Anca Săveanu a devenit campioană națională de tineret la floretă!

224

Anca și-a completat palmaresul din acest an cu un nou titlu! După titlul național la senioare, obținut în luna februarie, sportiva de la Steaua a cucerit și titlul național de la tineret! Anca a avut un parcurs excelent, cu nouă victorii din tot atâtea meciuri disputate, în semifinale dispunând de colega ei de club, Karina Vasile, cu 14-12. În cealaltă semifinală victoria i-a revenit Emiliei Corbu, 15-7 cu Teodora Sîrbu, iar finala a fost astfel una „bucureșteană”! Anca Săveanu s-a impus în ultimul act cu 15-10 și a cucerit aurul – al doilea titlu național adus în decurs de două zile în vitrina roș-albaștrilor la actualele Naționale de tineret!

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Denisa Mănescu (CSA Steaua) – Sonia Tighinean (Corona Brașov) 15-5
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Iulia Gherghe (ACS Spadasinii Argeșeni) 15-0
  • Ecaterina Gorobet (CSU Poli Timișoara) – Iris Ionescu (ACS Spadasinii Argeșeni) 15-0
  • Amalia Dumitru (CSTA București) – Enya Male (Corona Brașov) 15-11
  • Paula Radu (CSA Steaua) – Karina Liță (Triumf București) 15-3
  • Dalia Preda (Triumf București) – Ioana Barbu (CSTA București) 15-12
  • Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – Miruna Oprea (ACS Spadasinii Argeșeni) 15-0
  • Anne Marie Briciu (CSTA București) – Ana Stan (ACS Spadasinii Argeșeni) 15-4
  • Mara Neagu Culea (CSA Steaua) – Darra Cismaș (Corona Brașov) 15-9
  • Anca Săveanu, Teodora Șofran, Karina Vasile, Andreea Dincă, Anastasia Ceres, Alexandra Lazin și Emilia Corbu s-au calificat direct în optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Anca Săveanu (CSA Steaua) – Denisa Mănescu (CSA Steaua) 15-1
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Ecaterina Gorobet (CSU Poli Timișoara) 15-13
  • Teodora Șofran (CS Satu Mare) – Amalia Dumitru (CSTA București) 15-3
  • Karina Vasile (CSA Steaua) – Paula Radu (CSA Steaua) 15-13
  • Andreea Dincă (CSA Steaua) – Dalia Preda (Triumf București) 15-2
  • Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – Anastasia Ceres (CSU Poli Timișoara) 15-8
  • Anne Marie Briciu (CSTA București) – Alexandra Lazin (CSU Poli Timișoara) 15-7
  • Emilia Corbu (CSTA București) – Mara Neagu Culea (CSA Steaua) 15-2

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Anca Săveanu (CSA Steaua) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-3
  • Karina Vasile (CSA Steaua) – Teodora Șofran (CS Satu Mare) 15-12
  • Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) – Andreea Dincă (CSA Steaua) 15-13
  • Emilia Corbu (CSTA București) – Anne Marie Briciu (CSTA București) 15-5

SEMIFINALE:

  • Anca Săveanu (CSA Steaua) – Karina Vasile (CSA Steaua) 14-12
  • Emilia Corbu (CSTA București) – Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara) 15-7

FINALA:

  • Anca Săveanu (CSA Steaua) – Emilia Corbu (CSTA București) 15-10

CLASAMENT FINAL:

Loc Nume Club Țară
1 SAVEANU Anca CSA STEAUA Bucuresti  ROU
2 CORBU Emilia CSTA Bucuresti  ROU
3T SIRBU Teodora CSU POLITEHNICA Timisoara  ROU
3T VASILE Karina CSA STEAUA Bucuresti  ROU
5 DINCA Andreea CSA STEAUA Bucuresti  ROU
6 SOFRAN Teodora CS Satu Mare  ROU
7 TEODORESCU Maria CSTA Bucuresti  ROU
8 BRICIU Anne Marie CSTA Bucuresti  ROU
9 CERES Anastasia CSU POLITEHNICA Timisoara  MDA
10 LAZIN Alexandra CSU POLITEHNICA Timisoara  ROU
11 GOROBET Ecaterina CSU POLITEHNICA Timisoara  MDA
12 DUMITRU Amalia CSTA Bucuresti  ROU
13 RADU Paula CSA STEAUA Bucuresti  ROU
14 PREDA Dalia CSS TRIUMF Bucuresti  ROU
15 MANESCU Denisa CSA STEAUA Bucuresti  ROU
16 NEAGU CULEA Mara CSA STEAUA Bucuresti  ROU
17T TIGHINEAN Sonia CSM CORONA Brasov  ROU
17T CISMAS Darra CSM CORONA Brasov  ROU
19 BARBU Ioana CSTA Bucuresti  ROU
20 LITA Karina CSS TRIUMF Bucuresti  ROU
21 MALE Enya CSM CORONA Brasov  ROU
22 OPREA Miruna ACS SPADASINII ARGESENI  ROU
23 STAN Ana ACS SPADASINII ARGESENI  ROU
24 GHERGHE Iulia ACS SPADASINII ARGESENI  ROU
25 IONESCU Iris ACS SPADASINII ARGESENI  ROU

 

Rezultatele din grupe: