Alin Badea – campionul României la sabie!

210

Alin Badea este campionul național la sabie! Stelistul a avut un duel extrem de disputat, în semifinale, cu George Dragomir, tânăra speranță a sabiei românești masculine. În cele din urma, Alin s-a impus cu 15-14 și s-a calificat pentru finala concursului, acolo unde a dat peste un alt coleg de la lotul național, dinamovistul Iulian Teodosiu. Ultimul act a fost câștigat de Alin Badea, care, după o victorie cu 15-14, si-a pus la gât medalia de campion național după o pauză de cinci ani.

REZULTATELE COMPLETE

16-IMI

  • Radu Nițu (Riposta) – Mario Cojocaru (Steaua) 15-6
  • Sorin Eftimie (Dinamo) – Iustin Cidu (CSȘ Unirea Iași) 15-8
  • Mihai Cruțu (Steaua) – Luca Radu (Dinamo) 15-4
  • Marco Sovar (Dinamo) –Andrei Mihnea (CSȘ Unirea Iași) 15-9
  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Răzvan Tipișcă (CSM Iași) 15-11
  • Casian Cidu (CSȘ Unirea Iași) – Bogdan Cristoloveanu (Olimpic Cetate Râșnov) 15-1
  • Alin Badea (Steaua) – Maximilian Băjan (Duel București) 15-1
  • Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Daniel Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-4
  • Nicolas Lupu (Dinamo) – Liviu Lepădătescu (CSM Unirea Slobozia) 15-5
  • Mihnea Enache (Steaua) – Paul Iacob (Steaua) 15-9
  • Iulian Teodosiu (Dinamo) – Rareș Dicu (Dinamo) 15-3
  • Codrin Cozmuleanu (Dinamo) – Răzvan Botea (Dinamo) 15-5
  • Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) – Ionuț Duțu (Steaua) 15-8
  • Matei Cidu (CSM Iași) – Andrei Păștin (Dinamo) 15-14
  • Răzvan Ursachi (Dinamo) – Eduard Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-9
  • George Dragomir a fost calificat direct în turul doi

OPTIMI DE FINALĂ:

  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Radu Nițu (Riposta)
  • Mihai Cruțu (Steaua) – Sorin Eftimie (Dinamo) 15-12
  • Rareș Ailinca (Dinamo) – Marco Sovar (Dinamo) 15-9
  • Alin Badea (Steaua) – Casian Cidu (CSȘ Unirea Iași) 15-0
  • Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) – Nicolas Lupu (Dinamo) 15-10
  • Iulian Teodosiu (Dinamo) – Mihnea Enache (Steaua)  15-5
  • Codrin Cozmuleanu (Dinamo) – Cosmin Stan (CSȘ Unirea Iași) 15-11
  • Matei Cidu (CSM Iași) – Răzvan Ursachi (Dinamo) 15-14

SFERTURI DE FINALĂ:

  • George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) – Mihai Cruțu (Steaua) 15-6
  • Alin Badea (Steaua) – Rareș Ailinca (Dinamo) s-a retras Rareș Ailinca din cauze medicale
  • Iulian Teodosiu (Dinamo) – Răzvan Stănescu (CSM Unirea Slobozia) 15-6
  • Matei Cidu (CSM Iași) – Codrin Cozmuleanu (Dinamo) 15-9

SEMIFINALE:

  • Alin Badea (Steaua) – George Dragomir (CSM Unirea Slobozia) 15-14
  • Iulian Teodosiu (Dinamo) – Matei Cîdu (CSM Iași) 15-4

FINALA:

  • Alin Badea (Steaua) – Iulian Teodosiu (Dinamo) 15-14

CLASAMENT FINAL

Loc Nume Club
1 BADEA Alin CSA STEAUA BUCURESTI
2 TEODOSIU Iulian CS DINAMO BUCURESTI
3T CIDU Matei CSM IASI
3T DRAGOMIR George CSM UNIREA Slobozia
5 STANESCU Razvan CSM UNIREA Slobozia
6 COZMULEANU Codrin CS DINAMO BUCURESTI
7 CRUTU Mihai CSA STEAUA BUCURESTI
8 AILINCA Rares CS DINAMO BUCURESTI
9 URSACHI Razvan CS DINAMO BUCURESTI
10 SOVAR Marco CS DINAMO BUCURESTI
11T STAN Cosmin CSS Unirea Iasi
11T EFTIMIE Sorin CS DINAMO BUCURESTI
13 ENACHE Mihnea CSA STEAUA BUCURESTI
14 CIDU Casian CSS Unirea Iasi
15 LUPU Nicolas CS DINAMO BUCURESTI
16 NITU Radu (Champ) CS RIPOSTA BUCURESTI
17 COJOCARU Mario CSA STEAUA BUCURESTI
18 PASTIN Andrei CS DINAMO BUCURESTI
19 LEPADATESCU Liviu CSM UNIREA Slobozia
20 CRISTOLOVEAN Bogdan CS Olimpic Cetate Rasnov
21 TIPISCA Razvan CSM IASI
22 IACOB Paul CSA STEAUA BUCURESTI
23T DUTU Ionut CSA STEAUA BUCURESTI
23T CIDU Iustin CSS Unirea Iasi
25 RADU Luca CS DINAMO BUCURESTI
26T BOTEA Razvan CS DINAMO BUCURESTI
26T DICU Rares CS DINAMO BUCURESTI
28 MIHNEA Andrei CSS Unirea Iasi
29 BAJAN Maximilian ACS DUEL BUC
30 LEPADATESCU Daniel CSM UNIREA Slobozia
31 DRAGOMIR Eduard CSM UNIREA Slobozia

Credit foto: Sport Pictures