Florin Mirică este campionul spadei la cadeți!

228

Constănțeanul Florin Mirică și-a adjudecat titlul național al cadeților la spadă masculin după turul de forță realizat astăzi în Sala de scrimă „Ana Pascu”, din capitală! Cu 11 victorii din 11 posibile în cele două faze ale grupelor, Mirică s-a calificat în sferturi după ce a trecut de stelistul Ștefan Baciu (13-12), iar în semifinale după o altă victorie la o singură tușă în fața sătmăreanului Szabolcs Szabo, 15-14. Aici adversar i-a fost Alexandru Mihart, de la LPS Craiova. Mirică s-a impus cu 15-11 și a mers în ultimul act. Al doilea finalist a fost stelistul Rareș Marghescu, care a dispus de un alt constănțean, Horia Nistor, cu 15-8. Finala nu a avut istoric. Rareș a încercat să stea aproape de Florin, însă spadasinul de la Farul a dominat categoric întâlnirea și a câștigat cu 15-8, devenind astfel campionul național al cadeților, la spadă.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Ștefan Baciu (CSA Steaua) – Dimu Purcărea (CS Farul Constanța) 15-6
  • George Petrache (CSA Steaua) – Luca Iliuță (CSȘ 1 Constanța) 15-6
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – Iustin Nica (CSA Steaua) 15-10
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Matei Marin (CS Dinamo) 15-8
  • Codruț Florescu (CS UNEFS București) – Cristian Corbu (LPS Craiova) 15-5
  • Andrei Burghelea (CSA Steaua) – Ștefan Baciu (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • Alexandru Popescu (CS UNEFS București) – Ștefan Viziteu (CS Satu Mare) 15-7
  • Raul Tufan (LPS Oradea) – Vlad Naghi (LPS Oradea) 15-10
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Cezar Panas (CS Satu Mare) 15-9
  • Cris Scarlat (CS UNEFS București) – David Pădureanu (CSȘ 1 Constanța) 15-12
  • Luca Gurza (CS Satu Mare) – Ștefan Sita (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • David Șahaghian (CS Farul Constanța) – Raul Mateșan (CS Satu Mare) 15-9
  • Andrei Papp (CS Farul Constanța) – Mihai Ghencea (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • Florin Mirică, Marton Mezinger și Rareș Marghescu s-au calificat direct în optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Ștefan Baciu (CSA Steaua) 13-12
  • Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) – George Petrache (CSA Steaua) 15-11
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Codruț Florescu (CS UNEFS București) 15-13
  • Alexandru Popescu (CS UNEFS București) – Andrei Burghelea (CSA Steaua) 15-14
  • Marton Mezinger (CS Satu Mare) – Raul Tufan (LPS Oradea) 15-6
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Cris Scarlat (CS UNEFS București) 15-11
  • David Șahaghian (CS Farul Constanța) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-6
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Andrei Papp (CS Farul Constanța) 15-6

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-14
  • Alexandru Mihart (LPS Craiova) – Alexandru Popescu (CS UNEFS București) 15-14
  • Horia Nistor (CS Farul Constanța) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-13
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – David Șahaghian (CS Farul Constanța) 15-4

SEMIFINALE:

  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Alexandru Mihart (LPS Craiova) 15-11
  • Rareș Marghescu (CSA Steaua) – Horia Nistor (CS Farul Constanța) 15-8

FINALA:

  • Florin Mirică (CS Farul Constanța) – Rareș Marghescu (CSA Steaua) 15-8

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 MIRICA FLORIN CS FARUL CONSTANTA  ROU
2 MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T MIHART ALEXANDRU LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
3T NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
5 MEZINGER MARTON CS SATU MARE  ROU
6 POPESCU ALEXANDRU CS UNEFS BUCURESTI  ROU
7 SZABO SZABOLCS CS SATU MARE  ROU
8 SAHAGHIAN DAVID CS FARUL CONSTANTA  ROU
9 SCARLAT CRIS CS UNEFS BUCURESTI  ROU
10 GURZA LUCA CS SATU MARE  ROU
11 PETRACHE GEORGE CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
12 FLORESCU CODRUT CS UNEFS BUCURESTI  ROU
13T BURGHELEA ANDREI CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13T TUFAN RAUL LPS BIHORUL ORADEA  ROU
15 PAPP ANDREI CS FARUL CONSTANTA  ROU
16 BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
17 PURCAREA DIMU CS FARUL CONSTANTA  ROU
18 GHENCEA MIHAI CSS1 CONSTANTA  ROU
19 NAGHI VLAD LPS BIHORUL ORADEA  ROU
20 BACIU STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
21 CORBU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
22 PANAS CEZAR CS SATU MARE  ROU
23 MATESAN RAUL CS SATU MARE  ROU
24 ILIUŢĂ LUCA CSS1 CONSTANTA  ROU
25 NICA IUSTIN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
26 SITA STEFAN CSS1 CONSTANTA  ROU
27 PADUREANU DAVID CSS1 CONSTANTA  ROU
28 MARIN MATEI CS DINAMO BUCURESTI  ROU
29 VIZITEU STEFAN CS SATU MARE  ROU
30 CIMPAN ANTON CS SATU MARE  ROU
31 FEHER EMILIAN CS SATU MARE  ROU
32 CONSTANTINESCU CRISTIAN LPS PETRACHE TRISCU CRAIOVA  ROU
33 CHERCIU SERBAN CSM CORONA BRASOV  ROU
34 GOGU TEODOR CS FARUL CONSTANTA  ROU
35 BALOI ALBERT CSS STEAUA BUC  ROU
36 APROFIREI CALIN CSM CORONA BRASOV  ROU
37 CAMPION MATEI ACS STESIAL BUCURESTI  ROU
38 RUSU DRAGOS CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
39 BALOI DAVID CSS STEAUA BUC  ROU
40 MOSCU ANDREI CS UNEFS BUCURESTI  ROU
41 TAMASAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
42T CODREAN MIHNEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
42T BARBUR DRAGOS LPS BIHORUL ORADEA  ROU
44 RAT TARTIA ANDREI LPS BIHORUL ORADEA  ROU
Credit foto: Sport Pictures