Felicia Iacob-locul 14, Maria Matei-locul 17, Ilinca Pantiș-locul 30 și Maria Badea-locul 46 la Campionatul European de la Soci, în proba de sabie cadeți feminin individual

1228

Localitatea rusă Soci găzduiește în perioada 2-11 martie 2018 o nouă ediție a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori. Fost organizator al Jocurilor Olimpice de Iarnă în 2014 și viitor oraș-gazdă a mai multor meciuri de la Campionatul Mondial de fotbal din acest an, Soci are pistă de Formula 1 și este inclus în calendarul Campionatului Mondial. La ediția din acest an a Campionatului European de scrimă pentru cadeți și juniori România este reprezentată de 42 de sportivi și 14 antrenori.
Duminică, 4 martie 2018, la Soci au avut loc ultimele două probe individuale dedicate cadeților: floretă masculin și sabie feminin. De la ora 12:00, 56 de sabrere se vor duela pentru medalii. România este prezentă în această probă cu patru sportive: Ilinca Pantiș (CS Riposta), Maria Badea (CSA Steaua), Maria Matei (CS Dinamo) și Felicia Iacob (CSA Steaua). Cel mai bun rezultat al delegației noastre în această probă a fost reușit de către Felicia Iacob (foto). Legitimată la CSA Steaua, Felicia a părăsit întrecerea pe tabloul de 16 și s-a clasat la final pe poziția 14. Celelalte trei sabrere românce s-au clasat pe următoarele poziții la final: Maria Matei (CS Dinamo) – locul 17, Ilinca Pantiș (CS Riposta) – locul 30 și Maria Badea (CSA Steaua) – locul 46.
Podiumul probei de sabie cadeți feminin individual de la Soci arată astfel: 1. Deniz Selin Unludag (Turcia), 2. Yoana Ilieva (Bulgaria), 3. Darya Drozd (Rusia) și Liza Pusztai (Ungaria).
Rezultatele de azi ale sabrerelor românce la Soci au fost următoarele:
GRUPELE PRELIMINARE

TABLOUL DE 64
Felicia Iacob – Clara Maschke (Germania) 15-2
Maria Matei – liber
Ilinca Pantiș – Roksana Bartosz (Polonia) 15-12
TABLOUL DE 32
Felicia Iacob – Vienna Stapf (Germania) 15-11
Ilinca Pantiș – Liza Pusztai (Ungaria) 2-15
Maria Matei – Aylin Cakir (Turcia) 13-15
TABLOUL DE 16
Felicia Iacob – Deniz Selin Unludag (Turcia) 12-15.
Programul următoarelor șapte zile de concurs de la Soci este următorul:
LUNI, 5 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin cadeți echipe, floretă feminin cadeți echipe și sabie masculin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin cadeți echipe;
MARȚI, 6 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin cadeți echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin cadeți echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin cadeți echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin cadeți echipe, floretă masculin cadeți echipe și sabie feminin cadeți echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin cadeți echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin cadeți echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin cadeți echipe;
MIERCURI, 7 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă feminin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie masculin juniori individual;
JOI, 8 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – floretă feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de spadă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de floretă feminin juniori individual;
VINERI, 9 MARTIE 2018
Ora 9:00 – floretă masculin juniori individual;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori individual;
Ora 17:30 – semifinalele și finala în proba de floretă masculin juniori individual;
Ora 18:10 – semifinalele și finala în proba de sabie feminin juniori individual;
SÂMBĂTĂ, 10 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă feminin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă feminin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie masculin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă feminin juniori echipe, floretă feminin juniori echipe și sabie masculin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă feminin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă feminin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie masculin juniori echipe;
DUMINICĂ, 11 MARTIE 2018
Ora 9:00 – spadă masculin juniori echipe;
Ora 9:00 – floretă masculin juniori echipe;
Ora 12:00 – sabie feminin juniori echipe;
Ora 15:00 – finala mică în probele de spadă masculin juniori echipe, floretă masculin juniori echipe și sabie feminin juniori echipe;
Ora 16:00 – finala mare în proba de spadă masculin juniori echipe;
Ora 17:00 – finala mare în proba de floretă masculin juniori echipe;
Ora 18:00 – finala mare în proba de sabie feminin juniori echipe;
Ora 18:45 – festivitatea de închidere a Campionatului European de cadeți și juniori de la Soci 2018.
Programul este adaptat după ora României.
GALERIE FOTO cu scrimerii români de la Soci puteți vedea AICI.
Site-ul www.frscrima.ro vă va ține la curent cu evoluția scrimerilor români la Soci.
FOTO: Augusto BIZZI