Aurul de la spadă a mers la Mario Persu!

331

Asalturi spectaculoase, dueluri înverșunate și multă determinare! Acestea au fost bornele principale ale ultimei zile din cadrul Naționalelor de scrimă pentru seniori. Titlul a fost cucerit de craioveanul Mario Persu, care l-a întâlnit în finală pe Benjamin Bodo, de la CSU Politehnica Timișoara. Persu s-a aflat la conducerea meciului, dar Bodo a reușit o revenire spectaculoasă, de la 8-4 la 8-7, apoi craioveanul s-a distanțat din nou – de această dată la trei puncte (11-8). Mario a păstrat diferența și a mărit-o, reușind să se impună cu 15-11, în ciuda eforturilor lui Benjamin. Mario Persu a câștigat titlul de campion național al spadei masculine, dar trebuie remarcat traseul extraordinar al… floretistului Benjamin Bodo. Campionul național din acest an al floretei masculine a ajuns până în finala concursului de spadă, unde a cedat la mare luptă!

REZULTATELE COMPLETE:

TURUL 1:

  • Alin Sbîrcia (CSU Craiova) – Mihai Bigea (CSU Craiova) 15-11
  • Alexandru Petricean (CSM Oradea) – Andrei Burghelea (Steaua) 15-8
  • Adrian Dabija (Dinamo) – Luca Gurza (CS Satu Mare) 15-4
  • Răzvan Tudosie (LPS Craiova) – Ștefan Bivolaru (CSM Craiova) 15-13
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Cătălin Monea (Farul Constanța) 15-6
  • Tudor Surducan (CS Satu Mare) – Tudor Zărnescu (Steaua) 15-14
  • Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) – Horia Nistor (Farul Constanța)
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Ștefan Baciu (Steaua) 15-8
  • Liviu Pascu (CSM Craiova) – Claudiu Vasilescu (CSM Craiova) 15-9
  • David Biro (CSU Craiova) – Alexandru Costache (CSM Oradea) 15-11
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – Cătălin Vitan (CSM Craiova) 15-13
  • Mihail Oprea (CSU Craiova) – Ștefan Jianu (CSM Craiova) 15-2
  • Dorin Băzăvan (Dinamo) – Liviu Dragomir (CSU Craiova) 15-13
  • Daniel Popa (Steaua) – Nicolae Drăgoi (CS UNEFS București) 15-7
  • Sebastian Tirman (Steaua) – Andrei Papp (Farul Constanța) 15-11
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Mihai Ciovică (CSU Craiova) 15-14
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Dimu Purcărea (Farul Constanța) 15-2
  • Bogdan Negraia (Dinamo) – Cătălin Buciumenu (ACS Engarde București) 15-6
  • Valentin Popa (CSM Oradea) – Marton Mezinger (CS Satu Mare) 15-5
  • Tatian Bolboceanu, Marius Badea, Mihăiță Barcan, Alin Mitrică, Mario Persu, Răzvan Crăciun, Lucian Ciovică, Szabolcs Szabo, David Statie, Rareș Marghescu, Lehel Nagy, Anton Cîmpan, Alexandru Oroian s-au calificat direct în 16-imi

16-IMI:

  • Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) – Alin Sbîrcia (CSU Craiova) 15-10
  • Adrian Dabija (Dinamo) – Alexandru Petricean (CSM Oradea) 15-4
  • Marius Badea (Steaua) – Răzvan Tudosie (LPS Craiova) 15-8
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Mihăiță Barcan (CSM Craiova) 15-13
  • Alin Mitrică (CSU Craiova) – Tudor Surducan (CS Satu Mare) 15-10
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Ovidiu Pîrvuleasa (CSU Craiova) 15-11
  • Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) – Răzvan Crăciun (Steaua) 15-9
  • Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Liviu Pascu (CSM Craiova) 15-11
  • David Biro (CSU Craiova) – Szabolcs Szabo (CS Satu Mare) 15-13
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – Mihail Oprea (CSU Craiova) 15-14
  • David Statie (Dinamo) – Dorin Băzăvan (Dinamo) 13-12
  • Rareș Marghescu (Steaua) – Daniel Popa (Steaua) 15-9
  • Lehel Nagy (CSM Satu Mare) – Sebastian Tirman (Steaua) 15-7
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Anton Cîmpan (CS Satu Mare) 15-11
  • Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) – Bogdan Negraia (Dinamo) 15-5
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Valentin Popa (CSM Oradea) 15-14

