Alexandru Oroian este campionul spadasinilor la tineret!

272

Finala bucureșteano-sătmăreană a turneului masculin de spadă a dat, în cele din urmă, câștig de cauză. Mai inspirat și mai susținut în atac, sătmăreanul Alexandru Oroian a condus pe tot parcursul întâlnirii cu Alexandru Stoica. A fost 8-3 înainte de întreruperea medicală a partidei, apoi Stoica a încercat să recupereze din diferență și s-a apropiat la 7-9 și chiar 10-11. Finalul a fost însă bine gestionat de Oroian, care s-a desprins și a câștigat meciul cu 15-10, obținând astfel titlul național la tineret. Medaliile de bronz au fost cucerite de Tudor Surducan (CS Satu Mare) și Ștefan Baciu (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TUR 1:

  • Luca Gurza (CS Satu Mare) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-14
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Dragoș Rusu (CSA Steaua) 15-7
  • David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) 15-8
  • George Petrache (CSA Steaua) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-14
  • Mihai Bigea (CSU Craiova) – David Șahighian (CS Farul Constanța) 15-6
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Andi Tuta (CSM Craiova) 15-6
  • Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Matei Campion (ACS Stesial) 15-12
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-9
  • Andrei Papp (CS Farul Constanța) – Yiannis Boștină (LPS Craiova) 15-8
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Alexandru Popescu (CS UNEFS București) 15-7
  • Raul Tufan (LPS Oradea) – Tudor Zărnescu (CSA Steaua) 15-14
  • Cristian Constantinescu (LPS Craiova) – Alexandru Macovei (CS Petrolul Ploiești) 15-13
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Șerban Neculai (CSM Corona Brașov) 15-8
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-12
  • Vlad Naghi (LPS Oradea) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-11
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-14
  • Dorin Băzăvan, Cris Scarlat, David Statie, Mihail Oprea, Iustin Nica, Cristian Corbu, Marton Szep, Sebastian Tirman, Marton Mezinger, Benjamin Bodo, David Biro, Andrei Burghelea și Alexandru Stoica s-au calificat direct pentru 16-imi.

16-IMI:

  • Dorin Băzăvan (CS Dinamo) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 12-11
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-4
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Cris Scarlat (CS UNEFS București) 15-6
  • David Statie (CS Dinamo) – George Petrache (CSA Steaua) 15-5
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-13
  • Mihai Bigea (CSU Craiova) – Iustin Nica (CSA Steaua) 15-3
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-13
  • Maron Szep (CSM Satu Mare) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-10
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Sebastian Tirman (CSA Steaua) 15-14
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-4
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-9
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-14
  • David Biro (CSU Craiova) – Cristian Constantinescu (LPS Craiova) 15-8
  • Andrei Burghelea (CSA Steaua) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-12
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-5
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-11

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Dorin Băzăvan (CS Dinamo) 15-7
  • David Statie (CS Dinamo) – Daniel Popa (CSA Steaua) 15-12
  • Mihai Bigea (CSU Craiova) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-13
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Maron Szep (CSM Satu Mare) 15-13
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Claus Sebeșan (LPS Oradea) 15-12
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) 15-11
  • David Biro (CSU Craiova) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-9
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-1

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – David Statie (CS Dinamo) 15-6
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15–11
  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Răzvan Crăciun (CSA Steaua) 15-9
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – David Biro (CSU Craiova) 15-11

SEMIFINALE:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-8
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-14

FINALA:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-10

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 OROIAN ALEXANDRU CSM SATU MARE  ROU
2 STOICA ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
3T SURDUCAN TUDOR CS SATU MARE  ROU
3T BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 BIRO DAVID CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
6 STATIE DAVID CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 BIGEA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
8 CRACIUN RAZVAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
9 BĂZĂVAN DORIN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
10 SZEP MARTON CSM SATU MARE  ROU
11 BODO Benjamin CS Universitar Politehnica Timisoara  ROU
12 BURGHELEA ANDREI CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 SEBESAN CLAUS LPS BIHORUL ORADEA  ROU
14 SZABO SZABOLCS CS SATU MARE  ROU
15 POPA DANIEL CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 MIHART ALEXANDRU LPS PETRACHE TRISCU  ROU
17 TIRMAN SEBASTIAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
18 OPREA MIHAIL CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
19 SCARLAT CRIS CS UNEFS BUCURESTI  ROU
20 MEZINGER MARTON CS SATU MARE  ROU
21 NICA IUSTIN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
22 CORBU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
23 PADUREANU DAVID CSS1 CONSTANTA  ROU
24 PAPP ANDREI CS FARUL CONSTANTA  ROU
25 NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
26 PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
27 TUDOSIE RAZVAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
28 MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
29 GURZA LUCA CS SATU MARE  ROU
30 TUFAN RAUL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
31 CONSTANTINESCU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
32 NAGHI VLAD LPS BIHORUL ORADEA  ROU
33 PASCU LIVIU CSM CRAIOVA  ROU
34 MACOVEI ALEXANDRU CS PETROLUL PLOIESTI  ROU
35 ZARNESCU TUDOR CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 PURCAREA DIMU CS FARUL CONSTANTA  ROU
37 BIVOLARU STEFAN CSM CRAIOVA  ROU
38T CIOVICA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
38T ROSU SILVIU CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
40 CAMPION MATEI ACS STESIAL BUCURESTI  ROU
41 SITA STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
42 BACIU STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
43 NECULAI SERBAN CSM CORONA BRASOV  ROU
44 POPESCU ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
45 SAHAGHIAN DAVID CS FARUL CONSTANTA  ROU
46 TUTA ANDI CSM CRAIOVA  ROU
47 BOSTINA YIANNIS LPS PETRACHE TRISCU  ROU
48 RUSU DRAGOS CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
49 GHENCEA Mihai CSS1 CONSTANTA  ROU
50 CIMPAN ANTON CS SATU MARE  ROU
51 ILIUŢĂ Luca CSS1 CONSTANTA  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE: