Silviu Roșu este campionul floretiștilor la tineret!

200

Campionatul Național de tineret – floretă – masculin, individual

După medalia de bronz cucerită ieri în Cupa României la seniori, Silviu Roșu a reușit astăzi să se impună în întrecerea tinerilor floretiști, câștigând titlul național la această categorie de vârstă. Stelistul a avut un parcurs aproape fără greșeală, pierzând o singură confruntare – în grupe, la colegul său de club, Alexandru Pîrva. Silviu și-a luat însă o frumoasă revanșă în semifinalele concursului, unde l-a întrecut pe Alexandru cu 15-13 după un meci extrem de alert. Celălalt finalist a fost timișoreanul Benjamin Bodo, care a dispus de Alexandru Sîrb, în semifinale, cu 15-6. Finala a fost câștigată de Silviu Roșu, cu 15-8, stelistul controlând întâlnirea de la un cap la altulAstfel, medalia de aur merge în vitrina Stelei, care a adunat azi și două medalii de bronz!

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Răzvan Nojea (CS Satu Mare) – Radu Burcea (CSA Steaua) 15-14
  • Ionuț Stoe (Triumf București) – Darius Voinea (ACS Spadasinii Argeșeni) 15-4
  • Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) – Pavel Sandu (Petrolul Ploiești) 15-8
  • Nicolas Pop (CS Satu Mare) – Luca Ioniță (CSA Steaua) 15-10
  • Matei Serghie (CS Satu Mare) – Rareș Baciu (Triumf București) 15-11
  • Alexandru Pîrva, Alexandru Macovei, Gabriel Pavel, Silviu Roșu, Vlad Roșu, Alexandru Sîrb, Dragoș Iamandei, Mihail Barbință, Benjamin Bodo, Petru Surcel și Andrei Ciobănică s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-8
  • Gabriel Pavel (CSTA București) – Alexandru Macovei (Petrolul Ploiești) 15-9
  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Ionuț Stoe (Triumf București) 15-5
  • Vlad Roșu (CSA Steaua) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) 15-12
  • Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-11
  • Mihail Barbință (CSU Poli Timișoara) – Dragoș Iamandei (CSTA București) 15-10
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Petru Surcel (CSA Steaua) 15-5
  • Andrei Ciobănică (CSTA București) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Gabriel Pavel (CSTA București) 15-5
  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Vlad Roșu (CSA Steaua) 15-13
  • Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – Mihail Barbință (CSU Poli Timișoara) 15-10
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Andrei Ciobănică (CSTA București) 15-14

SEMIFINALE

  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-13
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Alexandru Sîrb (CSA Steaua) 15-6

FINALA:

  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) 15-8

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 ROSU Silviu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 BODO Benjamin CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
3T SIRB Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T PIRVA Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 CIOBANICA Andrei CSTA Bucuresti  ROU
6 ROSU Vlad CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 BARBINTA Mihail CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
8 PAVEL Gabriel CSTA Bucuresti  ROU
9 MACOVEI Alexandru CS Petrolul Ploiesti  ROU
10 SURCEL Petru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
11 IAMANDEI Dragos CSTA Bucuresti  ROU
12 STOE Ionut CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
13 CHIRNOGEANU Madalin CSTA Bucuresti  ROU
14 POP Nicolas CS SATU MARE  ROU
15 SERGHIE Matei CS SATU MARE  ROU
16 NOJEA Razvan CS SATU MARE  ROU
17 BURCEA Radu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
18 BACIU Rares CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
19 IONITA Luca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 SANDU Pavel CS Petrolul Ploiesti  ROU
21 VOINEA Darius ACS Spadasinii Argeseni  ROU

 

Rezultatele din grupe: