Benjamin Bodo a câștigat titlul național la floretă!

239

Semifinalele Naționalelor de floretă rezervate băieților au fost o „afacere bucureșteano-timișoreană”! Cu câte doi sportivi calificați în această fază, Steaua și CSU Poli Timișoara i-au trimis, în cele din urmă, în ultimul act pe Alexandru Sîrb și pe Benjamin Bodo. Sîrb a dispus, într-o semifinală foarte disputată, de colegul său de club, Alexandru Pîrva, pe care l-a învins la limită, cu 15-14, în timp ce duelul timișorean din a doua semifinală l-a dat câștigător pe Bodo, victorie cu 15-10 în partida cu Bogdan Dascălu. Finala a avut ritm, iar cei doi floretiști și-au dorit victoria și medalia de aur, însă ea a plecat spre Benjamin Bodo, învingător la două tușe, 15-13.

REZULTATELE COMPLETE:

16-IMI:

  • Petru Surcel (Steaua) – Răzvan Nojea (CS Satu Mare) 15-11
  • Vlad Poroșniuc (CSU Cluj) – Luca Ioniță (Steaua) 15-3
  • Andrei Ciobănică (CSTA București) – Matei Serghie (CS Satu Mare) 15-8
  • Ștefan Marin (CSTA București) – Radu Bălan (Steaua) 15-14
  • Vlad Roșu (Steaua) – Dragoș Iamandei (CSTA București) 15-10
  • Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) – Mădălin Baloi (Aramis) 15-4
  • Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) – Mihnea Surcel (ACS Balestra) 15-11
  • Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara) – Nicolas Pop (CS Satu Mare) 15-7
  • Alexandru Pîrva, Silviu Roșu, Valentin Niță, Alexandru Sîrb, Bogdan Dascălu, Iulian Teacă, Radu Burcea, Benjamin Bodo s-au calificat direct în optimi

OPTIMI DE FINALĂ:

  • Alexandru Pîrva (Steaua) – Petru Surcel (Steaua) 15-10
  • Silviu Roșu (Steaua) – Vlad Poroșniuc (CSU Cluj) 15-6
  • Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) – Andrei Ciobănică (CSTA București) 15-12
  • Alexandru Sîrb (Steaua) – Ștefan Marin (CSTA București) 15-10
  • Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Vlad Roșu (Steaua) 15-10
  • Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) – Iulian Teacă (CSU Poli Timișoara) 15-11
  • Radu Burcea (Steaua) – Mădălin Chirnogeanu (CSTA București) 15-12
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Eugeniu Vadaniuc (CSU Poli Timișoara) 15-10

SFERTURI DE FINALĂ:

  • Alexandru Pîrva (Steaua) – Silviu Roșu (Steaua) 15-10
  • Alexandru Sîrb (Steaua) – Valentin Niță (CSU Poli Timișoara) 15-8
  • Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) – Mihail Barbința (CSU Poli Timișoara) 15-6
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Radu Burcea (Steaua) 15-4

SEMIFINALE:

  • Alexandru Sîrb (Steaua) – Alexandru Pîrva (Steaua) 15-14
  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Bogdan Dascălu (CSU Poli Timișoara) 15-10

FINALA:

  • Benjamin Bodo (CSU Poli Timișoara) – Alexandru Sîrb (Steaua) 15-13

CLASAMENTUL FINAL:

Loc
Nume
Club
Țară
1 BODO Benjamin CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
2 SIRB Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
3T DASCALU Bogdan CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
3T PIRVA Alexandru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
5 NITA Valentin CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
6 BURCEA Radu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
7 ROSU Silviu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
8 BARBINTA Mihail CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
9 TEACA Iulian CSU POLITEHNICA TIMISOARA  ROU
10 PORUSNIUC Vlad CSU CLUJ NAPOCA  ROU
11 CHIRNOGEANU Madalin CSTA Bucuresti  ROU
12T MARIN Stefan CSTA Bucuresti  ROU
12T CIOBANICA Andrei CSTA Bucuresti  ROU
14 ROSU Vlad CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
15 VADANIUC Eugeniu CSU POLITEHNICA TIMISOARA  MDA
16 SURCEL Petru CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
17 NOJEA Razvan CS SATU MARE  ROU
18 POP Nicolas CS SATU MARE  ROU
19 IAMANDEI Dragos CSTA Bucuresti  ROU
20 BALAN Radu CSA STEAUA BUCURESTI  ROU
21 SERGHIE Matei CS SATU MARE  ROU
22 BALOI Madalin ACSS ARAMIS BUCURESTI  ROU
23 SURCEL Mihnea ACS BALESTRA BUC  ROU
24 IONITA Luca CSA STEAUA BUCURESTI  ROU

 

Credit foto: Sport Pictures