Alexandru Oroian a câștigat Cupa României la spadă!

293

Cu 63 de spadasini la start, ediția din acest an a Cupei României la spadă masculin, pentru seniori, a fost câștigată de sătmăreanul Alexandru Oroian. Acesta, deși a ieșit din faza grupelor cu numai trei victorii din cinci meciuri, a știut să-și dozeze atent efortul pe planșă în întâlnirile disputate pe tabloul principal și a ajuns până în finală după ce a dispus de Mario Persu în penultimul act. A fost o înfruntare de mare luptă, așa cum a fost și cea de-a doua semifinală, între sătămăreanul Lehel Nagy și stelistul Daniel Popa. Ambele partide s-au încheiat cu scorul de 15-13 pentru cei doi sportivi legitimați la CSM Satu Mare, astfel că finala a fost una „în familie”. S-a impus Alexandru Oroian, cu 15-9 și trofeul Cupei României pleacă în Nord-Vest, la Satu Mare. Medalia de bronz a competiției a fost acontată de craioveanul Mario Persu, care l-a întrecut în finala mică pe Daniel Popa (CSA Steaua).

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

TURUL I:

  • David Biro (CSU Craiova) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-9
  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-9
  • Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-8
  • Alin Mitrică (CSU Craiova) – Matei Campion (ACS Stesial) 15-6
  • Dan Măcelaru (CS UNEFS București) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-10
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – David Statie (CS Dinamo) 15-10
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Cătălin Monea (CS Farul Constanța) 15-13
  • Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Buciumeanu (ACS Engarde București) 15-9
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 10-9
  • Liviu Pascu (CSM Craiova) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-6
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Marius Badea (CSA Steaua) 15-11
  • Sebastian Tirman (CSA Steaua) – George Petrache (CSA Steaua) 15-10
  • Mihail Oprea (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-6
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Iustin Nica (CSA Steaua ) 15-5
  • Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-8
  • Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-7
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-8
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-5
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Daniel Gavriluț (CS Dinamo) 15-12
  • Adrian Stanciu (CSA Steaua) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-12
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Sebastian Popescu (CSM Craiova) 15-9
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Ionuț Cristian (CS Farul Constanța) 15-7
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-7
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-5
  • Ioan Constantinescu (CS Dinamo) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-12
  • Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-10
  • Andrei Timoce (CS Dinamo) – David Sahaghian (CS Farul Constanța)) 15-3
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Tudor Zărnescu (CSA Steaua) 15-13
  • Adrian Dabija, Dorin Băzăvan și Cristian Corbu s-au calificat direct în 16-imi.

16-IMI:

  • David Biro (CSU Craiova) – Adrian Dabija (CS Dinamo) 15-14
  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-14
  • Dan Măcelaru (CS UNEFS București) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-13
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Claus Sebeșan (LPS Oradea) 15-5
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefăniță Vîlceanu (CSU Craiova) 15-13
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-6
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua)  – Sebastian Tirman (CSA Steaua) 15-11
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-8
  • Dorin Băzăvan (CS Dinamo) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-13
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-13
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-5
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Adrian Stanciu (CSA Steaua) 15-11
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Răzvan Crăciun (CSA Steaua) 15-14
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Ioan Constantinescu (CS Dinamo) 15-13
  • Andrei Timoce (CS Dinamo) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-12
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-7

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Bogdan Negraia (CS Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-12
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Dan Măcelaru (CS UNEFS București) 15-12
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-8
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-7
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Dorin Băzăvan (CS Dinamo)  15-9
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-10
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 13-11
  • Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) – Andrei Timoce (CS Dinamo) 8-7

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (CS Dinamo) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-9
  • Daniel Popa (CSA Steaua) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-12
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Alin Sbîrcia  (CSU Craiova) 15-10

SEMIFINALE:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Mario Persu (CSU Craiova) 15-13
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Daniel Popa (CSA Steaua) 15-13

MECIUL PENTRU LOCUL 3:

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Daniel Popa (CSA Steaua) 15-12

FINALA:

  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-9

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 OROIAN ALEXANDRU CSM SATU MARE  ROU
2 NAGY LEHEL CSM SATU MARE  ROU
3 PERSU MARIO CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
4 POPA DANIEL CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
6 NEGRAIA BOGDAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 STOICA ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
8 SBIRCIA ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
9 BĂZĂVAN DORIN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
10 SZILAGYI ADRIAN CSM SATU MARE  ROU
11 POPA Valentin CSM ORADEA  ROU
12 TIMOCE ANDREI CS DINAMO BUCURESTI  ROU
13 MĂCELARU Dan CS UNEFS BUCURESTI  ROU
14 NYISZTOR CSAKI ALEXANDRU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
15 BIRO DAVID CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
16 MEZINGER MARTON CS SATU MARE  ROU
17 DABIJA ADRIAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
18 CORBU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
19 VÎLCEANU STEFĂNITĂ CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
20 SEBESAN CLAUS LPS BIHORUL ORADEA  ROU
21 MITRICĂ ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
22 CONSTANTINESCU IOAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
23 SZABO SZABOLCS CS SATU MARE  ROU
24 BIVOLARU STEFAN CSM CRAIOVA  ROU
25 PETRICEAN Alexandru CSM ORADEA  ROU
26T TIRMAN SEBASTIAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
26T BOLBOCEANU TATIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
28 STANCIU ADRIAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
29 OPREA MIHAIL CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
30 PÎRVULEASA OVIDIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
31 CRACIUN RAZVAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
32 PASCU LIVIU CSM CRAIOVA  ROU
33 PURCAREA DIMU CS FARUL CONSTANTA  ROU
34 BIGEA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
35 BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 ZARNESCU TUDOR CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
37 BURGHELEA ANDREI CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
38 CIOVICA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
39 COSTACHE Alexandru CSM ORADEA  ROU
40 CIOVICĂ LUCIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
41 SURDUCAN TUDOR CS SATU MARE  ROU
42 STATIE DAVID CS DINAMO BUCURESTI  ROU
43 NAGHI VLAD LPS BIHORUL ORADEA  ROU
44 GAVRILUŢ DANIEL CS DINAMO BUCURESTI  ROU
45 PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
46 TUFAN RAUL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
47 SAHAGHIAN DAVID CS FARUL CONSTANTA  ROU
48 NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
49 PAPP ANDREI CS FARUL CONSTANTA  ROU
50 VITAN CATALIN CSM CRAIOVA  ROU
51 DRAGOMIR LIVIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
52 BADEA Marius CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
53 VASILESCU CLAUDIU CSM CRAIOVA  ROU
54 CIMPAN ANTON CS SATU MARE  ROU
55 MIHART ALEXANDRU LPS PETRACHE TRISCU  ROU
56 CAMPION MATEI ACS STESIAL BUCURESTI  ROU
57 MONEA CATALIN CS FARUL CONSTANTA  ROU
58 CRISTIAN Ionut CS FARUL CONSTANTA  ROU
59 POPESCU SEBASTIAN CSM CRAIOVA  ROU
60 BUCIUMEANU CATALIN ACS ENGARDE BUC  ROU
61 NICA IUSTIN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU