Aurul a mers în Ștefan cel Mare!

1062

C.N. cadeți și juniori – spadă, juniori, feminin, echipe

Într-un concurs care a aliniat la start nouă echipe, Dinamo 1 a câștigat titlul feminin, la juniori, după o finală electrizantă împotriva Stelei.  Cele două mari cluburi bucureștene s-au calificat în ultimul act al competiției după confruntări pe care le-au dominat clar în semifinale: Dinamo a învins cu LPS Craiova cu 45-35, iar Steaua a dispus cu 45-32 de CS UNEFS 1 București. Finala a început în nota de dominare a spadasinelor roș-albastre, care au condus la finele fiecăruia din primele șapte relee, atunci când tabela afișa o diferență de patru puncte în favoarea lor, 35-31. A urmat însă înfruntarea dintre Mihaela Leonte și Bianca Moroianu, câștigată de dinamovistă cu 6-2, și astfel scorul a devenit egal înaintea ultimului releu. Renata Axinte și Cristina Constantinescu au luptat fiecare cu ardoare pentru puncte, dar câștigătoare a fost Renata, cu 7-6, iar Dinamo a obținut titlul național cu o victorie la limită, 44-43.

Clasament final: 1. CS Dinamo 1 București (Renata Axinte, Ioana Drăghici, Andrada Ghica, Mihaela Leonte), 2. CSA Steaua 1 București (Cristina Constantinescu, Ilinca Ionescu, Bianca Moroianu, Irina Stan), 3. CS UNEFS 1 București (Talida Enache, Melissa Stănescu, Georgiana Tătaru), 4. LPS Craiova (Teodora Barbu, Andreea Dinuț, Claudia Durău, Ana Maria Gornoviceanu), 5. CS Dinamo 2 București (Leila Chevalier, Ilinca Gruia, Ana Maria Melintescu, Diana Zota), 6. CS Farul Constanța (Theodora Ion, Mara Ismaileanu, Elena Nurciu), 7. CS Satu Mare (Maria Crăciun, Zsofia Kato, Lavinia Toma), 8. CSA Steaua 2 București (Eda Petrache, Ana Pîrva, Emma Sont).

Rezultate înregistrate azi:

În optimile competiției s-au disputat trei partide: CSA Steaua 2 București – CSȘ 1 Constanța 45-32, CS Farul Constanța – CSȘ Quarto București 45-30, CS Satu Mare – CS UNEFS 2 București 45-35

Sferturi de finală: CS Dinamo 1 București – CSA Steaua 2 București 45-36, LPS Craiova – CS Dinamo 2 București 45-33, CS UNEFS 1 București – CS Farul Constanța 45-21, CSA Steaua 1 București – CS Satu Mare 45-24

Semifinale: CS Dinamo 1 București – LPS Craiova 45-35, CSA Steaua 1 București – CS UNEFS 1 București 45-32

Finala: CS Dinamo 1 București – CSA Steaua 1 București 44-43

Meciul pentru locul 3: CS UNEFS 1 București – LPS Craiova 45-17

Turneul pentru locurile 5-8: CS Dinamo 2 București – CSA Steaua 2 București 45-44, CS Farul Constanța – CS Satu Mare 45-43

Meciul pentru locul 5: CS Dinamo 2 București – CS Farul Constanța 45-30

Meciul pentru locul 7: CS Satu Mare – CSA Steaua 2 București 45-44

Turneul pentru locurile 9-11

Prin retragerea din motive medicale a adversarilor de la CSȘ Quarto București, echipa secundă a CS UNEFS s-a calificat pentru meciul care stabilea ocupanta locului 9.

Meciul pentru locul 9: CSȘ 1 Constanța – CS UNEFS 2 București 45-28