Aurul de la sabie cadete a fost câștigat de Amalia Stan!

560

Primul titlu al cadeților și juniorilor pe 2021 ia drumul Moldovei! Amalia Stan este campioana sabiei feminine la cadeți după ce și-a dominat toate adversarele întâlnite în drumul către finală. În penultimul act s-au mai calificat trei reprezentante ale Bucureștiului – Alexandra Mitruș, Denisa Șerban și Catinca Dumitru, iar meciurile au fost aprige. Amalia s-a impus în fața Alexandrei mai greu decât o arată scorul (15-10), iar Catinca a învins-o cu 15-9 pe colega sa de club, Denisa. În finală, însă, Catinca Dumitru nu a mai repetat evoluțiile bune de până atunci, iar Amalia a câștigat meritat, la o diferență de zece tușe (15-5).

REZULTATELE COMPLETE:

16-IMI:

  • Anastasia Fusea (Dinamo) – Iulia Maria Păun (Steaua) 15-13
  • Andreea Șerbănoiu (Dinamo) – Alyssa Ștefănescu (Riposta București) 15-12
  • Maria Alexe (Steaua) – Teodora Oargă (CSTA București) 15-11
  • Alexandra Mitruș (Dinamo) – Rebeca Maria Tudorancea (Dinamo) 15-9
  • Amalia Covaliu (Dinamo) – Maria Martinaș (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Rosemarie Benciu (Riposta București) – Patricia Popa (Steaua) 15-12
  • Teodora Neagu (CSM Iași) – Ema Cârligeanu (Riposta București) 15-4
  • Denisa Șerban (Steaua) – Ioana Arabolu (Duel București) 15-3
  • Maria Badea (Steaua) – Adriana maria Geatara (Steaua) 15-13
  • Teodora Moldovan (Dinamo) – Anastasia Mihalcea (Dinamo) 15-12
  • Ana Botezatu (Dinamo) – Maria Bădulescu (Duel București) 15-2
  • Catinca Dumitru (Steaua) – Bianca Statie (Dinamo) 15-13
  • Lorena Mărgineanu (Dinamo) – Anna Ovesia (Dinamo) 15-13
  • Adina Elena Butum (Corona Brașov) – Daria Carp (CSM Iași) 15-12
  • Amalia Stan și Maria Cojocaru s-au calificat direct în optimile de finală

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Anastasia Fusea (Dinamo) 15-7
  • Maria Alexe (Steaua) – Andreea Șerbănoiu (Dinamo) 15-8
  • Alexandra Mitruș (Dinamo) – Amalia Covaliu (Dinamo) 15-10
  • Teodora Neagu (CSM Iași) – Rosemarie Benciu (Riposta București) 15-6
  • Denisa Șerban (Steaua) – Maria Badea (Steaua) 15-13
  • Ana Botezatu (Dinamo) – Teodora Moldovan (Dinamo) 15-13
  • Catinca Dumitru (Steaua) – Lorena Mărgineanu (Dinamo) 15-8
  • Adina Elena Butum (Corona Brașov) – Maria Cojocaru (Riposta București) 15-11

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Maria Alexe (Steaua) 15-11
  • Alexandra Mitruș (Dinamo) – Teodora Neagu (CSM Iași) 15-12
  • Denisa Șerban (Steaua) – Ana Botezatu (Dinamo) 15-12
  • Catinca Dumitru (Steaua) – Adina Elena Butum (Corona Brașov) 15-10

SEMIFINALE:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Alexandra Mitruș (Dinamo) 15-10
  • Catinca Dumitru (Steaua) – Denisa Șerban (Steaua) 15-9

FINALA:

  • Amalia Stan (CSȘ Unirea Iași) – Catinca Dumitru (Steaua) 15-5

CLASAMENT FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 STAN Amalia CSS Unirea Iasi  ROU
2 DUMITRU Catinca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T MITRUS Alexandra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T SERBAN Denisa CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 NEAGU Teodora CSM IASI  ROU
6 BOTEZATU Ana CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 ALEXE Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 BUTUM Adelina Elena CSM CORONA BRASOV  ROU
9 COJOCARU Maria CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
10 MOLDOVAN Teodora CS DINAMO BUCURESTI  ROU
11 BENCIU Rosemarie CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
12 BADEA Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
13 FUSEA Anastasia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 COVALIU Amalia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
15 MARGINEANU Lorena CS DINAMO BUCURESTI  ROU
16 SERBANOIU Andreea (Deea) CS DINAMO BUCURESTI  ROU
17 STEFANESCU Alyssa CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
18 OVESIA Anna CS DINAMO BUCURESTI  ROU
19 MARTINAS Maria CSS Unirea Iasi  ROU
20 PAUN Iulia Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21 CARP Daria CSM IASI  ROU
22 GEATARA Adriana Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
23 POPA Patricia CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
24 MIHALCEA Anastasia CS DINAMO BUCURESTI  ROU
25 OARGA Teodora CSTA Bucuresti  ROU
26 STATIE Bianca CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 BADULESCU Maria ACS DUEL BUC  ROU
28 TUDORANCEA Rebeca Maria CS DINAMO BUCURESTI  ROU
29 CIRLIGEANU Ema CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
30 ARABOLU Ioana ACS DUEL BUC  ROU
31 HEHAL Alexandra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
32 NEMES Ariana Rebeca CSTA Bucuresti  ROU
33 ADANILOAIE Andreea Beatrice CS DINAMO BUCURESTI  ROU
34 ICNOTIU Teona Maria CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
35 CHICOS Teodora CSS Unirea Iasi  ROU
36 DEJESCU Ana CS RIPOSTA BUCURESTI  ROU
37 MILITARU Alexia CSTA Bucuresti  ROU
38 GHEORGHE Andreea Cristina CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
39 SERBOTEI Iarina CS DINAMO BUCURESTI  ROU
40 VISAN Maria Academia de Scrima  ROU
41 APOSTU Ioana Raisa CSS Unirea Iasi  ROU
42 DINU Crina Maria CSTA Bucuresti  ROU
43 PELIN Briana Valentina CSTA Bucuresti  ROU
44 PATRANOIU Petra CS DINAMO BUCURESTI  ROU
45 GROSU Alexia Maria CSS Unirea Iasi  ROU
46 MITRUS Andreea CS DINAMO BUCURESTI  ROU