George Petrache a luat titlul național al speranțelor la spadă!

334

Stelistul George Petrache a câștigat aurul Naționalelor la categoria Speranțe, spadă masculin, după o competiție în care a înregistrat 13 victorii pe planșă, o victorie prin abandonul adversarului și o singură înfrângere – în faza secundă a grupelor. Petrache s-a calificat în finală după ce adversarul său din semifinale, Mihai Ghencea, a abandonat din motive medicale. În ultimul act s-a mai calificat și constănțeanul David Pădureanu, după 15-7 cu Francesco Nițu. Finala a fost însă la discreția stelistului, care s-a impus cu 15-5 și a câștigat aurul concursului. Medaliile de bronz au fost câștigate de Francesco Nițu (LPS Craiova) și Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL

16-IMI:

  • Francesco Nițu (LPS Craiova) – Laszlo Acs (CSȘ Tg Mureș) 15-7
  • Șerban Cherciu (CSM Corona Brașov) – Matei Campion (ACS Stesial București) 10-9
  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Călin Aprofirei (CSM Corona Brașov) 15-10
  • Robert Nicolae (LPS Craiova) – David Garagancea (ACS Athos Fencing) 15-6
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Eduard Doicaru (CS Farul Constanța) 15-3
  • Cezar Panas (CS Satu Mare) – Mihai Slave (ACS Prima Spadă) 15-4
  • Ștefan Viziteu (CS Satu Mare) – Gabriel Popa (LPS Bihorul Oradea) 12-11
  • Iustin Nica (CSA Steaua) – Mihnea Codrean (LPS Bihorul Oradea) 15-8
  • Ovidiu Enescu (LPS Craiova) – Teodor Gogu (CS Farul Constanța) 15-8
  • David Baloi (CSȘ Steaua) – Andrei Costea (CSȘ Steaua) 15-7
  • Albert Baloi (CSȘ Steaua) – Cristian Leah (ACS Engarde București) 15-8
  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Darius Fotescu (LPS Craiova) 15-5
  • Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • Sebastian Toma (LPS Craiova) – Dragoș Vieru (LPS Craiova) 15-14
  • Raul Mateșan (CS Satu Mare) – Dan Popescu (LPS Craiova) 13-7
  • George Petrache (CSA Steaua) – Ștefan Popa (ACS Engarde București) 15-2

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Francesco Nițu (LPS Craiova) – Șerban Cherciu (CSM Corona Brașov) 15-11
  • Alexandru Dina (CS UNEFS București) – Robert Nicolae (LPS Craiova) 15-14
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Cezar Panas (CS Satu Mare) 13-11
  • Iustin Nica (CSA Steaua) – Ștefan Viziteu (CS Satu Mare) 15-5
  • Ovidiu Enescu (LPS Craiova) – David Baloi (CSȘ Steaua) 15-12
  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Albert Baloi (CSȘ Steaua) 15-8
  • Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) – Sebastian Toma (LPS Craiova) 15-10
  • George Petrache (CSA Steaua) – Raul Mateșan (CS Satu Mare) 15-9

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Francesco Nițu (LPS Craiova) – Alexandru Dina (CS UNEFS București) 15-6
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Iustin Nica (CSA Steaua) 15-14
  • Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) – Ovidiu Enescu (LPS Craiova) 15-11
  • George Petrache (CSA Steaua) – Gabriel Vasilescu (LPS Craiova) 15-9

SEMIFINALE:

  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Francesco Nițu (LPS Craiova) 15-7
  • George Petrache (CSA Steaua) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) abandon din motive medicale al lui Ghencea

FINALA:

  • George Petrache (CSA Steaua) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-5

CLASAMENT FINAL:
1.  PETRACHE GEORGE  CSA STEAUA BUCURESTI

2.  PADUREANU DAVID  CSS1 CONSTANTA
3T. NITU FRANCESCO    LPS PETRACHE TRISCU
3T. GHENCEA Mihai       CSS1 CONSTANTA
5.  ENESCU Ovidiu        LPS PETRACHE TRISCU
6.  NICA Iustin             CSA STEAUA BUCURESTI
7.  VASILESCU Gabriel  LPS PETRACHE TRISCU
8.  DINA Alexandru      CS UNEFS BUCURESTI
9.  NICOLAE ROBERT    LPS PETRACHE TRISCU
10. TOMA SEBASTIAN   LPS PETRACHE TRISCU
11. PANAS CEZAR        CS SATU MARE
12. VIZITEU STEFAN    CS SATU MARE
13. CHERCIU SERBAN  CSM CORONA BRASOV
14. MATESAN RAUL     CS SATU MARE
15. BALOI DAVID        CSS STEAUA BUC
16. BALOI ALBERT       CSS STEAUA BUC
17. APROFIREI CALIN  CSM CORONA BRASOV
18. LEAH CRISTIAN     ACS ENGARDE BUC
19. COSTEA Andrei      CSS STEAUA BUC
20. POPESCU DAN       LPS PETRACHE TRISCU
21. CAMPION MATEI    ACS STESIAL BUCURESTI
22. POPA GABRIEL      LPS BIHORUL ORADEA
23. SLAVE Mihai          ACS Prima Spadă
24. VIERU DRAGOS     LPS PETRACHE TRISCU
25. GARAGANCEA David CS FARUL CONSTANTA
26. ILIUŢĂ Luca          CSS1 CONSTANTA
27. FOTESCU DARIUS  LPS PETRACHE TRISCU
28. DOICARU Eduard   CS FARUL CONSTANTA
29. CODREAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA
30. GOGU TEODOR      CS FARUL CONSTANTA
31. POPA Ştefan          ACS ENGARDE BUC
32. ACS LASZLO          CSS TG MURES
33. RAT TARTIA ANDREI LPS BIHORUL ORADEA
34. STOICESCU MIHNEA ACS ENGARDE BUC
35. DUTA ANDREI        LPS PETRACHE TRISCU
36. MATEI David          CS FARUL CONSTANTA
37. COTRUTA MATEI     CS UNEFS BUCURESTI
38. MARINESCU LUCIAN LPS PETRACHE TRISCU
39. KOVACS TAMAS      CSS TG MURES
40. PÎRVAN Andrei       ACS ENGARDE BUC
41. VASILE Vladimir     ACS Prima Spadă
42. TAMASAN MIHNEA  LPS BIHORUL ORADEA
43. NAGY AKOS           CSS TG MURES
44. DITA ION               LPS PETRACHE TRISCU
45. DILGOCI MIHAIL    LPS PETRACHE TRISCU
46. TUGUI ROBERT      LPS PETRACHE TRISCU
47. LUTA GABRIEL       LPS PETRACHE TRISCU
48. TULPAN Stefan      CSS STEAUA BUC
49. VERES AKOS         CSS TG MURES
50. BARBUR DRAGOS  LPS BIHORUL ORADEA

REZULTATE GRUPE – FAZA 1:

REZULTATE GRUPE – FAZA A II-A: