Anca Săveanu – campioana României la floretă!

189

Într-un concurs extrem de disputat și cu multe întâlniri decise la limită, finala a fost un meci „în familie”. Ultimul act al Naționalelor de floretă pentru fete a opus două reprezentante ale clubului CSA Steaua, Mălina Călugăreanu și Anca Săveanu. Meciul a fost câștigat, la o singură tușă, de Anca, care a dispus de colega sa de club și de lot național cu 12-11, după o partidă electrizantă!

REZULTATELE COMPLETE

16-IMI:

  • Anne Marie Briciu (CSTA București) – Alexandra Lazin (CSU Politehnica Timișoara) 15-12
  • Maria Teodorescu (CSTA București) – Diana Suta (CS Satu Mare) 15-11
  • Emilia Corbu (CSTA București) – Denisa Șoitu (Corona Brașov) 15-2
  • Ecaterina Gorobet (CSU Politehnica Timișoara) – Alexandra Olaru (Corona Brașov) 15-2
  • Paula Radu (Steaua) – Denisa Pescăruș (Corona Brașov) 15-3
  • Mara Neagu Culea (Steaua) – Melissa Korossy (CS Satu Mare) 15-10
  • Teodora Sofran (CS Satu Mare) – Diana Virag (CS Satu Mare) 15-4
  • Ana Boldor (CSU Politehnica Timișoara) – Sonia Tighinean (Corona Brașov) 15-4
  • Andreea Dincă (Steaua) – Maria Chiorean (CS Satu Mare) 15-1
  • Petra Magyar (CSU Politehnica Timișoara) – Enya Male (Corona Brașov) 15-0
  • Denisa Mănescu (Steaua) – Darra Cismaș (Corona Brașov) 15-6
  • Mălina Călugăreanu, Anastasia Cereș, Maria Boldor, Teodora Sîrbu și Anca Săveanu s-au calificat direct în optimi.

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Mălina Călugăreanu (Steaua) – Anne Marie Briciu (CSTA București) 15-0
  • Emilia Corbu (CSTA București) – Maria Teodorescu (CSTA București) 15-7
  • Anastasia Cereș (CSU Politehnica Timișoara) – Ecaterina Gorobet (CSU Politehnica Timișoara) 15-11
  • Maria Boldor (Steaua) – Paula Radu (Steaua) 15-4
  • Teodora Sîrbu (CSU Politehnica Timișoara) – Mara Neagu Culea (Steaua) 15-7
  • Ana Boldor (CSU Politehnica Timișoara) – Teodora Sofran (CS Satu Mare) 15-10
  • Andreea Dincă (Steaua) – Petra Magyar (CSU Politehnica Timișoara) 15-12
  • Anca Săveanu (Steaua) – Denisa Mănescu (Steaua) 15-2

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Mălina Călugăreanu (Steaua) – Emilia Corbu (CSTA București) 15-8
  • Maria Boldor (Steaua) – Anastasia Cereș (CSU Politehnica Timișoara) 15-9
  • Teodora Sîrbu (CSU Politehnica Timișoara) – Ana Boldor (CSU Politehnica Timișoara) 15-9
  • Anca Săveanu (Steaua) – Andreea Dincă (Steaua) 15-3

SEMIFINALE:

  • Mălina Călugăreanu (Steaua) – Maria Boldor (Steaua) 15-12
  • Anca Săveanu (Steaua) – Teodora Sîrbu (CSU Politehnica Timișoara) 15-6

FINALA:

  • Anca Săveanu (Steaua) – Mălina Călugăreanu (Steaua) 12-11

CLASAMENT FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 SAVEANU Anca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
2 CALUGAREANU Malina CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T BOLDOR Maria CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T SIRBU Teodora CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
5 CERES Anastasia CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
6 BOLDOR Ana CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
7 DINCA Andreea CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 CORBU Emilia CSTA Bucuresti  ROU
9 TEODORESCU Maria CSTA Bucuresti  ROU
10 MAGYAR Petra CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
11 SOFRAN Teodora CS SATU MARE  ROU
12 GOROBET Ecaterina CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
13 RADU Paula CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
14 NEAGU CULEA Mara CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
15 MANESCU Denisa CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
16 BRICIU Anne Marie CSTA Bucuresti  ROU
17 LAZIN Alexandra CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
18 CISMAS Darra CSM CORONA BRASOV  ROU
19 KOROSSY Melissa CS SATU MARE  ROU
20 PESCARUS Denisa CSM CORONA BRASOV  ROU
21T VIRAG Diana CS SATU MARE  ROU
21T OLARU Alexandra CSM CORONA BRASOV  ROU
23 MALE Enya CSM CORONA BRASOV  ROU
24 SUTA Diana CS SATU MARE  ROU
25 SOITU Denisa CSM CORONA BRASOV  ROU
26 CHIOREAN Maria CS SATU MARE  ROU
27 TIGHINEAN Sonia CSM CORONA BRASOV  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures