Karina Vasile – campioana floretistelor cadete!

177

Prima zi a Naționalelor de floretă pentru cadeți și juniori a adunat pe planșele din Sala de Scrimă „Ana Pascu” 25 de sportive care și-au disputat medaliile concursului rezervat cadeților. Extrem de disputat și fără surprize mari în desfășurarea sa, concursul de la Sala „Ana Pascu” a devenit unul „bucureștean” după sferturile de finală. Fără ca în cele patru meciuri să se înregistreze scoruri mai strînse – cea mai mică diferență a fost de cinci puncte în meciul dintre Maria Teodorescu și Denisa Mănescu, în semifinale s-au calificat trei reprezentante ale clubului CSA Steaua și o sportivă de la CSTA București. În penultimul act Karina Vasile, de la Steaua, s-a impus cu 15-11 în fața Mariei Teodorescu, de la CSTA, și s-a calificat pentru finala în care a întâlnit-o pe colega sa de club, Paula Radu. Aceasta din urmă a ajuns în finală după un duel cu o altă stelistă, Andreea Dincă, duel tranșat la o diferență de cinci puncte (15-10). Finala a fost una frumoasă, în care ambele floretiste au punctat, pe rând, mergându-se cap la cap până la scorul de 7-7. Atunci Paula a reușit o tușă și a luat conducerea pe tabelă pentru a doua oară în timpul finalei, 8-7. Din acel moment însă, Karina – care s-a aflat aproape permanent cu un pas în fața adversarei sale, a legat o serie impresionantă de opt tușe consecutive, impunându-se cu 15-8 și câștigand titlul național la floretă cadete pe anul 2021.

REZULTATE COMPLETE TABLOUL PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) – Sonia Tighinean (CSM Corona Brașov) 13-10
  • Dalia Preda (CSȘ Triumf București) – Karina Liță (CSȘ Triumf București) 15-3
  • Maria Chiorean (CS Satu Mare) – Sofia Voicu (ACS Balestra București) 15-0
  • Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) – Karina Tal (ACS Floreta Timișoara) 15-8
  • Ioana Barbu (CSTA București) – Alexandra Olaru (CSM Corona Brașov) 15-12
  • Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) – Sara Serghie (CS Satu Mare) 15-5
  • Mara Neagu Culea (Steaua) – Rebeka Draveczky (CS Satu Mare) 15-0
  • Amalia Dumitru (CSTA București) – Amalia Ion (CSTA București) 15-3
  • Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) – Iris Cîrlan (ACS Aramis București) 15-9
  • Karina Vasile, Denisa Mănescu, Maria Teodorescu, Paula Radu, Miti Ingrid Bikvalvi, Enya Male și Andreea Dincă s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Karina Vasile (Steaua) – Denisa Pescăruș (CSM Corona Brașov) 15-1
  • Maria Chiorean (CS Satu Mare) – Dalia Preda (CSȘ Triumf București) 15-13
  • Denisa Mănescu (Steaua) – Miruna Husu (CSU Poli Timișoara) 15-6
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Ioana Barbu (CSTA București) 15-3
  • Paula Radu (Steaua) – Darra Cișmaș (CSM Corona Brașov) 15-4
  • Miti Ingrid Bikvalvi (CSU Poli Timișoara) – Mara Neagu Culea (Steaua) 15-10
  • Enya Male (CSM Corona Brașov) – Amalia Dumitru (CSTA București) 15-8
  • Andreea Dincă (Steaua) – Catinca Polschi (CSU Poli Timișoara) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Karina Vasile (Steaua) – Maria Chiorean (CS Satu Mare) 15-3
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Denisa Mănescu (Steaua) 15-9
  • Paula Radu (Steaua) – Miti Ingrid Bikvalvi (CSU Poli Timișoara) 15-10
  • Andreea Dincă (Steaua) – Enya Male (CSM Corona Brașov) 15-7

SEMIFINALE:

  • Karina Vasile (Steaua) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-11
  • Paula Radu (Steaua) – Andreea Dincă (Steaua) 15-10

FINALA:

  • Karina Vasile (Steaua) – Paula Radu (Steaua) 15-8

CLASAMENT FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 VASILE KARINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 RADU PAULA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T DINCĂ ANDREEA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T TEODORESCU MARIA CSTA BUC  ROU
5 MĂNESCU DENISA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
6 BIKVALVI MITI INGRID CS Universitar Politehnica Timisoara  ROU
7 MALE ENYA CSM CORONA BRASOV  ROU
8 CHIOREAN MARIA CS SATU MARE  ROU
9 PREDA DALIA CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
10 DUMITRU AMALIA CSTA BUC  ROU
11 NEAGU CULEA MARA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
12 HUSU MIRUNA CS Universitar Politehnica Timisoara  ROU
13 CISMAS DARRA CSM CORONA BRASOV  ROU
14 POLSCHI CATINCA CS Universitar Politehnica Timisoara  ROU
15 PESCARUS DENISA CSM CORONA BRASOV  ROU
16 BARBU IOANA CSTA BUC  ROU
17 OLARU ALEXANDRA CSM CORONA BRASOV  ROU
18 TIGHINEAN SONIA CSM CORONA BRASOV  ROU
19 CÎRLAN IRIS ACS ARAMIS BUCURESTI  ROU
20 SERGHIE SARA CS SATU MARE  ROU
21 TAL KARINA ACS FLORETA TIMISOARA  ROU
22 DRAVECZKY REBEKA CS SATU MARE  ROU
23 ION AMALIA ACS BALESTRA BUCURESTI  ROU
24 LITA KARINA CSS TRIUMF BUCURESTI  ROU
25 VOICU SOFIA ACS BALESTRA BUCURESTI  ROU