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Adrian Dabija (Dinamo) – Tatian Bolboceanu (CSU Craiova) 15-3
  • Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) – Marius Badea (Steaua) 15-11
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Alin Mitrică (CSU Craiova) 15-8
  • Lucian Ciovică (CSU Craiova) – Alexandru Csaki Nyisztor (CSU Craiova) 15-7
  • Ioan Constantinescu (Dinamo) – David Biro (CSU Craiova) 15-10
  • David Statie (Dinamo) – Rareș Marghescu (Steaua) 15-9
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Lehel Nagy (CSM Satu Mare) 15-7
  • Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) – Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) 15-8

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Adrian Dabija (Dinamo) – Ștefăniță Vâlceanu (CSU Craiova) 15-6
  • Mario Persu (CSU Craiova) – Lucian Ciovică (CSU Craiova) 15-10
  • David Statie (Dinamo) – Ioan Constantinescu (Dinamo) 15-10
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – Alexandru Oroian (CSM Satu Mare) 15-14

SEMIFINALE:

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Adrian Dabija (Dinamo) 15-11
  • Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) – David Statie (Dinamo) 15-10

FINALA

  • Mario Persu (CSU Craiova) – Benjamin Bodo (CSU Politehnica Timișoara) 15-11

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 PERSU MARIO CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
2 BODO BENJAMIN CS Universitar Politehnica Timisoara  ROU
3T STATIE DAVID CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T DABIJA ADRIAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
5 OROIAN ALEXANDRU CSM SATU MARE  ROU
6 CIOVICĂ LUCIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
7 CONSTANTINESCU IOAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
8 VÎLCEANU STEFĂNITĂ CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
9 BOLBOCEANU TATIAN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
10 MITRICĂ ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
11 MARGHESCU RARES CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
12 NAGY LEHEL CSM SATU MARE  ROU
13 BADEA MARIUS CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 SZILAGYI ADRIAN CSM SATU MARE  ROU
15 NYISZTOR CSAKI ALEXANDRU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
16 BIRO DAVID CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
17 SZABO SZABOLCS CS SATU MARE  ROU
18 BARCAN MIHAITA CSM CRAIOVA  ROU
19 CIMPAN ANTON CS SATU MARE  ROU
20 CRACIUN RAZVAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21 OPREA MIHAIL CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
22 PETRICEAN ALEXANDRU CSM ORADEA  ROU
23 NEGRAIA BOGDAN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
24 PÎRVULEASA OVIDIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
25 BĂZĂVAN DORIN CS DINAMO BUCURESTI  ROU
26 TUDOSIE RAZVAN LPS PETRACHE TRISCU  ROU
27 TIRMAN SEBASTIAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
28 POPA DANIEL CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
29 PASCU LIVIU CSM CRAIOVA  ROU
30 SBIRCIA ALIN CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
31 POPA VALENTIN CSM ORADEA  ROU
32 SURDUCAN TUDOR CS SATU MARE  ROU
33 CIOVICA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
34 MONEA CATALIN CS FARUL CONSTANTA  ROU
35 ZARNESCU TUDOR CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
36 COSTACHE ALEXANDRU CSM ORADEA  ROU
37 MEZINGER MARTON CS SATU MARE  ROU
38 BIGEA MIHAI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
39 VASILESCU CLAUDIU CSM CRAIOVA  ROU
40 DRAGOI NICOLAE CS UNEFS BUCURESTI  ROU
41 PAPP ANDREI CS FARUL CONSTANTA  ROU
42 BIVOLARU STEFAN CSM CRAIOVA  ROU
43 DRAGOMIR LIVIU CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
44T NISTOR HORIA CS FARUL CONSTANTA  ROU
44T BACIU STEFAN CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
46 VITAN CATALIN CSM CRAIOVA  ROU
47 BUCIUMENU CATALIN ACS ENGARDE BUC  ROU
48 BURGHELEA ANDREI CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
49T PURCAREA DIMU CS FARUL CONSTANTA  ROU
49T GURZA LUCA CS SATU MARE  ROU
51 JIANU STEFAN CSM CRAIOVA  ROU
DNF TUTA ANDI CSM CRAIOVA  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures