana Tufan (CS Farul Constanța) 13-6
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Eva Mateescu (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) – Ioana Bucșă (CSA Steaua) 15-12
  • Andreea Muntean (LPS Oradea) – Casandra Rezeanu (CS Farul Constanța) 15-8
  • Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) – Ana Tomșa (CS Satu Mare) 14-13
  • Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Daria Yousofian (CSȘ Steaua) 15-12
  • Erica Badea (CSȘ Steaua) – Ana Poleucă (CSA Steaua) 15-9
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Teodora Pavelescu (CSA Steaua) 15-5

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Natalia Constantin (CSȘ Steaua 15-14
  • Andreea Muntean (LPS Oradea) – Mara Ismaileanu (CS Farul Constanța) 15-8
  • Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) – Alexia Frusinoiu (CSA Steaua) 15-7
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Erica Badea (CSȘ Steaua) 13-12

SEMIFINALE:

  • Andreea Muntean (LPS Oradea) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-12
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Rodica Ștefănescu (CSA Steaua) 15-9

FINALA:

  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Andreea Muntean (LPS Oradea) 15-14

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 DRAGAN Alexandra LPS BIHORUL ORADEA  ROU
2 MUNTEAN Andreea LPS BIHORUL ORADEA  ROU
3T STEFANESCU Rodica CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T STANCIULESCU Daria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 CONSTANTIN Natalia CSS STEAUA BUC  ROU
6 ISMAILEANU Mara CS FARUL CONSTANTA  ROU
7 BADEA Erica CSS STEAUA BUC  ROU
8 FRUSINOIU Alexia CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
9 TOMSA Ana CS SATU MARE  ROU
10 POLEUCA Ana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
11 MATEESCU Eva CSS1 CONSTANTA  ROU
12 TUFAN Diana CS FARUL CONSTANTA  ROU
13 PAVELESCU Teodora CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 REZEANU Casandra CS FARUL CONSTANTA  ROU
15 BUCSA Ioana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 YOUSOFIAN Daria CSS STEAUA BUC  ROU
17 COARDOS Alesia CS SATU MARE  ROU
18 ILIE Alexia LPS PETRACHE TRISCU  ROU
19 AGBAŞ Ioana CSS1 CONSTANTA  ROU
20 PETROSIANU Sophia CS SATU MARE  ROU
21 ALEXANDRESCU Maria Alina LPS PETRACHE TRISCU  ROU
22 CIOBANU Miruna CSS1 CONSTANTA  ROU
23 BISTRICEANU Daria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 MARGHESCU Stefania CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
25 COCOŞ Alexandra CSS1 CONSTANTA  ROU
26 NEGULESCU Maria LPS PETRACHE TRISCU  ROU
27 MUNTEAN Ana LPS BIHORUL ORADEA  ROU
28 STANCIU Sabina CSS STEAUA BUC  ROU
29 TUDORACHE Ana Maria CS FARUL CONSTANTA  ROU
30 PANAIT Tiana CS UNEFS BUCURESTI  ROU
31 STADLER Andreea CSS STEAUA BUC  ROU
32 JUMUGA Andreea CS UNEFS BUCURESTI  ROU
33 CIOCAN Anaith CS FARUL CONSTANTA  ROU
34 TUTA Melisa CSS STEAUA BUC  ROU
35 BAJDU Elena CSS1 CONSTANTA  ROU
36 ION Amalia ACS BALESTRA BUCURESTI  ROU
37 CIUTA Flavia Mihaela LPS PETRACHE TRISCU  ROU
38 BĂNICĂ Irina ACS Prima Spadă  ROU
39 MOCANU Iris CS UNEFS BUCURESTI  ROU
40 MUSUROI Daria LPS PETRACHE TRISCU  ROU
41 ILYES Jazmin LPS SATU MARE  ROU
42 CODREAN Mara LPS SATU MARE  ROU
43 MENAEF Eva CS FARUL CONSTANTA  ROU
44 CISMARU Raluca LPS PETRACHE TRISCU  ROU
45 RADUT Ioana Daria LPS PETRACHE TRISCU  ROU
46 STOIAN Teodora LPS PETRACHE TRISCU  ROU
47 PREDOI Andrada LPS PETRACHE TRISCU  ROU
48 RADUT Sofia Maria LPS PETRACHE TRISCU  ROU

 

REZULTATE GRUPE – FAZA 1

REZULTATE GRUPE – FAZA A 2-A: