George Dragomir – campionul tinerilor sabreri!

240

Campionatul Național de tineret – sabie – masculin, individual

Zece meciuri – zece victorii pentru George Dragomir la Naționalele de tineret disputate astăzi, la Sala „Ana Pascu”! George a câștigat titlul după o finală disputată în compania colegului său de club, Răzvan Stănescu. Scorul a fost unul strâns, 15-12 în favoarea lui George Dragomir, care confirmă astfel forma bună din acest început de sezon. Proaspătul campion mondial al cadeților, Marco Șovar, a fost eliminat la mare luptă de ieșeanul Răzvan Tipișcă, victorios cu 15-14 în meciul din optimile de finală.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Iustin Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-13
  • Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – Paul Iacob (CSA Steaua) 15-9
  • Marco Șovar (CS Dinamo) – Liviu Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-5
  • Matei Cîdu (CSM Iași) – Andrei Pietroiu (CSȘ Slobozia) 15-6
  • Rareș Dicu (CS Dinamo) – Andrei Popa (CSȘ Slobozia) 15-10
  • Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – Mario Cojocaru (CSA Steaua) 15-11
  • Vlad Covaliu (CS Dinamo) – Matei Munteanu (CS Dinamo) 15-12
  • Rareș Gheorghe (CS Dinamo) – Cristian Grosu (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Cristian Marian Gavrilă (CSȘ Slobozia) 15-1
  • Nicolas Lupu (CS Dinamo) – Luca Radu (CS Dinamo) 15-12
  • Rareș Ailinca (CS Dinamo) – Bogdan Cristolovean (Olimpic Cetate Râșnov) 15-3
  • Mihnea Enache (CSA Steaua) – Ionuț Duțu (CSA Steaua) 15-8
  • Răzvan Stănescu, Radu Nițu, Casian Cîdu și George Dragomir s-au calificat direct în optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Iustin Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15-4
  • Răzvan Tipișcă (CSM Iași) – Marco Șovar (CS Dinamo) 15-14
  • Matei Cîdu (CSM Iași) – Rareș Dicu (CS Dinamo) 15-5
  • Radu Nițu (Riposta București) – Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Vlad Covaliu (CS Dinamo) 15-12
  • Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Rareș Gheorghe (CS Dinamo) 15-2
  • Rareș Ailinca (CS Dinamo) – Nicolas Lupu (CS Dinamo) 15-8
  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Mihnea Enache (CSA Steaua) 15-10

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-8
  • Radu Nițu (Riposta București) – Matei Cîdu (CSM Iași) 15-8
  • Răzvan Ursachi (CS Dinamo) – Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15
  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Rareș Ailinca (CS Dinamo) 15-10

SEMIFINALE:

  • Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Radu Nițu (Riposta București) 15-11
  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Răzvan Ursachi (CS Dinamo) 15-9

FINALA:

  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) 15-12

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 DRAGOMIR George CSM UNIREA Slobozia  ROU
2 STANESCU Razvan CSM UNIREA Slobozia  ROU
3T URSACHI Razvan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T NITU Radu (Champ) CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
5 CIDU Casian CSS Unirea Iasi  ROU
6 CIDU Matei CSM IASI  ROU
7 AILINCA Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
8 TIPISCA Razvan CSM IASI  ROU
9 LUPU Nicolas CS DINAMO BUCURESTI  ROU
10 SOVAR Marco CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 GHEORGHE Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
12 DICU Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
13 STAN Cosmin CSS Unirea Iasi  ROU
14 COVALIU Vlad CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 ENACHE Mihnea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 CIDU Iustin CSS Unirea Iasi  ROU
17 IACOB Paul CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
18 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
19 DUTU Ionut CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 MUNTEANU Matei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
21T COJOCARU Mario CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21T POPA Andrei CSS SLOBOZIA  ROU
23 GROSU Cristian CSS Unirea Iasi  ROU
24 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
25 LEPADATESCU Liviu CSM UNIREA Slobozia  ROU
26 RADU Luca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 GAVRILA Cristian Marian CSS SLOBOZIA  ROU
28 PIETROIU Andrei CSS SLOBOZIA  ROU

 

Rezultatele din grupe: