Rareș Ailinca – aur la sabie juniori!

318

Rareș Ailinca își continuă evoluțiile bune din acest an și, după bronzul de la etapa de Cupă Mondială de la Plovdiv, dinamovistul a obținut astăzi și titlul național la sabie în concursul rezervat juniorilor. Rareș a trecut cu același scor, 15-7, de adversarii din optimi și sferturi, iar în semifinale și-a învins cu 15-5 colegul de club, Andrei Păștin. Adversar în finală i-a fost stelistul Mihnea Enache, protagonistul unui meci foarte frumos în semifinala cu Alexandru Zmău. Ieșeanul a condus ostilitățile în prima parte a întâlnirii, când a avut avantaje consistente pe tabelă (8-3 și 10-5), dar Mihnea a reușit o revenire fantastică, a luptat și a punctat tușă după tușă egalând la 14, iar la asaltul final a punctat decisiv, pentru o victorie cu 15-14. În finală, Rareș și Mihnea au mers cap la cap până la 4-4, apoi dinamovistul s-a desprins și nu a mai cedat inițiativa. Chiar dacă Mihnea a revenit de la 13-9 la 14-13, Rareș a punctat la ultimul atac și și-a acontat medalia de aur a Naționalelor.

REZULTATELE COMPLETE ALE TABLOULUI  PRINCIPAL:

16-IMI:

  • Paul Iacob (Steaua) – Andrei Popa (CSȘ Slobozia) 15-4
  • Marco Șovar (Dinamo) – Liviu Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-6
  • Radu Nițu (Riposta București) – Cristian Doană (Dinamo) 15-6
  • Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) – Iustin Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15-8
  • Mihnea Enache (Steaua) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-11
  • Daniel Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) – Nicolas Lupu (Dinamo) 15-13
  • Vlad Covaliu (Dinamo) – Radu Mercurian (Dinamo) 15-4
  • Andrei Păștin (Dinamo) – Andrei Bărbuță (CSȘ Unirea Iași) 15-5
  • Rareș Gheorghe (Dinamo) – Gabriel Zane (Riposta București) 15-14
  • Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – Andrei Zane (Riposta București) 15-9
  • Ionuț Duțu (Steaua) – Dacian Enache (Steaua) 15-8
  • Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Alexandru Eva (Muschetarul Iași) 15-8
  • Andrei Mihnea (CSȘ Unirea Iași) – Mario Cojocaru (Steaua) 15-10
  • Răzvan Botea (Dinamo) – Luca Radu (Dinamo) 15-14
  • Alexandru Zmău și Rareș Ailinca s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Zmău (CSM Iași) – Paul Iacob (Steaua) 15-6
  • Radu Nițu (Riposta București) – Marco Șovar (Dinamo) 15-2
  • Mihnea Enache (Steaua)  – Casian Cîdu (CSȘ Unirea Iași) 15-12
  • Vlad Covaliu (Dinamo) – Daniel Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-6
  • Andrei Păștin (Dinamo) – Rareș Gheorghe (Dinamo) 15-10
  • Ionuț Duțu (Steaua) – Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-14
  • Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Andrei Mihnea (CSȘ Unirea Iași) 15-11
  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Răzvan Botea (Dinamo) 15-7

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Zmău (CSM Iași) – Radu Nițu (Riposta București) 15-7
  • Mihnea Enache (Steaua) – Vlad Covaliu (Dinamo) 15-8
  • Andrei Păștin (Dinamo) – Ionuț Duțu (Steaua) 15-11
  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-7

SEMIFINALE:

  • Mihnea Enache (Steaua) – Alexandru Zmău (CSM Iași)  15-14
  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Andrei Păștin (Dinamo) 15-5

FINALA:

  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Mihnea Enache (Steaua) 15-13

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 AILINCA Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
2 ENACHE Mihnea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T PASTIN Andrei CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T ZMAU Alexandru CSM IASI  ROU
5 COVALIU Vlad CS DINAMO BUCURESTI  ROU
6 DUTU Ionut CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia  ROU
8 NITU Radu (Champ) CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
9 CIDU Casian CSS Unirea Iasi  ROU
10 SOVAR Marco CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 MIHNEA Andrei CSS Unirea Iasi  ROU
12 STAN Cosmin CSS Unirea Iasi  ROU
13 GHEORGHE Rares CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 BOTEA Razvan CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 IACOB Paul CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 LEPADATESCU Daniel CSM UNIREA Slobozia  ROU
17 LUPU Nicolas CS DINAMO BUCURESTI  ROU
18 POPA Andrei CSS SLOBOZIA  ROU
19 RADU Luca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
20 ZANE Gabriel CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
21 TIPISCA Razvan CSM IASI  ROU
22 ZANE Andrei CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
23 COJOCARU Mario CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 LEPADATESCU Liviu CSM UNIREA Slobozia  ROU
25 DOANA Cristian CS DINAMO BUCURESTI  ROU
26 EVA Alexandru CS Muschetarul Iasi  ROU
27 ENACHE Dacian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28 CIDU Iustin CSS Unirea Iasi  ROU
29 MERCURIAN Radu CS DINAMO BUCURESTI  ROU
30 BARBUTA Andrei CSS Unirea Iasi  ROU
31 NISTOR Nichita CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
32 COSTEA Andrei ACS DUEL BUC  ROU
33 GROSU Cristian CSS Unirea Iasi  ROU
34 MACOVEI Razvan CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
35 MIHAI Mircea Ioan CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 PIETROIU Andrei CSS SLOBOZIA  ROU
37 COSTEA Rares ACS DUEL BUC  ROU
38 MACOVEI Cristian CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
39 MICULESCU Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
40 ARGATU Ioan Dinu CS DINAMO BUCURESTI  ROU
41 MILITARU David Nicolae CS DINAMO BUCURESTI  ROU
42 NITU Horia CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
43 GAVRILA Cristian Marian CSS SLOBOZIA  ROU
44 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov  ROU
45 ROSESCU Iannis CS DINAMO BUCURESTI  ROU
46 PIRVU Mario ACS DUEL BUC  ROU
Credit foto: Sport Pictures