Cupa României la sabie feminin a fost cucerită de Sabina Martiș!

205

După argintul câștigat la ediția din acest an a Naționalelor de sabie, Sabina a reușit să-și adjudece trofeul Cupei României. Stelista a eliminat-o în semifinale pe Maria Matei, de la Dinamo, pe care a învins-o cu 15-9, iar finala a disputat-o împotriva Ilincăi Pantiș (Riposta). După un meci disputat, în care Sabina a condus cea mai mare parte a timpului, sportiva de la CSA Steaua s-a impus cu 15-11. Medalia de bronz a fost câștigată de Andreea Lupu (Dinamo), învingătoare cu 15-11 în fața coechipierei sale, Maria Matei.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Teodora Moldovan (CS Dinamo) – Vanessa Danciu (CS Dinamo) 15-13
  • Mihaela Chițu (Riposta București) – Teodora Neagu (CSM Iași) 15-9
  • Maria Alexe (CSA Steaua) – Andreea Cristina Gheorghe (CSA Steaua) 15-11
  • Felicia Iacob (CSA Steaua) – Emma Iacob (CSA Steaua) 15-4
  • Maria Badea (CSA Steaua) – Catinca Dumitru (CSA Steaua) 15-13
  • Tania Lutea (CSA Steaua) – Magdalena Munteanu (CS Dinamo) 15-10
  • Roberta Ciobanu (CS Dinamo) – Denisa Șerban (CSA Steaua) 15-11
  • Andreea Lupu, Ana Botezatu, Delia Chircă, Ilinca Pantiș, Amalia Stan, Maria Matei, Georgiana Dima, Natalia Bugaevski și Sabina Martiș s-au calificat direct în optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Andreea Lupu (CS Dinamo) – Teodora Moldovan (CS Dinamo) 15-3
  • Ana Botezatu (CS Dinamo) – Delia Chircă (CSTA București) 15-12
  • Ilinca Pantiș (Riposta București) – Mihaela Chițu (Riposta București) 15-7
  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Maria Alexe (CSA Steaua) 15-7
  • Maria Matei (CS Dinamo) – Felicia Iacob (CSA Steaua) 15-8
  • Georgiana Dima (CSA Steaua) – Maria Badea (CSA Steaua) 15-3
  • Natalia Bugaevski (CSTA București) – Tania Lutea (CSA Steaua) 15-11
  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Roberta Ciobanu (CS Dinamo) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Andreea Lupu (CS Dinamo) – Ana Botezatu (CS Dinamo) 15-4
  • Ilinca Pantiș (Riposta București) – Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Maria Matei (CS Dinamo) – Georgiana Dima (CSA Steaua) 15-13
  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Natalia Bugaevski (CSTA București) 15-7

SEMIFINALE:

  • Ilinca Pantiș (Riposta București) – Andreea Lupu (CS Dinamo) 15-12
  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Maria Matei (CS Dinamo) 15-9

FINALA MICĂ:

  • Andreea Lupu (CS Dinamo) – Maria Matei (CS Dinamo) 15-11

FINALA:

  • Sabina Martiș (CSA Steaua) – Ilinca Pantiș (Riposta București) 15-11

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Name
Club(s)
Country
1 MARTIS Sabina CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 PANTIS Ilinca CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
3 LUPU Andreea CS DINAMO BUCURESTI  ROU
4 MATEI Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 STAN Amalia CSS Unirea Iasi  ROU
6 DIMA Georgiana CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 BUGAEVSKI Natalia CSTA Bucuresti  MDA
8 BOTEZATU Ana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 CHIRCA Delia CSTA Bucuresti  ROU
10 LUTEA Tania CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
11 CHITU Mihaela CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
12 ALEXE Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 IACOB Felicia CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 CIOBANU Roberta CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 MOLDOVAN Teodora CS DINAMO BUCURESTI  ROU
16 BADEA Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
17 DUMITRU Catinca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
18 DANCIU Vanessa CS DINAMO BUCURESTI  ROU
19 SERBAN Denisa CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 IACOB Emma CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21 GHEORGHE Andreea Cristina CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
22 NEAGU Teodora CSM IASI  ROU
23 MUNTEANU Magdalena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
Credit foto: Sport Pictures