Emma Șont a obținut titlul național la spadă cadeți!

289

Emma Șont (CSA Steaua) s-a impus într-o competiție de-a lungul căreia a adunat zece victorii în cele două faze ale grupelor și alte patru succese pe tabloul principal. În semifinale stelista a avut un adversar redutabil, pe Theodora Ion (CS Farul Constanța), în fața căreia a reușit o victorie la patru tușe diferență, 15-11. Finala a disputat-o cu Maria Stan (CSȘ 1 Constanța) – aceasta din urmă învingătoare cu 15-12 în semifinala cu Leila Chevalier (CS Dinamo). Ultimul act nu a avut un istoric prea lung. După tatonările de început, Emma s-a desprins confortabil pe tabelă și chiar dacă Maria a avut o tentativă de revenire, victoria a fost obținută – fără dubii – de Emma Șont, care câștigă medalia de aur și titlul național al categoriei.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Krisztina Ziman – Ana Pîrva 14-13
  • Alexandra Drăgan – Ana Tomșa 13-7
  • Maria Stan – Eva Mateescu 14-9
  • Ioana Bucșa – Daria Stănciulescu 15-14
  • Eda Petrache – Roxana Mihaela Bulborea 15-12
  • Andreea Muntean – Miruna Ciobanu15-13
  • Ilinca Ionescu, Ilinca Gruia, Leila Chevalier, Daria Hotcă, Renata Axinte, Emma Șont, Ioana Drăghici, Andreea Niculai, Ștefania Lopătaru și Theodora Ion s-au calificat direct pentru optimile de finală.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Ilinca Ionescu – Krisztina Ziman 15-8
  • Leila Chevalier – Ilinca Gruia 15-13
  • Alexandra Drăgan – Daria Hotcă 12-11
  • Maria Stan – Renata Axinte 7-6
  • Emma Șont – Ioana Bucșa 15-7
  • Ioana Drăghici – Eda Petrache 15-14
  • Ștefania Lopătaru – Andreea Niculai 15-13
  • Theodora Ion – Andreea Muntean 15-13

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Leila Chevalier – Ilinca Ionescu 15-11
  • Maria Stan  – Alexandra Drăgan 15-9
  • Emma Șont – Ioana Drăghici 15-11
  • Theodora Ion – Ștefania Lopătaru 15-12

SEMIFINALE:

  • Maria Stan – Leila Chevalier 15-12
  • Emma Șont – Theodora Ion 15-11

FINALA:

  • Emma Șont – Maria Stan 15-7

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Țară
1 ȘONT EMMA  ROU
2 STAN MARIA  ROU
3T ION THEODORA  ROU
3T CHEVALIER LEILA  ROU
5 IONESCU ILINCA  ROU
6 DRAGHICI IOANA  ROU
7 LOPATARU STEFANIA  ROU
8 DRAGAN ALEXANDRA  ROU
9 AXINTE RENATA  ROU
10 HOTCA DARIA  ROU
11 NICULAI ANDREEA  ROU
12 GRUIA ILINCA  ROU
13 PETRACHE EDA  ROU
14 MUNTEAN ANDREEA  ROU
15 ZIMAN KRISZTINA  ROU
16 BUCSA IOANA  ROU
17 MATEESCU EVA  ROU
18 STANCIULESCU DARIA  ROU
19 PIRVA ANA  ROU
20 CIOBANU MIRUNA  ROU
21 TOMSA ANA  ROU
22 BULBOREA ROXANA MIHAELA  ROU
23 TOTH VIKTORIA  ROU
24 ISMAILEANU MARA  ROU
25 MARINESCU EVA  ROU
26 COARDOS ALESIA  ROU
27 POLEUCA ANA  ROU
28 CIMPAN MARIA  ROU
29 PREDOI BIANCA  ROU
30 MUNTEAN ANA  ROU
31 MAZILESCU MARA  ROU
32 TAMASAN IZABELA  ROU
33 RUSNEAC MARIA  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures