Florin Mirică este și campionul juniorilor la spadă!

262

Constănțeanul a reușit performanța de a pleca acasă cu două medalii de aur, de la această ediție a Naționalelor de scrimă pentru cadeți și juniori. Mirică a câștigat azi și titlul național al juniorilor la spadă, după ce ieri îl obținuse pe cel al cadeților. Sportivul legitimat la CS Farul a reușit opt victorii în meciurile din grupele preliminare, iar pe tabloul principal a adunat alte cinci meciuri câștigate. În semifinala cu Rareș Marghescu, de la Steaua – reeditare a finalei de vineri, de la cadeți – Florin s-a impus mai dificil decât în meciul precedent, cu 15-13, iar în ultimul act a avut un adversar redutabil, pe stelistul Tudor Zărnescu. Acesta pierduse un singur meci în prima grupă preliminară și adunase 15 victorii în partidele zilei, însă Florin Mirică a câștigat finala cu 15-12 și și-a agățat la gât a doua medalie de aur din cele două zile de concurs.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Tudor Zărnescu (CSA Steaua) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  • Andrei Burghelea (CSA Steaua) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-8
  • George Petrache (CSA Steaua) – Kristof Bagdan (LPS Oradea) 15-12
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 15-4
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-7
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – David Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-10
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-10
  • David Statie (CS Dinamo) – Sebastian Popescu (CS Dinamo) 15-9
  • Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Cristian Constantinescu (LPS Craiova) 15-8
  • Cătălin Vitan (CSM Craiova) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-13
  • Răzvan Crăciun (CSA Steaua) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-11
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-8
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-14
  • Anton Câmpan (CS Satu Mare) – Cris Scarlat (CS UNEFS București) 15-12
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Daniel Popa (CSA Steaua) 13-12
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Raul Mateșan (CS Satu Mare) 15-9

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Tudor Zărnescu (CSA Steaua) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-3
  • Alexandru Stoica (CS UNEFS București) – George Petrache (CSA Steaua) 15-9
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-9
  • David Statie (CS Dinamo) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-6
  • Cătălin Vitan (CSM Craiova) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-9
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Răzvan Crăciun (CSA Steaua) 15-9
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Anton Câmpan (CS Satu Mare) 15-3
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 11-10

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Tudor Zărnescu (CSA Steaua) – Alexandru Stoica (CS UNEFS București) 15-14
  • Claus Sebeșan (LPS Oradea) – David Statie (CS Dinamo) 15-8
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-4
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-10

SEMIFINALE:

  • Tudor Zărnescu (CSA Steaua) – Claus Sebeșan (LPS Oradea) 15-12
  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-13

FINALA:

  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Tudor Zărnescu (CSA Steaua) 15-12

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 MIRICA FLORIN CS FARUL CONSTANTA  ROU
2 ZARNESCU TUDOR CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T SEBESAN CLAUS LPS BIHORUL ORADEA  ROU
3T MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
6 STATIE DAVID CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 STOICA ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
8 VITAN CATALIN CSM CRAIOVA  ROU
9 TUDOSIE RAZVAN LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
10 CIMPAN ANTON CS SATU MARE  ROU
11 CRACIUN RAZVAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
12 SURDUCAN TUDOR CS SATU MARE  ROU
13 BURGHELEA ANDREI CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 MEZINGER MARTON CS SATU MARE  ROU
15 SZABO SZABOLCS CS SATU MARE  ROU
16 PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
17 GURZA LUCA CS SATU MARE  ROU
18 BAGDAN KRISTOF LPS BIHORUL ORADEA  ROU
19 PADUREANU DAVID CSS1 CONSTANTA  ROU
20 POPA DANIEL CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21 TUFAN RAUL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
22 CORBU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
23 SITA STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
24 PURCAREA DIMU CS FARUL CONSTANTA  ROU
25 SCARLAT CRIS CS UNEFS BUCURESTI  ROU
26 BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
27 MIHART ALEXANDRU LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
28 NAGHI VLAD LPS BIHORUL ORADEA  ROU
29 POPESCU SEBASTIAN CSM CRAIOVA  ROU
30 CONSTANTINESCU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
31 MATESAN RAUL CS SATU MARE  ROU
32 ILIUŢĂ LUCA CSS1 CONSTANTA  ROU
33 GHENCEA MIHAI CSS1 CONSTANTA  ROU
34 CAMPION MATEI ACS STESIAL BUCURESTI  ROU
35 SAHAGHIAN DAVID CS FARUL CONSTANTA  ROU
36 FEHER EMILIAN CS SATU MARE  ROU
37 POPESCU ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
38 FLORESCU CODRUT CS UNEFS BUCURESTI  ROU
39 NICA IUSTIN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
40 PANAS CEZAR CS SATU MARE  ROU
41 MARIN MATEI CS DINAMO BUCURESTI  ROU
42 VIZITEU STEFAN CS SATU MARE  ROU
43 PAPP ANDREI CS FARUL CONSTANTA  ROU
44 MOSCU ANDREI CS UNEFS BUCURESTI  ROU
45 SERBAN NECULAI CSM CORONA BRASOV  ROU
46 BACIU STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
47 CODREAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
48 RUSU DRAGOS CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
49 JIANU STEFAN CSM CRAIOVA  ROU
50 GOGU TEODOR CS FARUL CONSTANTA  ROU
Credit foto: Sport Pictures