Radu Dărăban a câștigat Cupa României la floretă!

301

Cupa României – floretă – masculin, seniori

„Intrus” în semifinale printre ceilalți trei calificați – toți legitimați la CSA Steaua, clujeanul Radu Dărăban (și el fost sportiv al Stelei până în 2013) a mers în ultimul act al Cupei României după o victorie cu 15-10 în fața lui Silviu Roșu. Din cealaltă semifinală, în întregime roș-albastră, s-a calificat în finală Alexandru Pîrva, victorios fără probleme în fața unui alt Alexandru, Sârb, pe care l-a învins cu 15-7. Finala dintre Dărăban și Pîrva a fost una disputată și plină de suspans, cel care s-a impus, în cele din urmă, fiind Radu, câștigător la trei lungimi în fața stelistului. Astfel, „veteranul” de la CSU Cluj a câștigat trofeul Cupa României, în vreme ce medalia de bronz a ajuns la gâtul lui Silviu Roșu.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL

16-IMI:

  • Gabriel Pavel (CSTA București) – Luca Ioniță (CSA Steaua) 15-3
  • Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara) 15-11
  • Iulian Teacă (CSU Poli Timișoara) – Dragoș Iamandei (CSTA București) 15-9
  • Petru Surcel (CSA Steaua) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-8
  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) 15-10
  • Ionuț Stoe (Triumf București) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-8
  • Gerard Tuzhanyi (CSU Cluj) – Radu Burcea (CSA Steaua) 15-6
  • Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) – Rareș Baciu (Triumf București) 15-5
  • Andrei Ciobănică (CST București) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-12
  • Alexandru Sîrb, Valentin Niță, Vlad Poroșniuc, Radu Dărăban, Benjamin Bodo, Vlad Roșu și Silviu Roșu au fost calificați direct în optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – Gabriel Pavel (CSTA București) 15-6
  • Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Iulian Teacă (CSU Poli Timișoara) 15-8
  • Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) – Petru Surcel (CSA Steaua) 15-8
  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Vlad Poroșniuc (CSU Cluj) 15-11
  • Radu Dărăban (CSU Cluj) – Ionuț Stoe (Triumf București) 15-7
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Gerard Tuzhanyi (CSU Cluj) 15-7
  • Vlad Roșu (CSA Steaua) – Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) 15-11
  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Andrei Ciobănică (CST București) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Sîrb (CSA Steaua) – Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) 15-10
  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) 15-8
  • Radu Dărăban (CSU Cluj) – Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) 15-10
  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Vlad Roșu (CSA Steaua) 15-3

SEMIFINALE:

  • Alexandru Pîrva (CSA Steaua) – Alexandru Sîrb (CSA Steaua) 15-7
  • Radu Dărăban (CSU Cluj) – Silviu Roșu (CSA Steaua) 15-10

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • Silviu Roșu (CSA Steaua) – Alexandru Sîrb (CSA Steaua) 15-13

FINALA:

  • Radu Dărăban (CSU Cluj) – Alexandru Pîrva (CSA Steaua) 15-12

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 DARABAN Radu CSU CLUJ NAPOCA  ROU
2 PIRVA Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3 ROSU Silviu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
4 SIRB Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 NITA Valentin CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
6 BODO Benjamin CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
7 ROSU Vlad CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 DASCALU Bogdan CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
9 PORUSNIUC Vlad CSU CLUJ NAPOCA  ROU
10 TEACA Iulian CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
11 BARBINTA Mihail CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
12 TUZHANYI Gerard CSU CLUJ NAPOCA  ROU
13 SURCEL Petru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 CIOBANICA Andrei CSTA Bucuresti  ROU
15 PAVEL Gabriel CSTA Bucuresti  ROU
16 STOE Ionut CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
17 VADANIUC Eugeniu CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
18 POP Nicolas CS SATU MARE  ROU
19 IONITA Luca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 SERGHIE Matei CS SATU MARE  ROU
21 CHIRNOGEANU Madalin CSTA Bucuresti  ROU
22 NOJEA Razvan CS SATU MARE  ROU
23 BURCEA Radu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 BACIU Rares CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
25 IAMANDEI Dragos CSTA Bucuresti  ROU
DNF COSTACHE Alexandru CSM ORADEA  ROU

 

Rezultatele înregistrate în grupe: