Sabina Martiș a cucerit titlul național feminin la sabie tineret

257

Sabina a jucat totul pe carte și, într-o finală care nu a avut istoric a punctat pe bandă rulantă. Stelista a condus cu 12-0, au urmat câteva momente în care Ilinca s-a ambiționat și a pus pe tabelă șapte puncte, însă diferența era deja mult prea mare, iar Sabina a știut să-și conserve avantajul. A câștigat cu 15-7 și o învinge pentru a doua oară într-o finală, anul acesta, pe Ilinca Pantiș, după finala Cupei României. Medaliile de bronz au mers la Amalia Stan și Maria Matei.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Maria Martinaș (CSȘ Unirea Iași) – Maria Cojocaru (CS Riposta București) 15-12
  • Tania Luțea (CSA Steaua) – Andreea Șerbănoiu (CS Dinamo) 15-13
  • Theodora Alexandrescu (CS Riposta București) – Teodora Moldovan (CS Dinamo) 15-7
  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Teodora Neagu (CSM Iași) 15-3
  • Magdalena Munteanu (CS Dinamo) – Vanessa Danciu (CS Dinamo) 15-10
  • Daria Carp (CSM Iași) – Bianca Dobrogeanu (CS Dinamo) 15-3
  • Felicia Iacob (CSA Steaua) – Andreea Cristina Gheorghe (CSA Steaua) 15-6
  • Maria Matei (CS Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (CS Dinamo) 15-1
  • Roberta Ciobanu (CS Dinamo) – Maria Badea (CSA Steaua) 15-10
  • Andreea Lupu (CS Dinamo) – Anastasia Fusea (CS Dinamo) 15-5
  • Ana Botezatu (CS Dinamo) – Delia Chircă (CSTA București) 15-5
  • Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Petra Pătrănoiu (CS Dinamo) 15-3
  • Denisa Șerban (CSA Steaua) – Alexandra Mitruș (CS Dinamo) 15-12
  • Mihaela Chițu (CS Riposta București) – Emma Iacob (CSA Steaua) 15-11
  • Natalia Bugaevski (CSTA București) – Andreea Beatrice Adăniloaie (CS Dinamo) 15-0
  • Sabina Martiș s-a calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Maria Martinaș (CSȘ Unirea Iași) 15-3
  • Tania Luțea (CSA Steaua) – Theodora Alexandrescu (CS Riposta București) 15-9
  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Magdalena Munteanu (CS Dinamo) 15-10
  • Felicia Iacob (CSA Steaua) – Daria Carp (CSM Iași) 15-4
  • Maria Matei (CS Dinamo) – Roberta Ciobanu (CS Dinamo) 15-8
  • Ana Botezatu (CS Dinamo) – Andreea Lupu (CS Dinamo) 15-12
  • Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Denisa Șerban (CSA Steaua) 15-3
  • Natalia Bugaevski (CSTA București) – Mihaela Chițu (CS Riposta București) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Tania Luțea (CSA Steaua) 15-10
  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Felicia Iacob (CSA Steaua) 15-10
  • Maria Matei (CS Dinamo) – Ana Botezatu (CS Dinamo) 15-2
  • Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Natalia Bugaevski (CSTA București) 15-14

SEMIFINALE:

  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Ilinca Pantiș (CS Riposta București) – Maria Matei (CS Dinamo) 15-11

FINALA:

  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Ilinca Pantiș (CS Riposta București) 15-7

CLASAMENT FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 MARTIS Sabina CSA STEAUA București  ROU
2 PANTIS Ilinca CS RIPOSTA București  ROU
3T STAN Amalia CSS UNIREA Iași  ROU
3T MATEI Maria CS DINAMO București  ROU
5 BUGAEVSKI Natalia CSTA București  MDA
6 IACOB Felicia CSA STEAUA București  ROU
7 LUTEA Tania CSA STEAUA București  ROU
8 BOTEZATU Ana CS DINAMO București  ROU
9 ALEXANDRESCU Theodora CS RIPOSTA București  ROU
10 LUPU Andreea CS DINAMO București  ROU
11 MUNTEANU Magdalena CS DINAMO București  ROU
12 CARP Daria CSM Iași  ROU
13 MARTINAS Maria CSS UNIREA Iași  ROU
14 CHITU Mihaela CS RIPOSTA București  ROU
15 CIOBANU Roberta CS DINAMO București  ROU
16 SERBAN Denisa CSA STEAUA București  ROU
17 CHIRCA Delia CSTA București  ROU
18 MITRUS Alexandra CS DINAMO București  ROU
19 BADEA Maria CSA STEAUA București  ROU
20 IACOB Emma CSA STEAUA București  ROU
21 COJOCARU Maria CS RIPOSTA București  ROU
22 DOBROGEANU Bianca CS DINAMO București  ROU
23 DANCIU Vanessa CS DINAMO București  ROU
24 FUSEA Anastasia CS DINAMO București  ROU
25 SERBANOIU Andreea (Deea) CS DINAMO București  ROU
26 MOLDOVAN Teodora CS DINAMO București  ROU
27 PATRANOIU Petra CS DINAMO București  ROU
28 NEAGU Teodora CSM Iași  ROU
29 GHEORGHE Andreea Cristina CSA STEAUA București  ROU
30 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO București  ROU
31 ADANILOAIE Andreea Beatrice CS DINAMO București  ROU

 

REZULTATELE DIN GRUPE: