Bianca Moroianu a luat titlul la tineret, în proba feminină de spadă!

320

Campionatul Național de tineret – spadă – feminin, individual

Într-o competiție dominată de spadasinele bucureștene, orădeanca Bianca Benea a fost singura reprezentantă de provinciei calificată în sferturile de finală. Ea a ajuns, de altfel, până în ultimul act, după ce le-a eliminat pe Emm Șont (15-9) și Renata Axinte (15-13). În finală s-a mai calificat și stelista Bianca Moroianu, învingătoare cu 15-7 în semifinala disputaă împotriva Georgianei Tătaru. Meciul pentru medalia de aur a început echilibrat, apoi Bianca Benea s-a desprins de la 6-6, conducând cu 8-6, 10-7 și 12-10. În acest moment, Bianca Moroianu a echilibrat întâlnirea egalând la 12. S-a mers apoi cap la cap, cele două sportive punctând simultan pentru 14-14. Tușa decisivă a fost câștigată de Bianca Moroianu, care s-a impus cu 15-14 și a câștigat titlul național al spadei feminine la tineret! Medaliile de bronz au fost obținute de Renata Axinte (CS Dinamo) și Georgiana Tătaru (CS UNEFS București).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

  • Roxana Mihaela Bolborea (CS Farul Constanța) – Bianca Predoi (LPS Craiova) 15-10
  • Gabriela Arsenoiu (CSM Craiova) – Eliza Noegoescu (CSM Craiova) 15-11

16-IMI:

  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Roxana Mihaela Bolborea (CS Farul Constanța) 15-3
  • Ana Maria Melintescu (CS Dinamo) – Andreea Niculai (CSȘ 1 Constanța) 15-10
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-7
  • Melissa Stănescu (CS UNEFS București) – Andreea Muntean (LPS Oradea) 15-8
  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Greti Găman (CSU Craiova) 15-10
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Theodora Ion (CS Farul Constanța) 15-13
  • Andrada Ghica (CS Dinamo) – Irina Stan (CSA Steaua) 15-11
  • Alexandra Predescu (CSA Steaua) – Sabina Ecobici (CSU Craiova) 15-6
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Gabriela Arsenoiu (CSM Craiova) 15-5
  • Ilinca Ionescu (CSA Steaua) – Diana Zota (CS Dinamo) 15-12
  • Talida Enache (CS UNEFS București) – Eda Petrache (CSA Steaua) 15-6
  • Alexandra Pătru (CSU Craiova) – Andreea Dinuț (CSU Craiova) 15-7
  • Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) – Bianca Păun (CSM Craiova) 15-5
  • Leila Chevalier (CS Dinamo) – Ana Pîrva (CSA Steaua) 15-13
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Ștefana Dică (CSU Craiova) 15-8
  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Maria Stan (CSȘ 1 Constanța) 15-6

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Ana Maria Melintescu (CS Dinamo) 15-4
  • Emma Șont (CSA Steaua) – Melissa Stănescu (CS UNEFS București) 15-10
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Cristina Constantinescu (CSA Steaua) 15-14
  • Alexandra Predescu (CSA Steaua) – Andrada Ghica (CS Dinamo) 15-5
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Ilinca Ionescu (CSA Steaua) Ilinca a abandonat din motive medicale
  • Talida Enache (CS UNEFS București) – Alexandra Pătru (CSU Craiova) 15-12
  • Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) – Leila Chevalier (CS Dinamo) 15-10
  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Alexandra Drăgan (LPS Oradea) 15-12

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Emma Șont (CSA Steaua) 15-9
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Alexandra Predescu (CSA Steaua) 15-13
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Talida Enache (CS UNEFS București) 15-14
  • Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) – Mihaela Leonte (CS Dinamo) 15-14

SEMIFINALE:

  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Renata Axinte (CS Dinamo) 15-13
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) 15-7

FINALA:

  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Bianca Benea (CSM Oradea) 15-14

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 MOROIANU BIANCA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 BENEA BIANCA CSM ORADEA  ROU
3T AXINTE RENATA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T TATARU GEORGIANA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
5 LEONTE MIHAELA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
6 PREDESCU ALEXANDRA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 SONT EMMA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 ENACHE TALIDA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
9T PĂTRU ALEXANDRA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
9T CONSTANTINESCU CRISTINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
11 CHEVALIER LEILA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
12 IONESCU ILINCA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 DRAGAN ALEXANDRA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
14 MELINTESCU ANA MARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 GHICA ANDRADA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
16 STANESCU MELISSA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
17 MUNTEAN ANDREEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
18 STAN IRINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
19 NICULAI ANDREEA CSS1 CONSTANTA  ROU
20T ZOTA DIANA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20T DICĂ Stefana CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
22 ION THEODORA CS FARUL CONSTANTA  ROU
23 PETRACHE EDA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 PIRVA ANA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
25 STANCIULESCU DARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
26 PĂUNA BIANCA CSM CRAIOVA  ROU
27 DINUT ANDREEA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
28 GAMAN GRETI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
29 ECOBICI SABINA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
30 STAN MARIA CSS1 CONSTANTA  ROU
31 BULBOREA Roxana Mihaela CS FARUL CONSTANTA  ROU
32 ARSENOIU GABRIELA CSM CRAIOVA  ROU
33 NEGOESCU ELIZA CSM CRAIOVA  ROU
34 PREDOI BIANCA LPS PETRACHE TRISCU  ROU
35 CIMPAN MARIA LPS BIHORUL ORADEA  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE: