Bianca Moroianu – campioană la spadă junioare!

229

Bătălia pentru medalia de aur a Naționalelor de spadă pentru juniori, concursul feminin, a dus, în cele din urmă, la o finală Steaua – Dinamo. Într-un concurs care a reunit 47 de spadasine și în cursul căreia cele două finaliste au adunat câte 13 victorii – în grupe și pe tabloul principal, semifinalele au fost câștigate, categoric, de către Mihaela Leonte (Dinamo) – care a întrecut-o pe Talida Enache, de la UNEFS, cu 15-9; și de stelista Bianca Moroianu, victorie fără emoții la Theodora Ion (Farul), 15-8 într-un meci pe care l-a dominat în întregime. Bianca s-a impus și în finală, câștigând cu 15-10 și tranșând astfel în favoarea roș-albaștrilor duelul cu rivala din Ștefan cel Mare.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Irina Stan (CSA Steaua) – Iulia Rîndă (CSM Craiova) 15-12
  • Diana Zota (CS Dinamo) – Ștefania Lopătaru (CSM Corona Brașov)15-10
  • Andrada Ghica (CS Dinamo) – Eda Petrache (CSA Steaua) 15-6
  • Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) – Emma Șont (CSA Steaua) 15-14
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Ilinca Gruia (CS Dinamo) 15-14
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Ana Maria Melințescu (CS Dinamo)14-10
  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Eliza Negoescu (CSM Craiova)15-8
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Melissa Stănescu (CS UNEFS București) 15-2
  • Cristina Matache (CSU Craiova) – Ioana Drăghici (CS Dinamo) 15-14
  • Krisztina Ziman (CS Satu Mare) – Roxana Mihaela Bolborea (CS Farul Constanța) 15-5
  • Maria Crăciun (CS Satu Mare) – Andreea Muntean (LPS Oradea) 15-4
  • Theodora Ion (CS Farul Constanța) – Andreea Niculai (CSȘ 1 Constanța) 15-14
  • Alexandra Drăgan (LPS Oradea) – Ana Maria Gornoviceanu (LPS Craiova)  15-14
  • Ilinca Ionescu (CSA Steaua) – Andreea Dinuț (CSU Craiova) 13-12
  • Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Daria Olteanu (CSȘ 1 Constanța) 15-8
  • Talida Enache s-a calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Talida Enache (CS UNEFS București) – Irina Stan (CSA Steaua) 15-7
  • Diana Zota (CS Dinamo) – Andrada Ghica (CS Dinamo) 15-8
  • Daria Stănciulescu (CS Dinamo) – Georgiana Tătaru (CS UNEFS București) 15-9
  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Renata Axinte (CS Dinamo) 15-9
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Cristina Matache (CSU Craiova) 15-9
  • Maria Crăciun (CS Satu Mare) – Krisztina Ziman (CS Satu Mare) 15-9
  • Theodora Ion (CS Farul Constanța) – Alexandra Drăgan (LPS Oradea) 15-8
  • Ilinca Ionescu (CSA Steaua) – Cristina Constantinescu (CSA Steaua) 15-14

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Talida Enache (CS UNEFS București) – Diana Zota (CS Dinamo) 15-4
  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Daria Stănciulescu (CS Dinamo) 15-11
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Maria Crăciun (CS Satu Mare) 15-8
  • Theodora Ion (CS Farul Constanța) – Ilinca Ionescu (CSA Steaua) 15-10

SEMIFINALE:

  • Mihaela Leonte (CS Dinamo) – Talida Enache (CS UNEFS București) 15-9
  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Theodora Ion (CS Farul Constanța) 15-8

FINALA:

  • Bianca Moroianu (CSA Steaua) – Mihaela Leonte (CS Dinamo) 15-10

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 MOROIANU BIANCA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 LEONTE MIHAELA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T ENACHE TALIDA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
3T ION THEODORA CS FARUL CONSTANTA  ROU
5 CRACIUN MARIA CS SATU MARE  ROU
6 ZOTA DIANA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 IONESCU ILINCA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 STANCIULESCU DARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 CONSTANTINESCU CRISTINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
10 GHICA ANDRADA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 DRAGAN ALEXANDRA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
12 ZIMAN KRISZTINA CS SATU MARE  ROU
13 AXINTE RENATA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 STAN IRINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
15 MATACHE CRISTINA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
16 TATARU GEORGIANA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
17 SONT EMMA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
18 GRUIA ILINCA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
19 DRAGHICI IOANA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20 RÎNDĂ IULIA CSM CRAIOVA  ROU
21 DINUT ANDREEA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
22 MELINTESCU ANA MARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
23 BULBOREA ROXANA MIHAELA CS FARUL CONSTANTA  ROU
24 GORNOVICEANU ANA MARIA LPS PETRACHE TRISCU  ROU
25 LOPATARU STEFANIA CSM CORONA BRASOV  ROU
26 PETRACHE EDA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
27 NICULAI ANDREEA CSS1 CONSTANTA  ROU
28 MUNTEAN ANDREEA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
29 NEGOESCU ELIZA CSM CRAIOVA  ROU
30 STANESCU MELISSA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
31 OLTEANU DARIA CSS1 CONSTANTA  ROU
32 POLEUCA ANA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
33 TOTH VIKTORIA CS SATU MARE  ROU
34 PIRVA ANA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
35 STAN MARIA CSS1 CONSTANTA  ROU
36 CHEVALIER LEILA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
37 ARSENOIU GABRIELA CSM CRAIOVA  ROU
38 PREDOI BIANCA LPS PETRACHE TRISCU  ROU
39 ISMAILEANU MARA CS FARUL CONSTANTA  ROU
40 HOTCA DARIA CS SATU MARE  ROU
41 MARINESCU EVA CSS1 CONSTANTA  ROU
42 CIMPAN MARIA LPS BIHORUL ORADEA  ROU
43 CIOBANU MIRUNA CSS1 CONSTANTA  ROU
44 MATEESCU EVA CSS1 CONSTANTA  ROU
45 TOMSA ANA CS SATU MARE  ROU
46 PĂUNA BIANCA CSM CRAIOVA  ROU
47 COARDOS ALESIA CS SATU MARE  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures