Ana Maria Popescu – campioană națională la spadă!

294

Ana Maria câștigă din nou titlul național la spadă după o pauză de opt ani! Într-o competiție care a adunat la start 35 de spadasine, sferturile de finală au fost dominate de bucureșteni, singura prezență din afara capitalei fiind cea a orădencei Bianca Benea. În semifinale s-au calificat Ana Maria Popescu, Greta Vereș, Bianca Benea și Amalia Tătăran. Cele două meciuri au fost extrem de disputate, semifinala dintre Ana Maria și Bianca încheindu-se cu victoria la două tușe a stelistei, după o partidă în care cele două sportive au mers cap la cap până aproape de final. Finala dintre Ana Maria Popescu și Greta Vereș a fost dominată de viitoarea campioană, care s-a impus cu 15-8 și și-a completat palmaresul cu un nou aur la Naționalele de spadă!

REZULTATELE COMPLETE

32-IMI:

  • Roxana Mihaela Bolborea (Farul Constanța) – Leila Chevalier (Dinamo) 15-8
  • Andreea Dinuț (CSU Craiova) – Gabriela Arsenoiu (CSM Craiova) 12-6
  • Irina Macedonscki (ACS Engarde București) – Bianca Păun (CSM Craiova) 15-11

16-IMI:

  • Alexandra Predescu (Steaua) – Roxana Mihaela Bolborea (Farul Constanța) 15-3
  • Renata Axinte (CS Dinamo) – Daria Olteanu (CSȘ 1 Constanța) 15-7
  • Cristina Constantinescu (Steaua) – Cristina Matache (CSU Craiova) 15-9
  • Greta Vereș (Steaua) – Ana Maria Melintescu (Dinamo) 15-6
  • Bianca Moroianu (Steaua) – Ilinca Gruia (Dinamo) 15-10
  • Adela Danciu (CSU Craiova) – Irina Stan (Steaua) 15-13
  • Bianca Mitricof (CSM Craiova) – Maria Stănciulescu (Dinamo) 15-13
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Ștefana Dică (CSU Craiova) 15-4
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Andreea Dinuț (CSU Craiova) 15-3
  • Cezara Bolboceanu (CSU Craiova) – Alexandra Pătru (CSU Craiova)15-12
  • Claudia Năboiu (CSU Craiova) – Andreea Niculai (CSȘ 1 Constanța) 15-11
  • Diana Zota (Dinamo) – Theodora Ion (Farul Constanța) 15-14
  • Mihaela Leonte (Dinamo) – Iulia Rîndă (CSM Craiova) 15-9
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Greti Găman (CSU Craiova) 15-1
  • Sabina Ecobici (CSU Craiova) – Talida Enache (CS UNEFS București) 15-11
  • Andrada Ghica (Dinamo) – Irina Macedonscki (ACS Engarde București) 15-9

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandra Predescu (Steaua) – Renata Axinte (CS Dinamo) 15-4
  • Greta Vereș (Steaua) – Cristina Constantinescu (Steaua) 15-11
  • Bianca Moroianu (Steaua) – Adela Danciu (CSU Craiova) 14-13
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Bianca Mitricof (CSM Craiova) 15-12
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Cezara Bolboceanu (CSU Craiova) 15-9
  • Diana Zota (Dinamo) – Claudia Năboiu (CSU Craiova) 15-12
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Mihaela Leonte (Dinamo) 15-9
  • Andrada Ghica (Dinamo) – Sabina Ecobici (CSU Craiova) 15-11

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Greta Vereș (Steaua) – Alexandra Predescu (Steaua) 15-10
  • Amalia Tătăran (Dinamo) – Bianca Moroianu (Steaua) 15-10
  • Bianca Benea (CSM Oradea) – Diana Zota (Dinamo) 15-3
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Andrada Ghica (Dinamo) 15-10

SEMIFINALE:

  • Greta Vereș (Steaua) – Amalia Tătăran (Dinamo) 15-10
  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Bianca Benea (CSM Oradea) 15-13

FINALA:

  • Ana Maria Popescu (Steaua) – Greta Vereș (Steaua) 15-8

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club

Țară:

1 POPESCU ANA MARIA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 VEREŞ GRETA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T TATARAN AMALIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
3T BENEA BIANCA CSM ORADEA  ROU
5 PREDESCU ALEXANDRA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
6 GHICA ANDRADA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
7 MOROIANU BIANCA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 ZOTA DIANA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
9 LEONTE MIHAELA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
10 CONSTANTINESCU CRISTINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
11 MITRICOF BIANCA CSM CRAIOVA  ROU
12 BOLBOCEANU CEZARA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
13 AXINTE RENATA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
14 ECOBICI SABINA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
15 DANCIU ADELA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
16 NĂBOIU CLAUDIA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
17 ION THEODORA CS FARUL CONSTANTA  ROU
18T NICULAI ANDREEA CSS1 CONSTANTA  ROU
18T STAN IRINA CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
20 ENACHE TALIDA CS UNEFS BUCURESTI  ROU
21 OLTEANU DARIA CSS1 CONSTANTA  ROU
22 PĂTRU ALEXANDRA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
23 STANCIULESCU MARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
24 GAMAN GRETI CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
25 MATACHE CRISTINA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
26 MELINTESCU ANA MARIA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
27 RÎNDĂ IULIA CSM CRAIOVA  ROU
28 GRUIA ILINCA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
29 DICĂ Stefana CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
30 DINUT ANDREEA CS UNIVERSITATEA CRAIOVA  ROU
31 BULBOREA Roxana Mihaela CS FARUL CONSTANTA  ROU
32 MACEDONSCKI IRINA ACS ENGARDE BUC  ROU
33 PĂUNA BIANCA CSM CRAIOVA  ROU
34 CHEVALIER LEILA CS DINAMO BUCURESTI  ROU
35 ARSENOIU GABRIELA CSM CRAIOVA  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures